Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Govis jāslauc katru dienu, ir vai nav pandēmija

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 25.11.2021.

Burtu lielums

Dzelzavas pagasta ZS "Smilgas" tur govis un specializējas piena produktu mājražošanā. Izslaukto pienu pārstrādā pārbaudītās ikdienas uztura vērtībās – sierā, biezpienā, sviestā, krējumā. Arī par produkcijas realizāciju gādā paši.

Lauku mājās "Zeizas" mājražošanā no izslauktā piena top piena produkcija, un saimniece Dana Reuta par ikdienu saka tā: – Protams, būtu vieglāk un labāk, ja tāda kovida nebūtu, taču mēs turpinām ievērot visas rekomendācijas un strādājam iesāktajā virzienā – paši slaucam govis, paši ražojam piena produktus, paši tos tirgojam saviem klientiem. Lauku saimniecībā, kur ir govju ganāmpulks, darbs ir katru dienu. Vai jūties labi, vai kādudien sliktāk, uz fermu ir jāiet katru dienu, govis jābaro un jāizslauc, jo tām nevar pateikt, ka ir pandēmija un drošāk būs aiziet dīkstāvē. Lauciniekiem nekas tāds nedraud, jo ir darbi, kas ikdienā jāpadara, un ar darbiem jātiek galā saviem spēkiem. Jā, žēl, ka tirdziņi nenotiek, bet mēs jau par produkcijas realizāciju gādājam paši, un pēdējā laikā uz tirdziņiem pat nebraucām. Mūsu variants ir busiņš, kas ir kā saimniecības veikals, tikai uz riteņiem. Priecājos, ka saimniecībā pēc mācībām atgriezies strādāt dēls Nauris Niks Reuts, kas sēžas busiņā, izbrauc lauku maršrutus un klientiem piegādā saražotos piena produktus. Agrāk to pati darīju, plus vēl mājražošana – bija, ko turēt. Piebraucam klāt pie lauku mājām, cilvēkiem, kuri varbūt pat neiziet no mājas, netiek uz veikalu, pievedam savu saražoto produkciju. Mūsu saimniecības klienti pamatā ir pensionāri. Protams, ievērojam visus epidemioloģiskās drošības nosacījumus, arī potējušies esam, kaut sākumā bija šaubas un vilcināšanās. Esam sapratuši, ka jābūt, pirmkārt, veselībai, un tikai tad – pārējais. Ir jāpārstrādā piens, jāražo, jo laukos gatavotu piena produktu pietrūkst, reti kur vairs paši tur govis. Tāpēc nevaru sūdzēties, jo "Zeizās" gatavotajai piena produkcijai klientu ir ļoti daudz, arī maršrutu paplašinājām uz Barkavas pusi. Tāpēc arī nolemts turēt lielāku ganāmpulku, lai nākotnē varētu klientus nodrošināt ar visu to, ko viņi vēlas. Nāk jau ziema, gotiņas aiziet ciet, piena kļūst mazāk.
Pārtika ir un būs nepieciešama, bet lauku piens, krējums, biezpiens, sviests tiek lietots ikdienā. Mūsu piena produktu cenas ir pat zemākas nekā lieltirgotavā. Protams, arī mums ir jālej busiņā degviela, tāpat jātērē elektrība, kas kļuvusi dārgāka. Cenas satrauc visus. Ilgi piena produktiem turējām veco cenu, bet kopš 15. novembra arī mūsu produktu cenai pieliku klāt dažus centus. Nav taču baigi dārgi, ja piens maksā 0,60 eiro/litrā, biezpiens – 2,60 eiro/kg. Paraugieties uz cenām kādā lielveikalā!

26.11.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px