Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Vienojas par siltuma iepirkšanu

Redakcija

Autors • 07.09.2011.

Vienojas par siltuma iepirkšanu
Burtu lielums

Madonas novada pašvaldības domes finanšu un attīstības komitejas, kā arī domes sēdē nu jau kārtējo reizi tika aktualizēts jautājums saistībā ar koģenerācijas stacijas darbību Madonas pilsētā.

SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Uldis Lielvalodis deputātus informēja, ka SIA „Madonas bio enerģija" projektu, par kuru jau vairākkārt lasītājus esam informējuši, vēlas īstenot pašu spēkiem – bez pašvaldības finansiālas līdzdalības.
– Uzņēmēji sarunās ar banku ir vienojušies par finansējumu un ir izteikuši piedāvājumu SIA „Madonas siltums" iepirkt viņu ražoto siltumu trīs gadus par 35% zemāku cenu nekā regulatora noteiktajā tarifā, bet nākamajos desmit gados – līdz 40% zemāku. Tiek piedāvāts slēgt trīspusēju vienošanos starp SIA „Madonas siltums", SIA „Madonas bio enerģija" un SIA „Ave MTP". Vēlos, lai dome sniegtu savu redzējumu un pieņemtu lēmumu par vienošanās un vēlāk arī līguma slēgšanu, vai arī sarunas par turpmāko sadarbību pārtraucam, – situāciju domes finanšu un attīstības komitejas sēdē klātesošajiem ieskicēja Uldis Lielvalodis.

Neskaidrais statuss
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters atzina, ka situācija kopš iepriekšējiem lēmumiem, kas noteica kopuzņēmuma veidošanu ar uzņēmējiem un aktīvu līdzdalību projektā, ir mainījusies.
– Pašvaldībai nav aptuveni 2 miljonu latu lielu līdzekļu, kas nepieciešami projekta finansējumam, un, manuprāt, nav arī lielas vajadzības vienas problēmas risināšanai ieguldīt tik lielus resursus. Bankas šo projektu ir izvērtējušas un piedāvā kreditēt, taču ir viena nianse, kas tām svarīga, proti, sadarbība ar siltumpatērētāju, kas šajā gadījumā ir Madonas pilsēta, tādēļ uzņēmējam ir nepieciešama vienošanās ar pašvaldību, ka tā ir gatava iepirkt uzņēmēja saražoto lētāko siltumu, – norādīja Andrejs Ceļapīters.
Deputāte Vineta Lamberte gan pauda neizpratni, kādēļ deputātiem tiek piedāvāts balsot par vienošanos, ja spēkā joprojām ir iepriekšējais domes lēmums.
– Pēdējais koģenerācijas stacijas būves kontekstā domes pieņemtais lēmums ir par 51% akciju iegādi SIA „Madonas bio enerģija". Kas notiek ar šo lēmumu? – vaicāja Vineta Lamberte.
Andrejs Ceļapīters atbildēja, ka darījums nav noticis, taču lēmums ir spēkā.
– Kapitāldaļas uzņēmumā nav iegādātas. Šo jautājumu bremzēju apzināti, jo, kamēr vien ir redzams risinājums, tikmēr darījums ir pakārtota lieta, kad iespējamo risinājumu vairs nebūs, tad arī darījumam vairs nebūs jēgas. Šie abi lēmumi viens ar otru nekonfliktē, jo jautājumā par siltumenerģijas piegādi mums ir jāvienojas neatkarīgi no tā, esam vai neesam uzņēmuma līdzīpašnieki, – pamatoja Andrejs Ceļapīters.

Par ieguvumu – skeptiski
SIA „Madonas siltums" galvenajam inženierim Ivaram Grandānam tika vaicāts par to, kāds no līguma slēgšanas būs finansiālais ieguvums.
– Lielākie ieguvēji būs siltumenerģijas patērētāji, jo, samazinot ražošanas tarifu par 35%, pieliekot klāt SIA „Madonas siltums" kredītsaistības, gala tarifs patērētājiem samazinātos par 3 latiem. Uzņēmums ne ar ko neriskē, jo gadījumā, ja staciju neuzbūvē, mēs turpinām kurināt savas katlumājas, bet ja to uzbūvē, tad ir nodrošināta iespēja iegādāties lētāku siltumu. Ja uzņēmēji kāda iemesla dēļ nespēj piegādāt siltumu par līgto summu, tad mēs to vienkārši nepērkam, – skaidroja Ivars Grandāns.
Deputāts Valentīns Rakstiņš gan norādīja, ka vienošanās ar uzņēmējiem liegs iespēju siltumu piedāvāt citiem potenciālajiem siltumražotājiem, kas to varētu darīt par vēl zemāku cenu. Viņš arī uzsvēra, ka daudzi SIA „Madonas siltums" darbinieki paliks bez darba, jo katlumājas tiks iekonservētas.
Uz uzņēmēju piedāvājumu skeptiski raudzījās arī Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības valdes priekšsēdētāja Jeuženija Adamoviča, kas piedalījās finanšu un attīstības komitejas sēdē.
– Vienošanās paredz, ka koģenerācijas stacija saražo 38 tūkstošus MWh gadā, bet „Madonas siltums" – 42 tūkstošus MWh. Kādēļ tad šie 38 tūkstoši MWh ir vajadzīgi? Gadījumā, ja koģenerācijas stacijā notiks avārija, jums tāpat būs jādarbina savas katlumājas, un tam būs nepieciešami darbinieki, kurus nevarēs tā vienkārši atrast. Kopumā man ir iespaids, ka pašvaldības uzņēmums tā vietā, lai domātu par to, kā kvalitatīvāk sniegt pakalpojumu iedzīvotājiem, vairākus gadus ir ierauts šāda veida diskusijās un uzņēmuma jurists, kam vairāk būtu jādomā par parādu piedzīšanu no nemaksātājiem, nepārtraukti raksta vien kārtējos sadarbības līgumu variantus, – sēdē savu viedokli deputātiem pauda Jeuženija Adamoviča, piebilstot, ka neredz jēgu Eiropas naudas piesaistei, lai „Madonas siltums" iegādātos jaunu katlu, ko koģenerācijas stacijas uzbūvēšanas rezultātā paredzēts iekonservēt.

Jautājumu pirms līguma slēgšanas vēl daudz
Uz domes sēdi, kas notika nedēļu pēc finanšu un attīstības komitejas sēdes, bija ieradies arī SIA „Madonas bio enerģija" valdes priekšsēdētājs Andris Dombrovskis. Deputāts Roberts Šņepsts viņam uzdeva dažus no tiem jautājumiem, kas deputātiem palika neatbildēti iepriekšējā sēdē.
– Kas notiek gadījumā, ja uzņēmums pēc laika tiek pārdots, un vai noslēgtais līgums tādā gadījumā paliek spēkā? Mani arī interesē, kas notiks situācijā, ja stacijā katls iziet no ierindas. „Madonas siltumam" ir jābūt rezervei, kā arī pilnā gatavībā kurināt vienu vai divas katlumājas. Tas nozīmē, ka šķelda tāpat ir jāuzkrāj un darbinieki jāalgo. Vai līgumā tiks paredzēts, ka uzņēmums „Madonas siltumam" sedz radītos zaudējumus? – vaicāja Roberts Šņepsts.
Andris Dombrovskis viņam atbildēja, ka pašvaldībai jebkurā gadījumā saglabājas pašu katlumājas, ko var atsākt kurināt.
– Kas attiecas uz otro jautājumu, šīs situācijas var atrunāt līgumā. Piemēram, „Madonas siltuma" katlumājas šādā situācijā varētu izmantot mūsu piegādāto šķeldu, taču varbūtība, ka stacijā varētu notikt avārija, ir ļoti maza, – atzina Andris Dombrovskis.
Uldis Lielvalodis piebilda, ka jebkurā gadījumā ar to siltumenerģijas jaudu, ko piegādās koģenerācijas stacija, nepietiks, lai nodrošinātu siltumu visiem patērētājiem, tādēļ Augu ielas katlumāja turpinās darboties. Viņš arī norādīja, ka gadījumā, ja dome atbalstīs siltumenerģijas iepirkšanu no SIA „Madonas bio enerģija", pašvaldības uzņēmums pārtrauks līdzšinējo ne mazums kritikas saņēmušo siltuma piegādes līgumu ar SIA „Ave MTP".
Diskusijas noslēgumā deputāti nolēma akceptēt vienošanos starp SIA „Madonas siltums", SIA „Madonas bio enerģija" un SIA „Ave MTP" (pret nobalsoja Valentīns Rakstiņš, bet Vineta Lamberte un Roberts Šņepsts atturējās).
Tiesa, ar šo domes lēmumu stāsts par koģenerācijas stacijas būvi un siltumenerģijas iegādi vēl nebeidzas, jo dienas kārtībā ir jautājums par līgumu, kas slēdzams vai noraidāms uz šīs vienošanās pamata.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px