Rīgas restorāna "Hromets" šefpavāre Astrīda Čeppe "Lauku mielastam" Madonā bija sarūpējusi ceptas asinsdesas ar brūkleņu mērci, sama rullīšus ar Latvijas mežu gaileņu mērci. Degustācijai pavāre piedāvāja lielo dārzeņu salātu bļodu.
Tie bija salāti no selerijām, kolrābjiem, āboliem, burkāniem, svaigiem gurķiem, tomātiem, redīsiem, pārlieti ar smiltsērkšķu sulas, medus, citrona un rapšu eļļas mērci, dekorēti ar piparmētrām, papildināti ar a/s "Lazdonas piensaimnieks" sieru "Pipariņš".
Šoreiz salāti gatavoti bez sāls, jo to katrs var pievienot pēc vajadzības. Kas attiecas uz eļļu, šoreiz tā bija nevis olīveļļa, bet Iecavas rapšu eļļa.
– Arī mājās izmantoju Latvijā spiestu rapšu eļļu. Pamēģiniet mājās sarīvēt burkānus, pievienot
smiltsērkšķu sulu un rapšu eļļu, cukuru vai sāli pēc izvēles, – mudināja Astrīdas kundze.
Viņa dalījās atzinumā: – Mēs tomēr par maz uzturā lietojam dārzeņus, kaut arī lauku sētās taču paši izaudzē gan kāpostus, gan burkānus, gan kolrābjus, selerijas, gurķus un tomātus. Protams, dārzeņi ir attiecīgi jāsasmalcina, jāsagriež, un tas prasa darbu. Jebkura ēdiena pagatavošanā taču jāieliek daļiņa sevis, jāizdomā, kādi būs salāti, kādas mērces. Var jau vienkārši nogriezt tomāta un gurķa šķēli, bet, ja gribi ābolu, kolrābi, smiltsērkšķus, pie tā visa ir jāpiestrādā. Ja lēdijas grib būt slaidas, labāk salātus gatavot ar eļļu. Protams, ja kāds vēlas krējumu, lai ēd salātus ar krējumu. Manās mājās ledusskapī nekad neatradīsit majonēzi, jo tā ir ļoti barojoša.
Seleriju un ābolu salātus var samaisīt arī ar jogurta un diļļu mērci. Nevajag neko daudz likt klāt, lai pietiek zaļumu un tā, kas dārzā izaug, – teica šefpavāre.
Izvaicāta par saviem mīļākajiem dārzeņiem, viņa atklāja, ka tie esot selerijas, kolrābji un āboli. Garšīgi ir šo dārzeņu salāti, pievienojot kādu karoti medus, piparmētras, baziliku. Var ēst ar sieru vai kādu gaļas šķēli. Patīk arī kabači, un jaunus, nepāraugušus kabačus var ēst svaigā veidā, pieliekot baziliku, eļļas mērci, sāli, piparus.
Pirms pāris gadiem, gatavojoties pavāru sacensībām Smiltenē, restorāna "Hromets" šefpavāre Astrīda Čeppe brauca uz Madonu un apmācīja restorāna "Efeja" komandu, kur toreiz piedalījās arī Vita Briņķe, daloties savā pieredzē.
Arī Vita Briņķe kā "Lauku mielasta" šefpavāres Astrīdas palīdze sacīja – dārzeņu laikā vairāk jāēd svaigie salāti. Viņa ieteica pagatavot svaigu kāpostu un konservētu ananasu salātus ar eļļu, citrona sulu, sāli, cukuru.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto