Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Jāmācās gatavot un ēst veselīgi

Redakcija

Autors • 25.09.2009.

Jāmācās gatavot un ēst veselīgi
Burtu lielums

Ausma Ozola strādā Cesvaines vidusskolā par mājturības skolotāju un ar prieku savā pavārmākslā dalās ar skolniecēm. Bet, lai būtu, ar ko dalīties, nepieciešamas zināšanas.

Stāsta Ausma Ozola: – Ēdienu gatavošanas prasmi mācījos no mammas, kas bija liela pavāre, bet, tā kā es strādāju skolā, bija nepieciešama atbilstoša izglītība, un to ieguvu Bulduru lauksaimniecības tehnikumā. Ēst gatavošanas pamatus un rokdarbus apguvu no skolotājām, kas savulaik mācījās Kaucmindē. Tiku sagatavota pēc viņu programmas, bet, tā kā esmu mājturības skolotāja, man jāseko līdzi arī visam jaunajam un tas jāsavieno ar pirms daudziem gadiem gūtajām zināšanām. Un zināšanām ir jābūt, jo pēdējos gados Latvijas virtuvē ienāk daudz ārzemju augļu, zivju un to izstrādājumu, dārzeņu, jūras velšu un garšvielu, kas arī ir izmantojami ēdienu receptēs.

Arī programma skolā ir interesanta. Mājturība ir no piektās klases, kad meitenēm jāiemācās gatavot olu, kartupeļu, dārzeņu ēdienus, salātus, zupas, saldos, otros ēdienus un citus, bet ir jāprot to visu arī pasniegt, noformēt galdu.

Lai gan darbs skolā aizņem daudz laika, Ausma ar prieku gatavo maltīti arī savai ģimenei. Īpaši svētkos.

– Svētku reizēs pati mājās cepu maizi pēc senajām tradīcijām. Precīzas, uz gramiem receptes nav – visu daru pēc izjūtām un garšas. Tā ir ar jebkuru ēdienu – visu pēc garšas. Var eksperimentēt arī, mainot sastāvdaļas. Izmantoju to, kas tobrīd ir pieejams. Savukārt skolā ir grūtāk, meitenēm jāiemāca pēc receptēm. Visinteresantāk ir ar sāli un cukuru, jo to bieži pievieno par daudz. Ja ir par maz, vienmēr var pielikt vēl, bet, ja par daudz, tad ēdiens jau ir jāatšķaida.

Svētkos ģimeni palutinu arī ar mājās ceptu kūku. Mēs neesam iecienījuši veikalā pirktās, jo tām ir pievienots ļoti daudz sintētikas, nepatīk arī speciālās esences, ko, manuprāt, kūku cepšanas procesā pieliek par daudz, tāpat arī pārtikas krāsas. Interesanta ir vecpuišu torte, ko ir ērti aiznest, ejot uz viesībām, jo, ja arī kaut kur saspiežas, defektu var slēpt, pārkaisot ar rīvētu šokolādi, bet ar krēma tortēm nav tik viegli. Vecpuišu torte sastāv no 12 kārtām, un katrai pa vidu tiek smērēts krēms, kas tiek pagatavots no kakao pulvera, skābā krējuma, cukura un nedaudz citrona sulas. Tik daudz kārtu nepieciešams, lai torte būtu sulīga. Obligāti jāļauj krēmam sasūkties kārtās, tāpēc tai jāstāv apmēram 12 stundu.

Tortes recepte nākusi no Latgales puses, bet par vecpuišu torti nosaukta tādēļ, ka tā ir vienkārša, bez garnējuma un ātrāk pagatavojama, lai gan ir jāiegulda darbs, kamēr izcep katru kārtu.

Kad meitas bija mazākas, tortes mājās cepām regulāri, bet tagad tam neatliek vairs tik daudz laika. Nevar salīdzināt mājās ceptu torti ar veikalā nopērkamajām. Atšķiras gan garša, gan kvalitāte. Lai gan mājās cepta kūka ir treknāka, tā ir sātīgāka un tu zini, kādus produktus izmanto. To pildījumiem izmantoju vārīto krēmu, kas piešķir pavisam citu garšu. Arī maizi cepu tikai uz svētkiem – Ziemassvētkiem, Lieldienām, Jāņiem, bet tam ir nepieciešama laba krāsns, – skaidro Ausma Ozola.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 26.09.2009.

Autore: AGRITA NUSBAUMA


OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px