No 13. līdz 19. oktobrim jau ceturto reizi Latvijā notiek UNESCO nedēļa, tajā ar savām aktivitātēm allaž piedalās Madonas muzejs. Šogad ikviens aicināts caur paša piedzīvoto vai kāda cita cilvēka atmiņām un stāstiem iepazīt UNESCO sarakstos iekļauto kultūras mantojumu.
2009. gadā programmas „Pasaules atmiņa" starptautiskajā reģistrā tika iekļauts Baltijas valstu dokumentārā mantojuma kopums „„Baltijas ceļš" – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības". Šogad saistībā ar „Baltijas ceļa" 25. gadadienu UNESCO Latvijas Nacionālā komiteja sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem īsteno projektu „„Baltijas ceļa" stāsti". Lai ar tiem varētu iepazīties plašs lasītāju loks, ir izveidota speciāla mājas lapa www.thebalticway.eu, kur var izlasīt un arī ierakstīt savu stāstu. Projektā iesaistās arī bibliotēkas un muzeji.
Madonas muzeja sadarbība ar UNESCO sākās 2009. gadā, kad izveidoja programmas „Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālo reģistru, lai veicinātu Latvijas nozīmīgākā dokumentārā mantojuma saglabāšanu, pieejamību un atpazīstamību. Kopā ar vēl sešiem Latvijas muzejiem pieteicām kopīgu nomināciju „Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss", kas tika iekļautas reģistrā. Tādējādi arī E. Trumekalnes (Serdānes) no Sibīrijas sūtītais Lieldienu apsveikums iekļuva Latvijai nozīmīgākā dokumentārā mantojuma sarakstā. Apsveikums publicēts Agritas Ozolas un Ritvara Jansona grāmatā „Sibīrijas vēstules uz bērza tāss. Cilvēks padomju represiju sistēmā. 1941.-1949." Tāss bijusi eksponēta vairākās izstādēs, digitālā veidā kopā ar autori pabijusi arī Briselē, iekļauta Pasaules digitālajā bibliotēkā (World Digital Library www.wdl.org/en/).
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 14.10.2014.
Autore: ILZE GAUJĒNA,
muzeja galvenā speciāliste