Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Vai rezultāti ietekmēs domes darbu?

Redakcija

Autors • 13.10.2010.

Vai rezultāti ietekmēs domes darbu?
Burtu lielums

10. Saeimas vēlēšanas ir beigušās, un, kaut arī atsevišķi deputāti, kas ir vai nav iekļuvuši parlamentā, vēl oficiāli tiek precizēti, politisko partiju apvienību iegūtie mandāti ir zināmi. Izvērtēt savu partiju panākumus vēlēšanās, kā arī vēlēšanu rezultātu iespējamo ietekmi uz Madonas novada pašvaldības domes darbu aicinājām vairākus domes deputātus.

Kopš 9. Saeimas pamatīgu kritienu piedzīvoja politisko apvienību „Par labu Latviju" (PLL) veidojošās partijas – Tautas partija un „Latvijas Pirmā partija/Latvijas ceļš" (LPP/LC). 9. Saeimā tās abas kopā ieguva 33 mandātus, bet 10. Saeimā to skaits ir sarucis līdz 8.

– Ko tur daudz komentēt. Rezultāts partijai ir tāds, kāds tas ir, un jaunajā formātā partijai arī būs jāstrādā. Nevaru teikt, ka būtu liela vilšanās vai pārsteigums par vēlēšanu rezultātiem, jo visās aptaujās aptuveni tāds rezultāts arī tika prognozēts. Mazāk pārsteigumu ir saistībā ar Saeimā iekļuvušajām partiju apvienībām, ja neskaita to, ka „Vienotība" apsteidza „Saskaņas centru", kam tika prognozēta uzvara vēlēšanās. Savukārt, tas, kas pārsteidza, ir konkrēto partiju iegūtie mandāti, kas attiecas gan uz „Vienotību", gan nacionālo apvienību, – savu viedokli par vēlēšanu rezultātiem pauda Tautas partijas biedrs, Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters.

Vaicāts par to, vai kļūdains nebija lēmums pirms vēlēšanām bloķēties ar LPP/LC un iekļauties apvienības PLL sarakstā, domes priekšsēdētājs norādīja, ka uz to mudinājusi kopējā politiskā vide.

– Uzskatu, ka partijām ir jākonsolidējas un jāapvieno spēki, tādēļ lēmums veidot apvienību bija pareizs, jo vismaz izdevās samazināt ja ne partiju, tad vismaz vēlēšanu sarakstu skaitu. Šobrīd jau izskan viedokļi arī par vienotu partiju izveidi, kā tas ir, piemēram, „Vienotības" gadījumā, – atzina Andrejs Ceļapīters.

Tas, ka vēlēšanu rezultāti varētu atsaukties uz domes darbu, viņaprāt, nav aktuāli, jo līdz šim domē ir iztikts bez jautājumu politizēšanas.

– Es ceru, ka Madonas novada pašvaldības domes darbu vēlēšanu rezultāti neietekmēs. Šobrīd esam atraduši tādu darba formu, ka runāts tiek par problēmu un arī balsojumi notiek saskaņā ar pārliecību, nevis pastāv kategoriska dalīšanās pa blokiem. Deputātu viedokļi mēdz būt atšķirīgi, taču rodas tādēļ, ka deputāts konkrēto problēmu uztver atšķirīgi, nevis tādēļ, ka to nosaka viņa politiskā piederība. Nedrīkst priekšplānā izvirzīt sagrupēšanos politiskajos spēkos, man ir prieks, ka mēs Madonā tomēr esam strādājuši tā, lai priekšplānā būtu problēma, nevis politiskie uzstādījumi. Varbūt izklausīšos nedaudz naivs, bet arī parlamentā vajadzētu strādāt pēc šāda principa, nevis ar īkšķi regulēt vienu vai otru lēmumu un ar matemātisku vairākumu izlemt jautājumus. Ne vienmēr pozīcijai ir labākās idejas, un ne vienmēr opozīcija piedāvā sliktākos priekšlikumus, – uzskata domes priekšsēdētājs, uzsverot, ka, viņaprāt, nopietni satricinājumi Madonas novada pašvaldības domi saistībā ar vēlēšanu rezultātiem neskars.

Par apvienošanos – skepse

Labāko rezultātu 10. Saeimas vēlēšanās ieguva politisko partiju apvienība „Vienotība", kuras sastāvā esošā partija „Jaunais laiks" (JL) saņēma 11 mandātu. Arī Madonas novada pašvaldības domē JL pārstāv visvairāk deputātu. Viens no viņiem – Andris Sakne – atzina, ka ar vēlēšanu rezultātu ir ļoti apmierināts, jo atbalstu ir guvusi līdzšinējā Ministru prezidenta Valda Dombrovska darbība un, viņaprāt, premjeram iesāktais darbs ir jāturpina. Raugoties uz to, vai vēlēšanu rezultāti atstās ietekmi uz pašvaldības darbu, Andris Sakne ir noraidošs.

– Novadā mums ar politiku nav jānodarbojas, te vairāk jāstrādā ar saimnieciskajiem jautājumiem. Mums jādomā, kā pēc iespējas labāk attīstīt savu novadu, nevis jāspēlē lielā politika, – situāciju novērtēja Andris Sakne.

Skeptiski viņš vērtē arī iespējamo „Vienotībā" esošo triju partiju apvienošanos vienā.
– Lai viņi vispirms sadala varas kukuli un izveido jauno valdību. Manī nav ticības, ka visas trīs var darboties kā vienota partija, jo jau tagad redzam, ka vieniem ir iebildumi pret „Visu Latvijai!", citiem – pret „Saskaņas centru". Lai partijas sevi vispirms pierāda kopīgā Saeimas un valdības darbā, tad arī varēs par šo jautājumu nopietni spriest, – ne pārāk lielu optimismu par iespējamo „Vienotības" apvienošanos izrādīja Andris Sakne.

No „Vienotības" sarakstā arī iekļautās „Sabiedrības citai politikai" (SCP) 10. Saeimā ir ievēlēti seši deputāti. Madonas novada pašvaldības domē no šīs partijas saraksta ir ievēlēta Gunita Kļaviņa. Viņa neslēpj, ka vērtējums par parlamenta vēlēšanu rezultātiem viņai ir pozitīvs.

– Prieks ir ne tikai par to, ka Saeimā ievēlēti cilvēki no SCP, bet to, ka jaunajā sasaukumā darbosies daudz jaunu cilvēku, kuri guvuši ļoti labu izglītību un labi pārvalda svešvalodas. Viņi nāks ar savu redzējumu un nedaudz citādāk varēs paskatīties uz politisko vidi, – pozitīvo 10. Saeimas vēlēšanu rezultātos izcēla Gunita Kļaviņa.

Publiskajā telpā izskanējušo informāciju par iespējamo „Vienotību" veidojošo partiju apvienošanos viņa plašāk komentēt nevarēja, jo SCP biedri šāda lēmuma pieņemšanai kopā vēl nav aicināti, arī īstas diskusijas par to vēl nav bijis.

– Manuprāt, tas arī šobrīd nav būtiskākais lēmums, ko vajadzētu steigšus pieņemt. Daudz svarīgāk ir izveidot stabilu valdību un sākt darbu pie nākamā gada budžeta. Pieļauju, ka situācija ar apvienošanos reģionos varētu būt atšķirīga no Rīgas. Madonā šāda apvienība diezin vai varētu izveidoties, jo ir atšķirīgi uzskati daudzos jautājumos. Piemēram, atsevišķi „Jaunā laika" deputāti uzskata, ka rakstīt projektus un piesaistīt finansējumu vajag mazāk, tādēļ ka tam ir nepieciešams pašvaldības līdzfinansējums. Savukārt es uzskatu, ka pie projektiem vajag strādāt, jo, pie desmit Eiropas dotajiem latiem pieliekot vienu savējo, mēs varam izdarīt daudzas no tām lietām, ko pašvaldība no sava budžeta nespētu finansēt, – savu viedokli pauda Gunita Kļaviņa.

Vienlaikus viņa atzina, ka atsevišķu partiju panākumi vēlēšanās, visticamāk, nopietnu ietekmi uz darbu domē neatstās un deputāti strādās tāpat, kā to darījuši līdz šim.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 14.10.2010.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px