Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

ĒRGĻU NOVADAM — PIRMIE SEŠI MĒNEŠI

Redakcija

Autors • 09.05.2007.

ĒRGĻU NOVADAM — PIRMIE SEŠI MĒNEŠI
Burtu lielums

Ja cilvēki ir raduši paši lemt un darīt

Ērgļu novads pastāv jau gandrīz 6 mēnešus. Nav iemesla jubilejas svinībām, vienkārši tā ir realitāte, kas dzimusi grūtībās. Apvienojās Ērgļu, Sausnējas un Jumurdas pagasts, no sākotnējas ieceres pievienoties šim novadam atteicās Vestienas pagasts. Paši pirmie soļi bija birokrātiskas dabas – dokumenti, reģistrācijas, zīmogi un daudz kas cits.

Tagad Ērgļu domē par priekšsēdētāju iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās ievēlētie visu triju pagastu deputāti izraudzījās Ērgļu pagasta padomes priekšsēdētāju Guntaru Velci, par viņa vietniekiem – bijušos Sausnējas un Jumurdas pagasta padomes priekšsēdētājus – Lienu Kārkliņu un Agitu Opincāni, kas tagad ir Ērgļu novada attiecīgi Sausnējas un Jumurdas pagasta pārvalžu vadītājas. Ērgļu novada domē darbojas attiecīgs deputātu skaits no katra pagasta.

Ērgļu novada domes viedokli pauž Guntars Velcis: – Tas, ka cilvēki privātās sarunās neizsaka savu viedokli – labāk vai sliktāk dzīvot novadā -, ir ļoti pozitīvs rādītājs. Esmu diezgan daudz pabijis Rietumeiropā pie sadarbības partneriem (viņi bieži viesojas arī pie mums). Vērtējot viņu pašvaldību darbu, es sapratu vienu lietu arī par mums – kad Latvijā sākās Atmoda, veidojās jauna valsts, liela loma bija pašvaldībām, kam vajadzēja uzņemties smago pienākumu sakārtot lietas, struktūras, sistēmu kopā ar valsti. Bet šobrīd, jau attīstītā valstī, es ievēroju – ja kādā apdzīvotā vietā prasi kādam vienkāršam cilvēkam kaut ko par pašvaldību, viņš pat nezina, ko teikt. Tātad pašvaldība veic savas funkcijas tā, lai netraucētu cilvēkam dzīvot. Vadošo lomu pārņem bizness, kas spēj attīstīties. Protams, valsts pārvalde būs vienmēr, bet tā attīstās lēnāk. Es nezinu, kāpēc dažviet tā neveicas ar novada izveidi, bet tagad saprotu, ka arī novads var saiet kopā tikai ar cilvēkiem, kas grib un var kaut ko attīstīt, nevis pieteikt savas ambīcijas. Ja cilvēkiem ir saimnieka gars un domāšana, ja tas valda apkārtējā sabiedrībā, viņi ir spējīgi veidot savu dzīvi, viņi negaidīs, kad kāds kaut ko pateiks, nemeklēs vainu citos, ja kāds arī nodarījis pāri. Tie ir cilvēki, kam ir meklētāja gars, kas ceļas, iet un dara. Mūsu gadījumā, veidojot Ērgļu novadu, šāds noteicošais faktors bija, un tādēļ varējām apvienoties bez lieliem strīdiem un skandāliem. Nenoliedzami, Ērgļi ir arī ģeogrāfiski ļoti izdevīgā vietā. Tas nosaka, vai novads var veidoties konkrētā vietā. Centra būtība un pamats – cilvēki un ģeogrāfiskais stāvoklis. Ja cilvēki ir raduši paši lemt un darīt, viss notiek.
Šogad paliek 10 gadu, kopš strādāju Ērgļu pašvaldībā. Norises šajā novadā varu vērtēt plašāk. Kopš 1997. gadā pieņēma vispārīgos būvnoteikumus, mums ir pašiem sava būvvalde, ir savs teritoriālās plānošanas speciālists, un tādēļ varam būt lepni, ka mums nav daudz tiesvedības, nav skandālu attiecībā uz zemes īpašumu lietām. Algojam attīstībā ieinteresētus speciālistus, kas "pārredz laukumu", paši var saimniekot. Ir speciālisti, ko mēs "izrakstām no Rīgas", jo nez vai ir vērts uz vienreizējiem pasākumiem nolīgt cilvēkus vai kompāniju, vai uzturēt kādu darbinieku, kam nevaram nodrošināt pilnu darba slodzi.

Lasiet vairāk laikrakstā STARS.

autore ASTRA ZAGORSKA
OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px