Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Veidojas koalīcijas aprises

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 08.06.2017.

Veidojas koalīcijas aprises
Burtu lielums

Pašvaldību vēlēšanās Madonas novadā uzvaru ar 31,7% saņemto balsu svinēja Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) izveidotais deputātu kandidātu saraksts. Jaunajā novada pašvaldības domē ZZS būs pārstāvēta ar 6 deputātu vietām no 17.

Līdz ar jau minēto politisko spēku domē būs pārstāvētas vēl sešas partijas: „Vienotība" (4 mandāti), „No sirds Latvijai" (NSL), Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!"-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA) (abām pa 2 mandātiem), Vidzemes partija, partija „Vienoti Latvijai" un „Politiskā partija Izaugsme" (katrai pa 1 mandātam).
Šajā numurā iepazīstināsim ar pārējo domē ievēlēto politisko spēku vērtējumu par vēlēšanu rezultātiem un viedokli par koalīcijas veidošanu.

„Ceru, ka dalīšanās nebūs"
„Vienotības" sarakstā vēlēšanās otrs populārākais deputāta kandidāts aiz domes priekšsēdētāja Andreja Ceļapītera bija privātprakses veterinārmedicīnā vadītājs un arī pašreizējais domes deputāts Kaspars Udrass. Viņš pateicās tiem vēlētājiem, kas savas balsis veltīja „Vienotības" sarakstam. Vērtējot saraksta rezultātus, kas bija sliktāki nekā pirms četriem gadiem, Kaspars Udrass atzina, ka nekas dramatisks nav noticis.
– Rezultāti bija aptuveni tādi, kādus jau prognozēju. Apzinājāmies, ka nestrādājām tik spēcīgi uz reklāmu, kā to darīja vairāku citu partiju saraksti. Iespējams, ja būtu vairāk reklāmas, mēs būtu bijuši līdzvērtīgāki konkurenti. Vērtējot kopējo domes sastāvu, jaunievēlētos deputātus vērtēju pozitīvi un paredzu, ka kritiskas pārmaiņas domes darbā nenotiks. Katrā ziņā nešķiet, ka kaut kas no iepriekš pieņemtā tiks apgriezts kājām gaisā, – minēja Kaspars Udrass.
Deputāts atzina (saruna ar viņu notika šopirmdien. – Aut.), ka „Vienotības" kandidāts uz domes priekšsēdētāja amatu ir Andrejs Ceļapīters, kas to ieņem jau pašlaik.
– Manuprāt, viņa plašā pieredze ir jāizmanto, un tādēļ uzturēsim spēkā Andreja Ceļapītera kandidatūru. Protams, redzēsim, kā deputātu vairākums būs noskaņots. Zinu, ka ir deputāti ārpus „Vienotības" rindām, kuri Andrejam Ceļapīteram pauduši nelokāmu atbalstu. Citu viedoklis ir svārstīgs. Neatkarīgi no šī balsojuma rezultāta es priecātos, ja domē tiktu izveidota pēc iespējas plašāka koalīcija, nedaloties pozīcijā un opozīcijā, kas ļauj pēc iespējas aptverošāku deputātu loku iesaistīt domes darbā gan komitejās, gan komisijās. Līdz šim esam spējuši darbu organizēt civilizēti, tādēļ ceru, ka arī turpmāk visiem deputātiem netiks liegts pilnvērtīgi strādāt, – uzsvēra domes deputāts.

„Rezultāti salīdzinoši labi"
NSL saraksta līderis un lielākā atbalsta guvējs pašvaldību vēlēšanās Madonas pilsētas 2. vidusskolas direktors un domes deputāts Valentīns Rakstiņš laikrakstam atzina (arī ar viņu saruna notika šopirmdien. – Aut.), ka, ņemot vērā milzīgo antireklāmu, saraksta rezultātu vēlēšanās var vērtēt kā pozitīvu.
– Milzīgais antireklāmas apjoms nenoliedzami ietekmēja rezultātu, tādēļ uzskatu, ka tas ir labs, taču vienmēr var vēlēties vēl labāk. Raugoties uz kopējiem rezultātiem, šobrīd ir divas partijas, kas ieguvušas vairāk balsu nekā pārējās, un acīmredzot jautājums par ietekmīgajiem domes amatiem būs viņu ziņā. Ar mums, vismaz mani, nekādas sarunas nav notikušas par atbalstu vienai vai otrai kandidatūrai. To, vai kādu atbalstīsim, šobrīd grūti pateikt, jo jāraugās, kāds būs piedāvājums, – sacīja Valentīns Rakstiņš.

„Atbalstīsim ZZS kandidātu"
No NA saraksta lielāko atbalstu izpelnījās līdzšinējā domes deputāte un SIA „AGRI AVG" valdes locekle Antra Gotlaufa.
– Paldies tiem, kas par mūsu sarakstu Madonas novadā atdeva balsis. Bijām gaidījuši, ka atbalsts būs lielāks, un ļoti žēl, ka domē kā trešā apvienības deputāte neiekļuva Jeuženija Adamoviča, kas līdzšinējā domes sasaukuma laikā aktīvi strādāja, paveicot lielu darba apjomu, nesavtīgi cīnoties un iestājoties par iedzīvotāju interesēm. Viņas neiekļūšanu domē es droši vien pieskaitītu pie lielākajiem pārsteigumiem. Vērtējot kopējos vēlēšanu rezultātus novadā, tie skaidri liecina, ka cilvēki vēlas pārmaiņas. Uz to norādīja arī fakts, ka vēlēšanās piedalījās astoņi saraksti, – savu viedokli pauda Antra Gotlaufa.
Domājot par to, kas turpmākos četrus gadus varētu ieņemt domes priekšsēdētāja amatu, Antra Gotlaufa atzina, ka arī NA pārstāv uzskatu, ka šajā amatā nepieciešama maiņa.
– Amats jāuztic cilvēkam no tā politiskā spēka, kas ir uzvarējis vēlēšanās, Madonas novada gadījumā tas ir ZZS. Kādam būtiskas pārmaiņas vienmēr šķitīs sāpīgas, taču, mūsuprāt, jādod iespēja Agrim Lungevičam sevi pierādīt šajā amatā, – par savu izvēli informēja Antra Gotlaufa, uzsverot, ka abi no NA saraksta domē ievēlētie deputāti balsos par ZZS izvirzīto kandidatūru.

„Jāveido plaša koalīcija"
Vienīgais no Vidzemes partijas saraksta ievēlētais deputāts SIA „Baltic Block" komercdirektors un līdzšinējais domes deputāts Andris Dombrovskis atzina, ka viņa pārstāvētais saraksts nostartējis labi un salīdzinoši nedaudz balsu pietrūcis, lai Vidzemes partija domē tiktu pārstāvēta ar diviem deputātiem. Vienlaikus viņš atzina, ka rezultāti daļēji arī pierāda sen zināmo fenomenu, ka iedzīvotāji, kaut arī sūdzas par darbavietu trūkumu, vēlēšanās par uzņēmējiem, kuri tās nodrošina un rada produktus ar pievienoto vērtību, savas balsis ne vienmēr vēlas atdot.
– Paldies visiem vēlētājiem, kuri par mūsu sarakstu balsoja, un personīgi vēlos pateikties savai komandai, ar kuru kopā bija tas gods strādāt un kandidēt. Ievēlēšanu domē uztveru kā augstu sava darba novērtējumu. Ja raugās uz kopējiem vēlēšanu rezultātiem, balsu sadalījums varēja būt citādāks. Apsveicu ZZS un Agri Lungeviču ar labu rezultātu vēlēšanās. Uzskatu, ka Agrim vajadzētu veidot koalīciju, kurā piedalītos arī politiskais spēks, kurš ieguva otru lielāko atbalstu. Abām frakcijām – Agrim Lungevičam, ieņemot domes priekšsēdētāja, bet Andrejam Ceļapīteram – viņa vietnieka amatu, vajadzētu strādāt kopā. Stipra koalīcija varētu veiksmīgi strādāt novada attīstības vārdā, jo neviens cits salikums domē vēlētāju vēlmes nevarētu apmierināt tādā apmērā, kā koalīcija no diviem vislielāko atbalstu guvušajiem politiskajiem spēkiem. Patlaban gan izskatās, ka šāds scenārijs var neīstenoties, un vismaz pēc pirmajām sarunām šķiet, ka briest novadam un tā iedzīvotājiem neakceptējams risinājums.
Manuprāt, ZZS, veidojot mazāku koalīciju, atsakoties no „Vienotības", nerīkotos pareizi, taču tas jau ir viņu lēmums, ne mūsējais, – savu priekšlikumu par stabilas koalīcijas izveidi domē sniedza Andris Dombrovskis.

„Pārmaiņām jābūt"
Bērzaunes pagasta pārvaldes vadītājs Ivars Miķelsons, kas kā vienīgais no partijas „Vienoti Latvijai" saraksta tika ievēlēts domē, atzina, ka par sava saraksta rezultātiem nav pārāk iepriecināts, jo bija cerēts uz ko labāku. Neraugoties uz to, viņš pateicās visiem, kuri atbalstījuši viņu un viņa pārstāvētā politiskā spēka sarakstu.
– Skats uz vēlēšanu rezultātiem kopumā gan ir krietni pozitīvāks nekā uz mūsu saraksta rezultātiem. Vērtējot jauno domes sastāvu, manuprāt, šis sasaukums ir labāks nekā pirms četriem gadiem ievēlētais. Sarunas par koalīcijas veidošanu droši vien sākās jau svētdienas rītā, kad bija zināmi provizoriskie vēlēšanu rezultāti. Notiek konsultācijas, un esmu pārliecināts, ka domē ievēlētie politiskie spēki nonāks pie vēlētājiem labākā rezultāta. Tas, kuru no kandidatūrām mēs atbalstīsim, būs atkarīgs no programmu saderības. Šobrīd nekādas „sarkanās līnijas" netiek vilktas, ir vien konsultāciju process. Tiesa, jebkurā gadījumā pieturēsimies pie savas programmas pamattēzes – mēs esam par pārmaiņām, – akcentēja Ivars Miķelsons.
Ivars Miķelsons domē tika ievēlēts arī pirms četriem gadiem, taču deputāta mandātu nolika, un viņa vietā nāca toreizējais partijas "Vienoti Latvijai" deputāta kandidāts Andris Dombrovskis. Uz jautājumu, kāds būs viņa lēmums šoreiz, Ivars Miķelsons atbildēja, ka lēmums ir pieņemts – viņš strādās Madonas novada pašvaldības domē, līdz ar to Bērzaunes pagastā būs vakants pārvaldes vadītāja amats.

„Var veidoties spēcīga opozīcija"
Otro sasaukumu pēc kārtas Madonas novada pašvaldības domē aizvadīs „Politiskās partijas Izaugsme" līderis SIA „Kalna Zīles" īpašnieks Artūrs Čačka, kas kā vienīgais no viņa pārstāvētās partijas saraksta tika ievēlēts domē. Deputāts atzina, ka viņu saraksta vēlētājs lielākoties ir pagastu iedzīvotājs un tikai pavisam nedaudz pietrūcis, lai „Izaugsme" domē tiktu pārstāvēta ar diviem deputātiem.
– Sarakstam ar diviem deputātiem ietekme domē būtu pavisam cita, tostarp arī šobrīd notiekošajās pārrunās par amatiem. Pagaidām iezīmējas divi kandidāti uz domes priekšsēdētāja amatu. Kāds būs iznākums – grūti teikt, jo ar mums konkrētas sarunas pagaidām vēl nav notikušas. Manuprāt, uzvarētāja šajās vēlēšanās nav, jo neviens no sarakstiem nav ieguvis 51% balsu, līdz ar to ir jāveic sarunas un jāveido koalīcija. Tieši no šīm sarunām un koalīcijas, kas izveidosies, arī būs atkarīgs darbs domē tuvākajos gados. Ja, piemēram, ZZS izveido koalīciju bez „Vienotības", NSL, Vidzemes partijas un mums, ir skaidrs, ka diez ko viegli darbs nevedīsies un šī būs pirmā reize, kad tiešām varēs runāt par reālu opozīciju domē. Ja partijas savā starpā nespēs panākt vienošanos, tostarp par amatiem, strādāt būs ļoti grūti, it īpaši situācijā, kad koalīcijā neiezīmējas spēcīgi līderi un arī partneri var nepakļauties koalīcijas disciplīnai. Koalīcija ar deviņām balsīm domē būtu ļoti nestabila, kas apgrūtinātu lēmumu pieņemšanu, jo būtu jāpaļaujas uz to, ka katrā sēdē piedalīsies visi deviņi no pozīcijas deputātiem. Līdzšinējā pieredze rāda, ka uz to paļauties ir grūti. Protams, līdz pirmajai sēdei vēl ir daudz laika un arī koalīcijas aprises var mainīties, – iespējamo koalīcijas darbu ieskicēja Artūrs Čačka.

09.06.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px