Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

TĒMA: 2008. gadam aizejot

Redakcija

Autors • 30.12.2008.

TĒMA: 2008. gadam aizejot
Burtu lielums

Lielākas, bet vai labākas?

Pirms neilga laika Saeima, ne bez plaša sabiedrības protesta, beidzot apstiprināja jauno 109 novadu karti. Ja šobrīd nejauši izvēlētam iedzīvotājam laukos pajautātu, kāds viņam no šīs reformas būs labums, visticamāk, viņš konkrētu atbildi sniegt nevarētu, taču, ja mēs šo jautājumu uzdotu tiem, kas reformu izstrādāja, tad, visticamāk, saņemtu aptuveni šādu atbildi: „Izveidojot novadus, tās pašvaldības, kurās nav pieejami kvalificēti speciālisti, varēs piesaistīt juristus, ekonomistus, finansistus, personāla speciālistus, teritorijas un attīstības plānotājus, projektu vadītājus un sociālos darbiniekus. Būs iespējams uzlabot iedzīvotājiem sniedzamos pakalpojumus dažādās jomās. Izglītības jomā novadi varēs nodrošināt konkurētspējīgāku izglītību, jo spēs piesaistīt vairāk kvalificētus skolotājus un nodrošināt labāku skolu materiālo bāzi. Palielināsies iespējas vispusīgai interešu izglītībai – sporta skolu, mūzikas skolu, mākslas skolu utt. pieejamībai novadā. Plašākas atbalsta iespējas kultūras dzīvei novadā, kā arī pašdarbības un sporta pasākumiem. Palielināsies iespējas organizēt kultūras un sporta pasākumus novadā, piešķirot tiem lielāku atbalstu.

Pieejamāki būs veco ļaužu nami vai izbraukuma palīdzības dienests pie maznodrošinātiem, gados veciem iedzīvotājiem, kā arī lielākas sociālās aprūpes un sociālās palīdzības bērniem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem saņemšanas iespējas. Paplašināsies iespējas novadā piesaistīt jaunus biznesa veidus, attīstīt tūrismu kā nozari ar darba vietām un iespējām izmantot esošos resursus, palielināt investīciju piesaisti. Novada iedzīvotājiem būs plašākas iespējas saņemt sev nepieciešamos pakalpojumus sakārtotos un modernizētos infrastruktūras objektos. Tiks nodrošināta stabilāka sabiedriskā transporta sistēma. Attīstīta infrastruktūra veicinās uzņēmējdarbības paplašināšanos novadā, kas savukārt dos iedzīvotājiem jaunas darba vietas."
Skan skaisti un saulaini, tikai netiek atbildēts uz jautājumu – kā tas tiks īstenots? Droši vien daudziem iedzīvotājiem vismaz virspusējā līmenī ideja par kādas pagastmājas izformēšanu šķiet simpātiska, sak', nav ko lieki nodokļu maksātāju naudu tērēt, tāpat viņi neko nedara. Atsevišķos gadījumos šim apgalvojumam varētu piekrist, taču nav īstas pārliecības, ka reforma ir tas ceļš, kas palīdzēs novērst pašvaldību nesaimniecisku rīcību, palīdzēs piesaistīt lielāku finansējumu, lai varētu realizēt plašākus attīstības projektus, un nodrošinās vienmērīgu attīstību gan pilsētā, gan lauku teritorijā.

Tāpat kā līdz šim to, vai pagasts/novads spēs attīstīties vai, gluži otrādi, paliks depresīva nomale, noteiks cilvēku, kas konkrētajā vietā dzīvo, attieksme un valdības izpratne par reģionu attīstību (tās šobrīd ļoti pietrūkst). Katrā ziņā nākamais gads pašvaldībām solās būt interesants, un to, vai pašvaldību vēlēšanas iezvanīs kapu vai kāzu zvani, redzēsim jau jūnijā.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 30.12.2008.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px