Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

TĒMA: Kā cenu pieaugumu pārdzīvo beķeri un maiznieki

Redakcija

Autors • 08.11.2007.

TĒMA: Kā cenu pieaugumu pārdzīvo beķeri un maiznieki
Burtu lielums

Latvijā iedzīvotāji nereti saka – ja mājās ir maize un kartupeļi, tad paēdis būsi. Kartupeļus daudzi izaudzē savā dārziņā, taču maize ir tas ikdienas produkts, ko pērkam veikalā. Iegriežoties veikalos un pārlūkojot maizes vitrīnas, kas vai lūst no bagātīgā piedāvājuma, kļūst skaidrs, ka šim ikdienā tik nepieciešamajam produktam cena ir mainījusies.

Atliek vien pieņemt situāciju, izvēlēties, kuru klaipiņu pirkt, un noskaitīt uz pusi vairāk santīmu, nekā to darījām pirms gada. Bez maizes jau nu nedzīvosim. Arī lētāka maizīte nepaliks, cik prasīs, tik arī maksāsim. Bet vai pirksim tik daudz, cik bija ierasts, varbūt pārskatīsim arī savus ēšanas paradumus. Kompetenti ekonomikas speciālisti, tirgus pētnieki mūs visus turpina sagatavot tam, ka maize kļūs vēl dārgāka. Kādēļ tā notiek? Atbildi uz šo jautājumu meklēju, dodoties uz mūsu pazīstamākajām ceptuvēm – "Madonas maiznieks" un "Krūmiņa beķereja". Maiznieki jau palielinājuši gatavās produkcijas cenas, bet nav pārliecināti, vai to nenāksies darīt vēl, jo solītais miltu cenas palielinājums ir sagaidīts. Ja ceptuves vēlas turpināt darbu, cenas, izmaksas un tehnoloģijas ir jāpārskata, un tas arī tiek darīts.

Cenu palielināšanās maizei ir neizbēgama

SIA "Madonas patērētāju biedrība" uzņēmuma "Madonas maiznieks" ražošanas vadītāja Ludmila Harina neslēpj, ka maizes cena paaugstināta gan ar
1. oktobri, gan vēlreiz – ar
15. oktobri, un diez vai tas ir beidzamais cenas lēciens.

Klaipiņi varētu maksāt vēl vairāk ar nākamā gada janvāri, un ražošanas vadītāja prognozēja, ka izejvielu sadārdzinājums turpināsies. Nākamgad "Latvenergo" sola palielināt elektroenerģijas tarifus, arī minimālā alga palielināsies līdz Ls 160 mēnesī.

– Jau kopš augusta dzirnavnieki ievērojami palielināja miltu cenu, tikai to nereklamēja. Dārgāk pērkam arī raugu, margarīnu, eļļu, cukuru, pienu, olu pulveri. Esam atkarīgi no izejvielu, energoresursu cenas, nodokļiem un cilvēkiem, kas pie mums strādā. Tas skar visas nozares, ne tikai maizes ražošanu. Vienkārši bijām pieraduši, ka maize vienmēr bija lēta. Nav jāskatās nemaz uz citām Eiropas valstīm, arī Igaunijā ar 1. oktobri maize kļuvusi par 30% dārgāka, – skaidroja L. Harina.

Atcerēsimies vien, par kādām cenām dzirnavnieki no zemniekiem šovasar iepirka labību, jo citviet pasaulē bijusi neraža. Ir skaidrs, ka vairs nevar būt iepriekšējā gada cena.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 08.11.2007.

Atvērumu sagatavoja: IVETA ŠMUGĀ

OĻĢERTA SKUJAS foto


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px