Madonas Grāmatu draugu biedrības vadītāja Beāte Ozoliņa nesen piedalījās ES Mājā rīkotajā pasākumā NVO līderiem "Politikas un nākotnes debates".
Debatēs piedalījās Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla (LSOST) dalībnieki, to skaitā kopā ar Madonas Grāmatu draugu biedrību bija pārstāvētas trīs NVO no Varakļāniem: biedrība – sieviešu klubs "Magnolija", biedrība "Pieaugušo attīstības projekts" un Sieviešu tiesību institūta (STI) Varakļānu biedrība. Vienu no diskusijām vadīja arī LSOST valdes priekšsēdētāja Inete Ielīte.
Mudina uz darbiem un aktivitātēm
– Pārstāvēju ne tikai savu biedrību, arī Madonas NVO atbalsta centru. Svarīgākie jautājumi bija par to, kā veicināt aktīvāku sievietes lomu sabiedriskajā dzīvē, arī politikā, par piedalīšanos dzimumu līdztiesības aktualitātēs. Debašu laikā apbalvoja aktīvistus, kas saņēma Dzimumu līdztiesības balvu. Balvu atkārtota pasniegšana paredzēta pēc četriem gadiem, un ir jāpiedomā, kādus kandidātus tai izvirzīt. Mūsu novads nav to aktīvāko izvirzītāju skaitā, – iespaidos dalījās Beāte Ozoliņa. Viņasprāt, Madonā NVO centrs vairs nedarbojas tik aktīvi, kā agrāk, līdz ar to NVO sadarbības tīkls ir tā organizācija, kas mudina uz labiem darbiem un lielām aktivitātēm. ES Mājā ir radošā vide, kur var smelties ierosmes jaunām idejām.
Pasākumā tika organizēts arī grupu darbs, un Beāte Ozoliņa strādāja Lailas Balgas grupā, kur sprieda par NVO lomas palielināšanu un par projektiem, kā var īstenot daudz labu ideju.
– Jau seminārā Varakļānos rosināju, lai mūsu nevalstiskās organizācijas aktīvāk atsaucas Latvijā organizētajiem pasākumiem, lai biežāk ieskatās interneta mājas lapās. Ar 1. septembri uzsākusi darbību STI jaunā mājas lapa www.majamatniekiem.lv. NVO lauku atbalsta programmā ir piedalījušās daudzas NVO, bet no mūsu novadiem – tikai Madonas invalīdu atbalsta biedrība ar projektu "Arī mēs Madonai" (2006. g.). NVO – tā ir iespēja iegūt un dalīties, mūsu lozungs ir "Nesēdi tumsā!". Tās NVO, kas ir aktīvas, arī saņem pašvaldības atbalstu labu ideju īstenošanai, ir tikai jāizrāda iniciatīva, – pastāstīja Beāte Ozoliņa.
Par projektu "Senioru ceļš"
Beāte Ozoliņa: – Par Latvijas-Šveices NVO fonda konkursa 1. kārtā iesniegto un Sabiedrības integrācijas fonda apstiprināto Sieviešu tiesību institūta projektu "Senioru ceļš" Laila Balga paziņoja jau NVO seminārā Varakļānos. Toreiz vēl Laila tikai stāstīja, ka "Senioru ceļa" projektam nepieciešams piesaistīt atbalsta biedrības. Kopš 2. septembra STI piedalās konkursa 2. kārtā ar projektu, kam piesaistīti sadarbības partneri, kuru vidū izraudzīti arī Cesvaines un Varakļānu partneri, ja izdosies saņemt pašvaldību atbalstu. Pievienoties "Senioru ceļam" apsvērumus izteikušas biedrības – Cesvaines "Mārtiņrozes" un Varakļānu "Pieaugušo attīstības projekts". Iesaistoties projektā, ir jānodrošina apmācības, jāiesaistās drošības un aizsargātības pasākumos, jāorganizē apmācības ar jaunāko tehnoloģiju, semināri, darbnīcas. Varakļānos Staņislavai Počei jau ir bijusi pieredze STI projektā "No kūniņas līdz taurenim". Projekta "Senioru ceļš" iepazīstināšanas pasākums varētu būt 17. novembrī, kad Cesvaines novada pašvaldības zālē ieplānots sarīkot izstādi "Ko tu proti?". Aicināti visi iespējamie sadarbības partneri. Līdzīga izstāde jau bija Varakļānu pils zālē, ko varēja aplūkot Staņislavas Počes vadītajā NVO seminārā 10. septembrī "No kūniņām izlidojuši taureņi" – gara siena, arī skatuve no vienas vietas bija noklāta ar rokdarbiem. Ināra Muižniece aktīvi mudina rokdarbniekus, kas prot un daudz paveic savām rokām, piedalīties šajā izstādē, kura varētu būt ievads "Senioru ceļam". Projekta īstenošana paredzēta no 2011. gada 1. janvāra līdz 2012. gada 30. jūnijam, bet ievadsarunas jau ir sākušās.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 28.10.2010.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
Foto no personiskā arhīva