– Vai jūs atceraties 4. maiju pirms 22 gadiem, kad tika pasludināta LR Neatkarības deklarācija? – jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.
Inguna Roga-Saulīte no Zelgauskas: – Tad man bija tikai trīs gadiņi, bet par to man ir stāstījuši vecāki, un par šiem vēsturiskajiem notikumiem esmu mācījusies skolā. 4. maijs man asociējas ar lieliem svētkiem. Kaut arī maniem vecākiem līdz neatkarības atjaunošanai bija jādzīvo laikā, kad bija pavisam cita ideoloģija, toreiz jau visi ļoti gaidīja valsts neatkarību. Brīvas Latvijas ideja dzīvoja jau vecvecākos, un gēnos tā tika pārmantota arī nākamajās paaudzēs.
Madoniete Guna: – Atceros tās patīkamās izjūtas, lielās emocijas, kas tolaik visus bija pārņēmušas. Bija arī liela pārliecība, ka deputāti nobalsos par LR Neatkarības deklarāciju. Tad šķita, ka viss būs jauki un ļoti labi. Un ir arī labi, tikai jādzīvo un visiem jāstrādā – gan jauniem, gan veciem.
Madoniete Margarita: – Toreiz ne tikai ļoti gaidījām, ka Latvija kļūs brīva, bet paši arī aktīvi piedalījāmies šajos procesos. Joprojām ar saviļņojumu atceros, kā visi sadevāmies rokās „Baltijas ceļā" Vecpiebalgas pusē. Ir saglabājušās arī fotogrāfijas. Neaizmirstams ir arī deputātu 4. maija balsojums pirms 22 gadiem. Tagad gan ir grūtāk. Nav ne darba, ne tās naudiņas, ne arī pensijas. Taču ir jādomā arī pašam, nevar paļauties tikai uz valdību.
Aivars no Stalīdzāniem: – Tad es jau mācījos proftehniskajā skolā un 4. maijā televīzijā redzēju deputātu vēsturisko balsojumu. Gvido Zvaigzne bija mans klasesbiedrs, kopā mācījāmies kādus 2 gadus. Pēc tam biju aizbraucis arī uz barikādēm Rīgā. Tagad gan dažkārt domāju, vai tas ir bijis tā vērts. Valdība galīgi nedomā par cilvēkiem, tai patīk tikai celt nodokļus, bet, kad parādās iespēja tos samazināt, tad runā vairs tikai par vienu procentu.
Andris no Barkavas: – Tā bija patīkama diena, un skaistas ir atmiņas, kaut gan tagad nav tik jauki, kā bija toreiz, kad ar lielu sajūsmu uzņēmām Latvijas brīvību. Taču gausties arī tik ļoti nevajag. Nupat saņēmām cerīgu ziņu no Briseles, ka zemniekiem visā Eiropā tomēr varētu tikt ieviesti taisnīgāki platību maksājumi.
Aptauju veica ŽEŅA KOZLOVA