Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

“Tinte” atgriezīsies septembrī

Redakcija

Autors • 27.07.2010.

“Tinte” atgriezīsies septembrī
Burtu lielums

Piecas nospēlētas izrādes, ko apmeklēja 448 cilvēki, un neatsverama pieredzes bagāža – tāda ir Madonas improvizācijas trupas „Tinte" šā gada bilance.

Daudzi Madonas un arī attālāku vietu iedzīvotāji pirmo reizi varēja iepazīt tādu teātra formu kā improvizācija, un, spriežot pēc tā, ka biļešu visiem dažbrīd pat nepietika, interese par to bija liela.

– Beidzot bijām nolēmuši, ka jāiziet no Bērnu un jauniešu centra kamīnzāles un jāparāda tas, ko ilgus gadus esam darījuši tikai savam priekam. Tas noteikti nebija pēc publikas pieprasījuma, jo daudzi pat nezina, kas ir improvizācijas teātris un ka mēs šajā trupā darbojamies. Tā bija pašu apzināta vēlme. Pats lieliskākais ir tas, ka uzdrošinājāmies iedzīvotājus iepazīstināt ar jaunu teātra žanru, un, šķiet, šī iepazīstināšana noritēja veiksmīgi, jo visās izrādēs, par spīti tam, ka daudzi improvizācijas teātri vēroja pirmo reizi, ar skatītāju izdevās atrast lielisku kontaktu un radās mijiedarbība, dzīvā enerģija, – norādīja „Tintes" vadītāja Inese Zīle.

Pēc izrādēm daudzi pat nav ticējuši, ka viss, ko aktieri uz skatuves dara, ir improvizācija, nevis iepriekš iestudētas lomas. Taču, lai panāktu šādu efektu, aktieriem ir daudz jāstrādā un jātrenējas. Improvizācija ir arī pateicīga ar to, ka dažkārt aktiera klupienus izdodas nomaskēt vai no defekta pārvērst efektā.
Visas piecas „Tintes" izrādes notika kafejnīcā „Kore".

– Šī nav lielas zāles teātra forma, ko var rādīt plašai publikai. Tad ir jābūt vairākām kamerām, projekcijas ekrāniem, labai skaņas aparatūrai, un pat tad tikai 30% no aktieru enerģētikas nonāks līdz publikai, kas sēž zāles attālākajos stūros. Te ir svarīgi redzēt aktiera seju, pamanīt to mirkli, kad viņš ieiet tēlā, un vērot, kā viņa galvā dzimst teksti un veidojas saspēle ar citiem aktieriem. Ja skatītājs to neredz, viņš jutīsies garlaikots, jo nebūs tā dzīvā brīnuma, neveidosies saite starp aktieri un skatītāju, kas tik ļoti ir nepieciešama, – norādīja Inese Zīle.

Improvizācijas trupas „Tintes" dalībniece Banga Vējiņa atzina, ka lielākais ieguvums ir prieka sagādāšana skatītājiem, no kuriem daudzi bijuši ļoti pārsteigti par aktieru pārtapšanas spēju un iejušanos neikdienišķās situācijās un tēlos.

– Mani patīkami pārsteidza, ka skatītāju vidū bija pārstāvētas visas paaudzes, sākot no maziem bērniem un beidzot ar sirmgalvjiem. Cilvēkam ir svarīgi (un viņš to arī vēlas) smaidīt jebkurā vecumā, un tas arī notika. Jāatzīst, ka mūsu izrādes vairāk ir orientētas pieaugušo publikai, tādēļ bērnu vešana uz izrādi jāizvērtē pašiem vecākiem. Rupjības no skatuves neskan, taču daži joki bērniem nebūs uztverami un saprotami, – norādīja Banga Vējiņa.

Pēc pirmajām piecām izrādēm „Tintes" trupa ir paņēmusi nelielu pārtraukumu, taču atelpa nebūs ilga.

– „Tinte" savu darbu noteikti turpinās. Sākotnējā iecere pārbaudīt sevi un iepriecināt skatītājus ir izdevusies. Trupa turpinās mācīties un pilnveidoties. Rudenī pie sevis uzaicināsim arī kādu lektoru. Nākamā izrāde tiks rīkota 3. septembrī, – informēja Inese Zīle.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

EMĪLA DESJATŅIKOVA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px