Muzeju nakts rajonā uzrunā pusotru tūkstoti cilvēku
Aizvadītā sestdiena visā Latvijā no mājām mijkrēšļa stundā izvilināja tūkstošiem cilvēku. Latvijas muzeji Eiropas pasākumā „Muzeju nakts" piedalījās ceturto gadu.
Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs piedāvāja programmu „Ar smaidu par vēsturi". Programmas nopietnā daļa ļāva iepazīt baltvācu mākslinieka Ervina Volfeila darbus, Cesvaines un Madonas mākslas skolas audzēkņu zīmējumus, Madonas skolu jauniešu – Emīla Desjatņikova, Sandijas Veipas un Aivja Meļņika – fotogrāfijas. Programmas ne tik nopietnais piedāvājums atklāja muzeja krājumu „No pletīzera līdz špicēm", tā iepazīšanā klātesošie tika aicināti līdzi minēt valodā lietotos „vāciskumus". Visus pārsteidza frizieres Annas Milleres muzejam atstātā amatrīku kolekcija, Madonas frizieres Ainas Misiņas veidotās „ondulācijas". Muzeju nakts norisēs aktīvi iesaistījās Madonas bērnu un jauniešu centra frizieru pulciņš (vadītāja Vineta Blumberga) un kapela „Šķībais tonis" (vadītājs Rolands Ignašs). Īpašu pieskaņu nakts vāciskumam deva Annika un Paula no Vācijas, kas nu jau septiņus mēnešus darbojas Grostonā, tur veicot sociālo praksi. Autentisko Vāciju sniedza arī kosmetoloģes Haikes Ineses un beķera Dītera uzstāšanās. Dīters Muzeju nakts viesus cienāja ar „buterkūkām". Darbojās fotosalons, skanēja vācu šlāgeri un nakts melnumā – tehno (dīdžejs – Aigars Ruņģis). Pasākuma ievadplakāts „Ko Tu zini par Vāciju?" (autors – Madonas Valsts ģimnāzijas audzēknis Zahars Znaidjonovs) ikvienu dalībnieku rosināja noformulēt domu – kas tev pašam vispirms aust prātā, iedomājot Vāciju.
– Plakāta pamats ir cilvēks, kas iedvesmojas no Vācijas, vācu kultūras, – uzsvēra Zahars Znaidjonovs. – Šis cilvēks ir harmonijā, dzīvo mierā (klausās Bēthovenu, Bahu), lieto vācu kultūru ikdienā. Šonakt savu viedokli par Vāciju aicināju izteikt garāmgājējus, atklājot savu individuālo pieredzi un to uzrakstot uz papīra lapas. Vienīgais nosacījums – domāt pozitīvi, lai lauztu stereotipu, ka Vācija saistās pamatā ar negatīvo, piemēram, ar Otro pasaules karu.
– Vācu valodu apguvu patstāvīgi, jo radās nepieciešamība sazināties ar draugiem, kas dzīvo Vācijā, – taujāts par pirmsākumiem valodas apguvē, „Staram" atklāja Madonas pilsētas 2. vidusskolas audzēknis Dmitrijs Bazarskis, kas Muzeju naktī veica tulka pienākumus. – Kad arī pats nokļuvu Vācijā, nācās ātri attīstīt valodu uz tās bāzes, ko biju apguvis pamatskolā. Šobrīd jau ir nākotnes plāni studēt valodu tālāk, piedalīties augstskolas studentu apmaiņas programmā.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 22.05.2008.
Autore: INESE ELSIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto