Izcilajam agronomam, pļavkopības zinātnes pamatlicējam, lauksaimnieciskās izglītības popularizētājam, sabiedriski aktīvajam praulēnietim Jānim Vārsbergam (1879-1961), kam šogad 5. maijā aprit 130 gadu kopš dzimšanas, pagājušajā trešdienā Madonas muzejā tika veltīta zinātniskā konference.
Ar lasījumiem par Jāņa Vārsberga gaitām uzstājās gan Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja darbinieki – Dace Zvirgzdiņa, Brigita Balode, Mag. hist. Indulis Zvirgzdiņš, Laima Garā, gan uzaicinātie viesi – Dr. agr. Pēteris Bērziņš, LU Latvijas Vēstures institūta Dr. hist. Kārlis Kangeris, Dr. agr. Dzidra Kreišmane no LLU. Piedalījās arī Cēsu vēstures un mākslas muzeja, Talsu lauksaimniecības muzeja un Anikšču zirgu muzeja pārstāvji.
Kā pastāstīja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja direktore Līvija Zepa, novadniekam Jānim Vārsbergam veltītā konference ir pasākums, ko projekta ietvaros atbalstīja Madonas rajona padomes pieaugušo izglītības centrs. Projekta autors un izstādes iniciators – Indulis Zvirgzdiņš. Viņš, savukārt, pateicās Ainai Cīrulei, kas, iepazīstinot ar atrasto atmiņu pierakstiem, deva ierosmi šī pasākuma sarīkošanai. – Kaut novadnieks, par viņu mēs zinām visai maz, jo "nelaime" bija tā, ka Jānis Vārsbergs dzīvoja Zviedrijā.
Izmantojot savāktos materiālus, muzeja apmeklētājiem ir iespēja iepazīties ar Jānim Vārsbergam veltīto fotogrāfiju, dokumentu izstādi. Materiālus palīdzēja sagādāt gan Šveicē dzīvojošā profesora meita Māra Vārsberga, gan radiniece Aina Cīrule, kas saimnieko Sarkaņu pagasta "Silniekos".
– Viņš bija mans onkulis – manas mammas tēva brālis, – tā radniecību ar Jāni Vārsbergu pamatoja konferences dalībniece Aina Cīrule, iepazīstinot ar izstādes fotogrāfijām. – Kad negāju skolā, mēnesi dzīvoju pie viņiem Rīgā, Ausekļa ielā, bet vasarā apmēram tikpat ilgu laiku – Jūrmalā, vasarnīcā Pumpuros. Viņš bija brīnišķīgs cilvēks, turklāt palīdzēja visiem saviem brāļu un māsu bērniem izglītoties. Arī mana mamma, kad studēja, dzīvoja pie profesora pilnā apgādībā. Mamma Milda studēja Latvijas Valsts angļu institūtā, beidza komercnodaļu. Arhīvā atradu viņas atestātu, skolas beigšanas datus. Viens Vārsberga māsas dēls Jūlijs studēja meliorāciju, otrs – Jānis Vīgants – kļuva agronoms. Es jau biju tā, kas visu aizsāka. Pie Pētera Vīganta Jūrmalā vienā lādē atradu profesora atmiņu stāstījumus. Tos paņēmu un atnesu uz īsto vietu – uz muzeju. Ir prieks, ka muzeja ļaudīm atmiņas noderēja šīs konferences sarīkošanai.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 21.04.2009.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto