Daudz rakstām, brīdinām, atgādinām, bet negadījumu skaits, kuros bērni gūst traumas, būtiski nemazinās. – Tagad, kad ir iesākusies vasara, ļoti labi to var sajust, – secina mediķi. Lai gan bērnam vai jaunietim pieaugušais nemitīgi klāt neizstāvēs, kā arī nelaime var notikt no viņiem neatkarīgu apstākļu dēļ, par to, kā bērns pavada savu brīvlaiku, vecākiem tomēr ir rūpīgi jāpiedomā.
Iepriekš jau informējām, ka pagājušajā nedēļā pēc neveiksmīga kritiena no velosipēda pārvešana no Madonas uz Rīgas slimnīcu ar helikoptera palīdzību bijusi nepieciešama kādam 8 gadus vecam zēnam. Vietējie iedzīvotāji uztraucās, cik gan nopietns bijis negadījums, ka puisi pat nav drīkstējuši pārvest neatliekamās palīdzības mašīnā. MNP SIA „Madonas slimnīca" medicīniskā direktore Astrīda Svilāne skaidroja situāciju: – Zēna traumas bija saistītas ar iekšējo orgānu sasitumiem; laimīgā kārtā sekas nebija tik smagas, kā ļaunākajā variantā varētu būt pēc šāda kritiena. Bet, lai stāvoklis arī nekļūtu smagāks, lai viņš vešanas laikā netiktu lieki vēl papildus traumēts, izvēlējāmies zēna pārvešanai lūgt helikoptera palīdzību. Vēlāk pat izskanēja dažu cilvēku pārmetumi, ka helikopters it kā būtu lieki saukts, jo stāvoklis nebija tik nopietns. Tomēr uzskatu, ka izvēlējāmies pareizo risinājumu, tieši lai situācija pārvešanas laikā arī nepasliktinātos. Cik man zināms, Rīgas slimnīcā pacients no intensīvās nodaļas tika pārvests uz parasto, šobrīd tiekot lemts par nepieciešamību veikt operāciju.
Viņa piekrita jau iepriekšējos laikraksta „Stars" numuros izskanējušai informācijai, ka braukšana ar velosipēdu ir viens no izplatītākajiem cēloņiem, kā bērni un jaunieši sezonas laikā gūst traumas. – Bīstami ir ne tikai tas, ka braucējs var nokrist no velosipēda, bet arī tas, cik veiksmīgi vai neveiksmīgi sanāk piezemēties. Ar bērniem ir jārunā, atkal un atkal jāskaidro, kā jāuzvedas, braucot ar velosipēdu. Piemēram, vai vajag vai tomēr nevajag atlaist rokas no velosipēda stūres. Skaidrs, kamēr vecāki neredz, bērns var sadarīt visu ko. Tomēr prātā varbūt vairāk aizķersies, cik bīstama var būt braukšana ar velosipēdu, ja vecāki būs izskaidrojuši, ka sekas pēc nelaimes var būt ļoti bēdīgas, ka var sanākt visu vasaru pavadīt slimnīcā, –
pauda Astrīda Svilāne.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 02.07.2014.
Autore: LAURA KOVTUNA
AGRA VECKALNIŅA ilustratīvs foto