Piedaloties 34 komandām, 3. martā sporta bāzē "Smeceres sils" nu jau 17. gadu norisinājās pulkveža Oskara Kalpaka piemiņai veltītās sacensības militarizētajā stafetē. Uzvarētāja stafeti vecākajā grupā no Madonas pilsētas 1. vidusskolas pārņēma 208. Lejasciema jaunsargu vienība, kam būs gods nākamgad uzvilkt mastā Latvijas karogu.
Jaunākajā grupā uzvarēja Kalsnavas pamatskolas meiteņu komanda kopā ar treneri Andri Kupču. Madonas Valsts ģimnāzijai uzvaru izcīnīja gan jaunākās grupas zēnu, gan vecākās grupas meiteņu komanda kopā ar sporta skolotāju Aivaru Bebrišu, jaunākās grupas meitenes – trešajā vietā, vecākās grupas zēni – otrie. Vestienas pamatskolas gan zēnu, gan meiteņu komandas bija otrās stiprākās, tām līdzi juta arī skolotājs Juris Švarcs. Madonas pilsētas 1. vidusskolas jauniešu komanda – 3. vietā (skolotājs Aleksandrs Krauklītis).
Pasākums, ko rīkoja LR Aizsardzības ministrijas Jaunsardzes centrs sadarbībā ar Madonas novada domi un Madonas bērnu un jaunatnes sporta skolu, tradicionāli iesākās ar dalībnieku parādi. To komandēja 204. Cēsu jaunsargu vienības instruktors, virsseržants Arnolds Bahmanis, sacensības vadīja Madonas BJSS tiesneši. Kā uzsvēra galvenais tiesnesis Voldemārs Šmugais, ja militarizētā stafete, ko Oskara Kalpaka piemiņai aizsāka Harijs Āriņš, dzīvo jau 17 gadu, tā ir tradīcija, kam jāpārdzīvo arī grūtāki laiki.
No Madonas novada bija pārstāvēta Kalsnavas, Vestienas, Murmastienes, Liezēres, Degumnieku pamatskola, Madonas pilsētas 1. un 2. vidusskola, Madonas Valsts ģimnāzija, Barkavas arodvidusskola. Tālākie dalībnieki bija ieradušies no Rīgas novada jaunsardzes vienības.
Agrākajos gados par O. Kalpaka piemiņas kausiem un balvām sacentās pat sešdesmit un vairāk komandu, šogad bija pieteikušās 37, bet ieradās un piecus stafetes posmus pārvarēja 34 komandas, no tām 11 bija meiteņu komandas. Saprotams, ka vairs nav tik finansiāli viegli atbraukt uz Madonu no Kurzemes un Zemgales, arī no Lietuvas, kā tas bija iepriekšējos gados, kad piedalījās arī jaunsargi no Pāvilostas. Pārsvarā bija komandas no Vidzemes, no Madonas novada.
Atskatoties vēsturē, atceramies, ka 2008. gadā uz 15. O. Kalpaka piemiņas sacensībām militarizētajā stafetē bija sabraucis rekordskaits komandu – 84, bet iespējams, ka ekonomikas "zāģis" ir nogriezis arī no jaunsargiem atvēlētajiem līdzekļiem. Jaunsardzes centra vadītājs majors Sergejs Čevers apstiprināja, ka šis ir pārbaudījumu gads arī jaunsardzes vienībām.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 04.03.2010.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto