Šad tad no pasažieriem jau biju dzirdējusi nostāstus, ka dažreiz autobusos esot jāstāv kājās gandrīz vai līdz pašai Rīgai, kaut gan turpat blakus ir brīva vieta. Taču vispārēja miera labad, lai nenokaitētu atmosfēru un neizraisītu asu vārdu apmaiņu, atļauju apsēsties nemaz neprasot. Par to, ka šādi nostāsti nebūt nav izdomāti, bet gan atbilst patiesībai, pārliecinājos vasarā, dodoties no Madonas uz Ļaudonu.
Tas negadās pārāk bieži, ka šajā maršrutā visas vietas ir jau aizņemtas, sākot no Madonas. Iekāpjot vairākiem pasažieriem pieturā pie bijušās „Jaunības", trim pasažieriem bija jāstāv kājās. Tiesa, viena vieta bija brīva, bet tur atradās rokassomiņa (gaiši brūnā krāsā). Uz jautājumu, vai drīkst apsēsties, jauniete visiem trim atbildēja – vieta aizņemta.
Pirmā doma, kas iešāvās prātā, uzklausot šādu skaidrojumu, bija pieļāvums, ka varbūt vienkārši esam satikuši gādīgu mazmeitiņu savai vecmāmiņai, vectēvam vai gādīgu meitu saviem vecākiem, kura laikus devās uz Madonas autoostu un aizņēma vietu gan sev, gan kādam tuviniekam, lai tam pēc Madonas slimnīcas apmeklējuma vai pat ārstēšanās nebūtu jāstāv kājās. Bet neviens šajā vietā neapsēdās ne pie Madonas slimnīcas, ne arī Lazdonā.
Jautājums, vai viņa ir iegādājusies divas braukšanas biļetes, jaunietē raisīja lielu izbrīnu – kāpēc tiekot uzdoti šādi jautājumi – lai pēc komentāriem vēršoties autopārvadātāju direkcijā. Tad viens no pasažieriem neizturēja un, uzrādot invalīda apliecību, apsēdās uz pašas sēdekļa maliņas, uzsverot, ka viņam ir grūti nostāvēt kājās, turklāt izskatoties, ka somiņai vieta būšot aizņemta līdz pašai Mētrienai… Jauniete uz to nereaģēja un rokassomiņu uz savu pusi nepavirzīja pat ne par sprīdi. Tā arī aizbrauca līdz Kalnājiem, kur izkāpa, bet neviens, kam viņa tā vēlējās nosargāt vietu, neiekāpa, acīmredzot vieta patiešām bija domāta somiņai…
Kā rīkoties šādā situācijā, kad vairāki pasažieri stāv, bet turpat blakus ir neaizņemta sēdvieta, komentēt lūdzu SIA „Madonas CB SIA" autobusu parka direktoru Andri Sakni.
– Ir jāiet pie šofera un jāinformē par radušos situāciju. Jāņem vērā, ka vienai biļetei ir paredzēta viena vieta, bet, ja nu gadījumā ir nopirktas divas biļetes, tad gan drīkst aizņemt abas, kaut vai arī rokassomiņai. Pasažieriem jāatceras, ka tālsatiksmes autobusos vietas ir numurētas un, lai izvairītos no konfliktsituācijām, labāk apsēsties biļetē norādītajā, lai pēc cita pasažiera pieprasījuma tā nebūtu jāmaina. Ir arī gadījumi, kad pasažieris, iepazīstoties ar vietu izkārtojumu autobusā, pērk biļeti, izvēloties konkrētu vietu, piemēram, trīspadsmito, neraugoties uz to, ka biļetes nav izpirktas uz tuvākām vietām, līdz ar to viņam būs visas tiesības aizņemt tieši izvēlēto vietu. Reģionālajos vietējos reisos vietas gan netiek numurētas, pasažieri iekāpj biļešu iegādes secībā un autobusā var aizņemt jebkuru brīvu vietu, – skaidroja SIA „Madonas CB SIA" autobusu parka direktors Andris Sakne.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA