Aizvadītās svētdienas dievkalpojumā (nedēļu pēc Lieldienām) teju visās evaņģēliski luteriskajās baznīcās Latvijā, to vidū arī Lazdonas evaņģēliski luteriskajā baznīcā, izskanēja skaidrojums par luterāņu baznīcas saplūšanu ar katoļu baznīcu vai – gluži otrādi – tika apstiprināts, ka abu šo konfesiju pastāvēšana turpināsies patstāvīgi, tāpat, kā līdz šim.
Madonas evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs, iecirkņa prāvests Ingus Dāboliņš sava sprediķa laikā nolasīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapa Jāņa Vanaga vēstījumu attiecībā uz televīzijā izskanējušo ziņu par luterāņu baznīcas pievienošanos katoļu baznīcai.
– Ir radīta ažiotāža tukšā vietā, – komentējot Latvijas Televīzijas raidījumā „De facto" atspoguļoto sižetu, kur Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags pauda domu par luterāņu baznīcas iespējamo saplūšanu ar katoļu baznīcu, laikrakstam teica Ingus Dāboliņš. – Atsevišķi arhibīskapa izteikumi tika izrauti no konteksta, samontēti tādā veidā, ka radīja sagrozītu priekšstatu. Sarunas starp Romas katoļu baznīcu un luterāņu baznīcu pasaulē notiek jau labu laiku. Latvijā ekumeniskā kustība apliecina, ka baznīcu starpā pie mums konfliktsituāciju nav. Tomēr abu baznīcu strukturālā vienotība ir iespējama tikai tad, ja ir vienota mācība, bet līdz tai savstarpējās sarunās var arī nenonākt. Parādot sižetu televīzijā, cilvēkos ir iesētas šaubas, bailes un pamatota nesaprašana. Faktiski ar to tiek turpināta mūsu baznīcas nomelnošana, kas centrālajos plašsaziņas līdzekļos uzsākta jau gadus trīs četrus. Šī pārpratuma likvidēšanai un apjukuma kliedēšanai svētdienas sprediķī nolasīju arhibīskapa Jāņa Vanaga paziņojumu draudzēm.
Godātie mācītāji un draudžu locekļi!
Sakarā ar satraucošajām ziņām par mūsu un katoļu baznīcas sarunām, kas Lieldienu svētdienas vakarā izskanēja Latvijas Televīzijā, vispirms gribu izteikt nožēlu, ka tās radīja nemieru un daudziem sabojāja Lieldienu prieku. Tos, kas satraukušies, gribu nomierināt. Žurnālistu paziņojums bija maldinošs. Mūsu baznīcai nav nolūka pievienoties Romas katoļu baznīcai.
Esmu jau agrāk stāstījis, ka starp luterāņu un katoļu baznīcām Latvijā ir sākušās sarunas, kuru mērķis ir tuvāk iepazīties, kliedēt savstarpējus pārpratumus un veidot labākas attiecības savā starpā. Pasaulē tādas sarunas notiek jau gadu desmitiem. Uz žurnālistu jautājumu, vai ir iespējams sasniegt arī „strukturālu vienotību", es atbildēju, ka tad, ja būtu vienprātība mācībā, būtu pamats domāt par „strukturālu vienotību". Teorētiski tas ir pareizi, jo baznīcu vienotības pamatā var būt tikai vienprātība mācībā, kas balstīta uz Svētajiem Rakstiem. Taču tas bija tikai teorētisks pieņēmums, jo vienprātības mācībā patlaban nav, un vai tāda jebkad tiks sasniegta, nav zināms. Šo jautājumu esmu plašāk apskatījis mūsu laikraksta „Svētdienas Rīts" jaunākajā numurā.
Bija nepatīkams pārsteigums raidījumā „De facto" dzirdēt paziņojumu par it kā reālu luterāņu baznīcas nodomu pievienoties Romas katoļu baznīcai. Tas bija absurds, nepatiess un pilnīgi nepamatots paziņojums. Aicinu visus saglabāt mieru.
Man nav zināmi šī paziņojuma iemesli un mērķi, taču ir redzami augļi – aizdomas un nemiers bez pamata. Pieļauju, ka tādi mēģinājumi būs arī turpmāk. Uz to es gribētu atbildēt ar dziesmas vārdiem: „Lai būtu velnu diez kāds bars, kas mūs grib aprīt kāri, mūs tomēr sarga Dieva gars – tas elles varai pāri!"
Lai jums visiem miers un svētība no Dieva!
Sirsnībā – JĀNIS VANAGS,
Rīgas arhibīskaps
Autore: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto