Līdz ar karstāka laika iestāšanos, veikalos var novērot lielāku pieprasījumu pēc bietēm, gurķiem, kefīra, olām – skaidrs, taps aukstā zupa! Sutīgās dienās, iedomājoties par karsti kūpošu pusdienu šķīvi, īsti nav ēstgribas, jo kārojas ko vieglu un atsvaidzinošu.
Latvijā visierastākā ir biešu aukstā zupa vai baltā aukstā zupa, kurai sastāvdaļas gandrīz tādas pašas, bet biešu vietā pievieno redīsus vai skābenes. Šīs zupas nereti tiek dēvētas par vienu no latviešu tradicionālajiem ēdieniem pasākumos, piemēram, kad rīko nacionālās virtuves vakaru ārvalstu viesiem. Patiesībā mūsu sentēvi ēduši skābputru, kas ierindojama auksto zupu sarakstā.
Taču vēsturiski tāpat nav skaidrs, kad un kā radusies aukstā zupa. Tiek pieļauts, ka pirmie auksto zupu viduslaikos izdomājuši vienkāršie ļaudis un zemnieki, izmantojot sakaltušu maizi un visus iespējamos produktus, kas pa rokai. Lai nezustu darbaspējas un varētu atvēsināties, zupa tika pagatavota auksta.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 5.07.2013.
Autore: LAURA VOITIŅA