Dairis Virkstenis 2009. gada sezonā, startējot Q100 klasē, ir piedalījies Latvijas un Igaunijas motosporta čempionātos, Latvijas Motosporta federācijas (LaMSF) kausa, Superkausa izcīņā, kā arī guvis pieredzi Eiropas sacensībās Polijā. Sezonas noslēgumā Lēdur-gas kultūras namā Dairim tika pasniegts godam nopelnītais Latvijas kauss, Latvijas čempionāta 2. vietas kauss, diplomi un medaļas. Klubu ieskaitē kopā ar sevis pārstāvēto klubu "Elkšņi MX Team" viņš saņēma čempiona titulu un kausu par sezonas laikā nopelnītajiem punktiem.
Lai arī Dairis Virkstenis čempionātos piedalās motokluba ‘'Elkšņi MX Team" komandā, vienlaikus viņš savā klasē pārstāv arī Madonu un Madonas novadu. Puisim ir 11 gadu, viņš mācās Madonas pilsētas 1. vidusskolas 5.c klasē un arī Madonas mūzikas skolas flautas klasē.
Dairim šī bija tikai otrā sezona, kā viņš uzsācis nodarboties ar motosportu, bet var jau lepoties ar sasniegto, jo papildināta izcīnīto kausu un medaļu kolekcija. Redakcijā Dairis ieradās kopā ar tēti Linardu Liepiņu, kas ir arī viņa treneris un menedžeris. Aicināju pastāstīt par sezonas veiksmēm.
Dairis: – Vislabāk veicās LaMSF kausa izcīņas 8 posmos, kur kopvērtējumā biju 1. vietā, bet Latvijas čempionāta 3 posmu kopvērtējumā – 2. vietā. Pagājušajā gadā LaMSF kopvērtējumā ieņēmu 3. vietu, bet Latvijas čempionāta kopvērtējumā – 4. vietu.
– Tātad veicās ievērojami labi. Kas palīdzēja šajā sezonā?
Dairis: – Vairāk biju trenējies, bet liela nozīme bija jaunajam kvadriciklam, ar ko sāku braukt, sākot no jūlija.
Tētis: – Sanāca, ka pirmoreiz ar jauno moci Dairis brauca Igaunijā, turklāt vienā braucienā ar Q200. Dairis tā "nodeva", ka pienāca klāt citu puišu vecāki un prasīja, ar ko puiku "barojot".
– Varbūt biji satrenējies vairāk?
Dairis: – Ar moci ne tik bieži sanāk, bet regulāri otrdienās un ceturtdienās eju pie Voldemāra Svilāna uz svaru zāli, piektdienās spēlēju skvošu, esmu piedalījies arī sacensībās Madonas skvoša kluba komandas sastāvā – Latvijas čempionātā 3. vieta. Apmeklēju arī peldbaseinu. Ziemā slēpošu un spēlēšu hokeju. Tas palīdz vairot vispārējo fizisko sagatavotību un izturību. Daudz dod arī treneri – Artis Rasmanis un Kaspars Miezītis. Treneri pasaka kļūdas, dara visu iespējamo, lai kļūdas izlabotu, pamāca, ja kas nesanāk. Mums ir īpaša audzināšana – ja pasaka, ka ir kļūda, bet otru reizi pieļauj to pašu, ar visu ekipējumu ir jāpiepumpējas 20-30 reižu. Tas nav viegli, tāpēc esmu "norāvies" tikai divas reizes.
– Kā sezonu izturēja jaunais mocītis?
Dairis: – Ļoti labi. Bija tā – nopirkām solomotociklu KTM 85SX, no kura tika ņemtas sastāvdaļas jaunajam kvadriciklam, "RKS" speci pieckārtējā pasaules čempiona motokrosā blakusvāģu klasē Arta Rasmaņa vadībā uzmetināja jaunu īpašas konstrukcijas rāmi, pasūtīja un pielāgoja pārējās nepieciešamās detaļas, un tā tapa pilnīgi jauns jauniešu krosa kvadricikls. RKS nozīmē – Rasmanis, Kaurits un brāļi Soijeri. Tagad man braukt ir arī daudz drošāk, jo vecais mocis bija ļoti šaurs un smags. Man patīk daudz lēkt un ļoti augstu, ar veco braucamo tā nevarēju, jo bija ļoti cieti amortizatori, man bija bail, ka nenokrītu. Tagad ir uzlikti vieni no pasaulē labākajiem amortizatoriem, jūtos pilnīgi droši.
Tētis: – RKS QUAD ir jauns zīmols, ko kopīgiem spēkiem esam radījuši. Rasmanis, skatoties uz Daira iepriekšējo moci, uzdeva retorisku jautājumu: "Ko mokāt to puiku?" Tolaik nopirku to, ko varēja dabūt, un Dairis ar Kawasaki Q85 CC arī uzsāka gaitas motosportā. Rasmanis ar savu pieredzi un tehnisko bagāžu būvē krosa tehniku sev, līdz ar to arī Dairim tagad ir unikāls braucamais, kam nav analoga visā pasaulē. Varam būt lepni par to, ka kopīgiem spēkiem "dižķibeles" laikos esam spējuši radīt jaunu krosa kvadriciklu, ko atzinīgi novērtējuši kaimiņzemju motosportisti. Iespējams, pēc pasūtījuma nākamgad uzbūvēsim vēl kādu "kvadriņu" – kaut kā taču nauda motokrosam jānopelna ar pašu motokrosu! Uz sezonas sākumu gan vēl kvadricikls nebija gatavs, bet rezultāts ir pūļu vērts. Grūti atrast tādu prototipu, kas turētu līdzi. Tātad tehnikai, ar ko brauc, ir milzīga nozīme. Daudziem puikām patīk lēkt, daudzi lēc pārgalvīgi, bet, tiklīdz (motosportistu valodā) "nokraujas", pēc tam vairs negribas lēkt, un rezultāti strauji krītas. Dairim tā nav, lai arī viņam ir bijuši kritieni. Čempionātos iet visādi, bet drošībai ir liela nozīme.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 29.12.2009.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
Foto no personiskā arhīva