Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

“Vērtumnieki” organizē salidojumu

Redakcija

Autors • 29.07.2010.

Burtu lielums

2010. gads ir laiks, kad visā Latvijā atzīmē 30 gadus kopš folkloras kustības atjaunošanas. Gada sākumā, februārī, Madonas mūzikas skolā notika pilsētas kultūras nama folkloras kopas „Vērtumnieki" 30 gadu jubilejas svinības. 21., 22. augustā folkloras kopa „Vērtumnieki" aicina uz salidojumu tos, kas kopā darbojušies īsāku vai garāku laika nogriezni.

Kā zināms, folkloras kopu „Madonas skandinieki" 1980. gadā izveidoja Madonas mūzikas skolas direktors Artis Kumsārs, tā aizsākot folkloras atdzimšanas kustību Vidzemē. Tolaik kopā darbojās audzēkņi no Madonas mūzikas skolas, Madonas vidusskolas un Ērgļu profesionāli tehniskās vidusskolas. Tas bija pirmais skolēnu folkloras ansamblis Vidzemē, kam sākotnējais nosaukums bija „Madonas skandinieki", pēc 10 gadu darbības folkloras ansamblis tika pārdēvēts par „Vērtumniekiem".

Šobrīd kopu (sākot no 2002. gada) vada Ingrīda Grudule, vadītāja uzsver, ka aizvadītajos gados daudz izdarīts, tāpēc, lai dotu rezumē, ir doma 21., 22. augustā rīkot salidojumu. „Ceram, ka salidojumā piedalīsies dalībnieki gan no pirmajiem sastāviem, gan citu paaudžu pārstāvji."

– 21. augustā pulcēsimies Madonas mūzikas skolā, jo kolektīvs sākotnēji tika dibināts tur, – stāsta Ingrīda Grudule. – Tad apstaigāsim visas Madonas vietas, kur pa šiem gadiem folkloristiem bijuši mēģinājumi. Pabūsim pilsētas kultūras namā, Madonas bērnu un jauniešu centra namiņā, pilsētas 2. vidusskolas mazajā skoliņā, pilsētas 1. vidusskolā. Vakars savukārt iecerēts Praulienas pagasta „Skubu" mājās ar lielo daudzinājumu Arta Kumsāra stādītajā svētbirzī. Sadziedāšanos iesāks tagadējie „Vērtumnieki", ar domu, ka tiks atskaņotas dziesmas no pirmo pastāvēšanas gadu repertuāra, lai var kopā dziedāt visi. Vēlāk „Skubu" saimniece Rudīte Kumsāre piedāvās cept kopīgu folkloristu maizi. – „Skubos" ir divas krāsnis, domāju, tur katra sieva savus nagus varēs pie mīcīšanas iebāzt, – komentē Ingrīda Grudule. – Lai būtu sāts, vārīsim lielo skābeņu zupu, būs arī citas aktivitātes.

Salidojuma otrā diena, 22. augusts, savukārt domāta bijušo teicēju piemiņai. – Brauksim uz Vistiņlejas kapiem, kur apglabāta Elza Rudenāja, kas mums atstājusi vairākas dziesmas, tāpat pie Poriešu mātes, – uzsver „Vērtumnieku" vadītāja. – Tikšanos noslēgsim pie Krūmiņtēva piemiņas akmens Gaiziņkalna apkārtnē.

Uz jautājumu, cik cilvēku varētu ierasties, Ingrīda Grudule teic – jo vairāk, jo labāk. „Nakšņošana notiks teltīs, tiks piedāvātas telšu vietas, bet teltis līdzi jāņem pašiem."
Ieskatu aizvadītajos gados sniegs Kārļa Kumsāra sagatavotās video filmas, ko salidojuma dalībnieki varēs skatīties iekštelpās. Būs arī danči un rotaļas.

– Aicinām visus cilvēkus, kas kaut gadu darbojušies folkloras kopā vai kam folklora patiešām ko nozīmē, – rosina Ingrīda Grudule. – Tautu tērps nav obligāta nepieciešamība, galvenais ir nākt un piebiedroties.

Tā kā muzicēšana folkloras kopā ir svarīga sastāvdaļa, uz salidojumu gaidīti bijušie muzikanti. – Mums bijuši daudzi labi vijolnieki: Sanita Dzene, Ilze Lejiņa, Ilze Fārte, – uzskaita vadītāja. – Daudzi no muzikantiem solījušies atbraukt: Ilze Lejiņa ar meitiņu un vīru; ir doma, ka mums pievienosies arī Ilze Bokmeldere, tagad Luft, no Korejas. Kad februārī „Vērtumniekiem" bija jubilejas pasākums, tas notika vēsturiskajos datumos, bet ziemā nebija iespējas īpaši izvērsties. Salidojumu tāpēc esam nolēmuši organizēt vasarā.

Autore: INESE ELSIŅA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px