Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Vējš aizpūta Ziemassvētku tirdziņu

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 16.12.2014.

Vējš aizpūta Ziemassvētku tirdziņu
Burtu lielums

Ieplānojot Ziemassvētku tirgu 13. decembrī, bijām gaidījuši skaistu, baltu ziemas dienu, taču piedzīvojām atkusni un lielu vēju.
Vējš locīja ne tikai koku zarus, arī tirgotāju teltīm Saieta laukumā bija, ko trūkties, un dažus jumtus pat aiznesa pa gaisu. Kad uznāca lietus brāzmas, daudzi tirgotāji neizturēja un "bodīti slēdza". Arī daudzi iedzīvotāji, kuri bija domājuši apmeklēt tirdziņu, tādos laikapstākļos labāk vēlējās palikt mājās.

Uz jautājumu par to, kāda bija pirmā doma, paskatoties pa logu 13. decembrī, Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas vadītājs Romāns Hačatrjans atbildēja: – Jau piektdien iešāvās prātā doma par tirgus atcelšanu, bet pēdējais brīdis atcelšanai nebija piemērots – kā gan tirgotājiem izziņot. Arī pārcelt tirdziņu uz telpām nevarējām, lai kā gribētu. Ekstrēmi laikapstākļi – brīdī, kad bija visvairāk ļaužu, teltij "Ražots Madonas novadā" tika nopūsts jumts.
To, ka nemīlīgais laiks var izjaukt tirgu, minēja arī Madonas novada pašvaldības tirgus koordinatore Nadežda Seļma: – No rīta bija ieradušies ļoti daudz tirgotāju, amatnieku un mājražotāju. Bet vējš aizpūta… Šis Ziemassvētku tirdziņš laikam ieies vēsturē, kā mēģinājām noturēties pretī tik stipram vējam. Ja būtu liels sals, mīnus grādi, pat tad būtu labāk. Tiem, kuri izturēja līdz galam, ir jāpiešķir piparkūku ordenis. Arī pircēju šajā tirdziņā bija salīdzinoši maz, visi centās ātrāk iegādāties nepieciešamo, lieki neuzkavēties un doties uz mājām. Varbūt, vadoties pēc laikapstākļu prognozes, Ziemassvētku tirdziņš tomēr ir jārīko sporta hallē. Atceramies taču, kādā jaukā noskaņā Ziemassvētku tirgus (tiesa gan, starptautiskā Igaunijas-Latvijas- Krievijas projekta ietvaros) notika sporta centrā pagājušā gada 14. decembrī. Tirgotāji pauda neapmierinātību, ka neizdevās iecerētais 13. decembrī, tāpēc ir ierosināts sarīkot pirms Ziemassvētkiem vēl vienu tirdziņu Madonā – 20. decembrī, un šo ideju atbalstu.
Tomēr, lai kādi vēji pūta, tirdziņš Saieta laukumā "Ražots Madonā" darbojās – varēja gan pirkt, gan nogaršot piparkūkas, rakstīt vēstules "Ziemassvētku pasta" teltī, baudīt karstu tēju, karstvīnu, nopirkt dāvanas un kādu gardumu svētku galdam.
Ziemassvētku tirdziņā daudzi uzmanību pievērsa piparkūkām. Praulienas pagasta ZS "Ataugas" katra lielā piparkūka bija izcepta mīļas sejiņas vai dzīvnieciņa veidolā, rotāta ar krāsainu glazūru, iesaiņota un noformēta kā dāvana. Priekšplānā – 2015. gada simboliskās aitiņas, kaziņas, arī lācēni, kaķēni, sunīši, pingvīni u. c. – Piparkūkas cepam vienreiz gadā – uz Ziemassvētkiem, lai ir svētku noskaņojums pašām un citiem. Piparkūku formai izvēlēti tēli no multfi lmām, – pastāstīja Anda Gotlaufa.
To, ka, neraugoties uz nejauko laiku, piparkūkas pirka, apliecināja arī Ēriks Ezergailis no Rīgas. – Piparkūku cepējs ir pazīstamais uzņēmums "Lāči" – mēs no viņiem nopērkam piparkūkas, bet tās pēc tam mājās izgreznojam ar dažādu krāsu glazūru. Mums ir savi mākslinieki – sieva Alda, meitiņa Ieva. Apsēžamies virtuvē pie galda un visu nakti greznojam piparkūkas. Jau gadiem to darām, braucam uz tirgiem visā Latvijā. Tagad ir īstais piparkūku laiks, vienīgi šoreiz Madonā ar laikapstākļiem nav veicies.
– Nu kas var būt labāks par sliktu laiku? – Mārtiņa Rītiņa teicienu pārfrāzēja kāda mājražotāja, apskatei izliktos adījumus sargādama no lietus. – Ko darīsi – mājās izžūs!
– Par pircējiem mīļiem mēs uzdziedam šo dziesmu, ir pircējs atnācis ar lielu naudas maku un atdod visu naudiņu par rupjmaizīti…, – jautrs bija teātra studijas "Tinte" ķekatnieku uznāciens. Madonas ražotāju teltī gandrīz katram ražotājam tika veltīta kāda dziesma vai uzmanības apliecinājums.
Madonas ražotāji bija apvienojušies vienā lielā teltī. To vidū: ZS "Aizupes", ZS "Kalna-Maruškas", SIA "Domu pietura", AS "Lazdonas piensaimnieks", SIA "Madonas patērētāju biedrība" ražotne "Madonas maiznieks", IK "55 mārītes", kā arī pievienojās Marika Rošāne, IK "Poga un Oga", ZS "Cepļi", ZS "Ataugas", rokdarbu pulciņš "Rota" no Lazdonas u. c. Pavisam tirdziņā bija 17 Madonas novada ražotāju.
Telts, kur vēl varēja patverties no lietus, bija ar uzrakstu "Ziemassvētku pasts". Ziemassvētku rūķis (Anita Aizstrauta) gan atzina: – Maz bērnu atnākuši, bet tieši viņi parasti raksta vēstules Ziemassvētku vecītim. Pieaugušie ir kūtrāki rakstītāji. Tāpēc viens no vēlējumiem: "Lai Ziemassvētkos būtu labs laiks!"

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px