Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Vēlētāji izdara izvēli visos novados

Redakcija

Autors • 08.06.2009.

Vēlētāji izdara izvēli visos novados
Burtu lielums

Sestdien, 6. jūnijā, visā Latvijas teritorijā notika EP un pašvaldību vēlēšanas. Latvija izdarīja savu izvēli. Piedaloties vēlēšanās, savu izvēli izdarīja vēlētāji arī Madonas novadā, Cesvaines novadā, Ērgļu novadā, Lubānas novadā un
Varakļānu novadā.

Turklāt darīja to pietiekami aktīvi – gan izmantojot iepriekšējās balsošanas iespēju, gan balsojot tieši vēlēšanu dienā. Tiesa, neattaisnojās dienas pirmajā pusē izskanējušās prognozes, ka vēlētāju aktivitāte valstī varētu būt pat lielāka nekā pēdējās Saeimas vēlēšanās. Arī Madonas rajonā izveidotajos vēlēšanu iecirkņos – Madonas pilsētā, Ērgļu novadā, Vestienā un Bērzaunē, kur sestdien iegriezās „Stars", vēlēšanu komisijas locekļi atzīmēja, ka vēlētāji uz iecirkņiem nāk nepārtraukti, bet dienas otrajā pusē vēlētāju plūsma gan mazinājās. Apkopojot vēlēšanu provizoriskos rezultātus, visaktīvāk ļaudis mūsu rajonā ir balsojuši Varakļānu novadā – 57,86 procenti no balsstiesīgajiem, bet zemākā vēlētāju aktivitāte bija vērojama Madonas novadā, kur nobalsoja tikai nedaudz vairāk nekā 44 procenti balsstiesīgo (plašāk ar vēlētāju aktivitāti var iepazīties 3. lappusē).

Vissīvākā konkurence, pretendējot uz deputātu vietām, bija jāiztur nākamajiem Madonas novada domniekiem – pat lielāka nekā vidēji republikā. Pavisam šāgada pašvaldību vēlēšanās tika reģistrēti 737 deputātu kandidāti jeb uz vienu deputāta vietu vidēji kandidēja seši deputātu kandidāti, bet Madonas novadā vidēji uz vienu deputāta vietu pretendēja gandrīz septiņi kandidāti.

No septiņiem sarakstiem, kas piedalījās Madonas novada vēlēšanās, saskaņā ar vēlēšanu provizoriskajiem rezultātiem, deputātu vietas ir ieguvuši pārstāvji no pieciem sarakstiem. Ar pārsteidzoši labu rezultātu, ņemot vērā lielo konkurenci, ir uzvarējusi partija „Jaunais laiks" – 8 deputātu vietas no 17 jeb līdz izšķirošajam pārsvaram pietrūkst tikai vienas balss. Tautas partija ir ieguvusi 6, bet „Sabiedrība citai politikai", „Centriskā partija Latvijas Zemnieku savienība" un politisko partiju apvienība „Saskaņas centrs" – katra pa 1 deputāta vietai.

Madonas novada domē nebūs pārstāvēta LSDSP, kur vēlētāju lielāko atbalstu saņēmuši Imants Koks, Dzintars Kozulis un Edīte Zaube. Tāpat 5 procentu barjeru nav pārvarējusi partija „LPP/LC", bet labākais rezultāts starp šī saraksta deputātu kandidātiem ir Andrim Trečakam, Raimondam Aizstrautam un Ainai Miezītei.
Tā kā neviens no deputātu kandidātu sarakstiem Madonas novada vēlēšanās nav saņēmis izšķirošo pārsvaru, atklāts ir jautājums, kura saraksta līderis vadīs jaunievēlēto Madonas novada domi, vai un kādas šī mērķa sasniegšanai tiks veidotas koalīcijas. Atbildēt uz šo jautājumu lūdzu Valentīnu Rakstiņu no „Jaunā laika", Andreju Ceļapīteru no Tautas partijas, Gunitu Kļaviņu no „Sabiedrības citai politikai", Agri Lungeviču no Latvijas Zemnieku savienības un Rihardu Saulīti no „Saskaņas centra".
Valentīns Rakstiņš: – Vispirms jāsaka liels paldies vēlētājiem par lielo atbalstu, šajās vēlēšanās jau uzvarējuši ir viņi. Mums tās vienas balss tomēr pietrūkst, tāpēc gaidāmas ir ļoti nopietnas sarunas, jo, protams, pie varas esošie cilvēki tik viegli vis savus krēslus negrib atdot un darīs visu iespējamo, lai tos saglabātu. Mums saviem vēlētājiem vēl ir jāpierāda, ka spējam vienoties arī ar citiem politiskajiem spēkiem. Sarunas ar „Sabiedrības citai politikai", Latvijas Zemnieku savienības un „Saskaņas centra" pārstāvjiem sāksim jau šodien, 8. jūnijā. Ceram, ka spēsim atrast kopīgu valodu un īstenot vēlētājiem dotos solījumus.

Andrejs Ceļapīters: – Paldies vēlētājiem, kas balsoja par mums un novērtēja gan to, ko līdz šim bijām darījuši, gan to, ko piedāvājam paveikt nākotnē. Galvenais tagad ir noteikt pirmos darāmos darbus līdz pirmajai novada domes sēdei. Diezgan grūts uzdevums ir gaidāmie budžeta grozījumi, ceru, ka pilsētas un pagastu pašvaldību deputāti ar vēl esošajām pilnvarām spēs salāgot ieņēmumu un izdevumu daļu un neatstās šo uzdevumu jaunajai domei. 1. jūlijā noformēsim jauno novada domi, struktūru, bet līdz tam jāsagatavo visi regulējošie dokumenti, nolikumi.

Pašlaik mēs cits citu apsveicam ar ievēlēšanu, bet ir paredzamas arī tikšanās ar citiem novada domē ievēlētajiem politiskajiem spēkiem. Mana līdzšinējā pieredze – partiju saraksti Madonā pēc vēlēšanām drīz vien pārstāj eksistēt, tie kļūst par vienotu deputātu komandu, kas strādā Madonas attīstības vārdā. Šo pieredzi vajadzētu turpināt, nevis ļauties konfrontācijai. Likumdevējs tā ir noteicis, ka, lai iekļūtu domē, vispirms jāsadalās pa kastītēm, zem dažādu partiju nosaukumiem, bet pēc ievēlēšanas visiem galvas jāliek kopā un jāstrādā, domājot par visa Madonas novada attīstību.

Gunita Kļaviņa: – No mūsu saraksta „Sabiedrība citai politikai" domē ievēlēts tikai viens deputāts. Mūsu nostādne – galvenais, lai neapstātos Madonas attīstība, iesāktais darbs tiktu turpināts un nebūtu pārrāvuma. Mūsu turpmākā rīcība būs atkarīga no sarunām, esam jau saņēmuši uzaicinājumu tikties gan ar „Jauno laiku", gan Tautas partiju. Tiksimies arī ar Latvijas Zemnieku savienības un „Saskaņas centra" pārstāvjiem, jo mēs vēlamies strādāt pozīcijā, lai varētu īstenot savas ieceres un vēlētājiem dotos solījumus.

Mēs sakām lielu paldies visiem vēlētājiem, kas par mums kā jaunu partiju balsoja, bet jo īpaši vēlētājiem Barkavā, Ļaudonā, Dzelzavā, Madonas pilsētā, kur saņēmām lielāko atbalstu. Mums pietrūka tikai 24 balsu, lai mums novada domē būtu divi deputāti.
Agris Lungevičs: – Vispirms visiem vēlētājiem liels paldies par atbalstu, kas ir devis iespēju mums strādāt jaunajā domē, kā arī Latvijas Zemnieku savienībai. Kaut arī mūsu sarakstam būs tikai viens deputāts, centīsimies strādāt visa Madonas novada vēlētāju labā. Attiecībā uz koalīciju veidošanu pagaidām vēl nevaru komentēt, bet mēs esam atvērti sarunām ar visiem Madonas novada domē ievēlētajiem politiskajiem spēkiem. Pirmais, kas jaunajai novada domei būs jāizdara, – jāizveido administrācija. Šai sakarā ir gaidāmas lielas pārmaiņas gan Madonā, gan pagastos, bet skaidrība par to, kas un kā būs, pagaidām ir maza. Svarīgākais jau būtu panākt, lai reformas rezultātā iedzīvotājiem nepaliktu sliktāk un nesamazinātos līdz šim pieejamie pakalpojumi. Ja to nevar nodrošināt, tad nebija vērts veikt reformu.

Rihards Saulītis: – Liels paldies visiem vēlētājiem, kas mani atbalstīja, neraugoties uz to, ka es kandidēju tik nepopulārā – partiju apvienības „Saskaņas centrs" – sarakstā. Kāpēc tā darīju, tas gan ir atsevišķs stāsts, bet attiecībā uz koalīcijām – es vispirms konsultēšos ar partiju, kuras sarakstā piedalījos vēlēšanās, kaut arī neesmu tās biedrs. Es strādāšu ar domu, lai attīstītos gan mans Praulienas pagasts, kur saņēmu lielāko vēlētāju atbalstu, gan novads kopumā, kā arī ievērojot manu vēlētāju domas.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px