Attīstītas tehnoloģijas ir nepieciešamas Latvijas nākotnei, tomēr tās nedrīkst aizstāt cilvēcisko saskarsmi. Tāpēc būtu jāparūpējas, lai personiska saskarsme būtu pieejama visiem Latvijas iedzīvotājiem – tā secināja sabiedrības līdzdalības projekta "Latvija 2030. Tava izvēle" Vidzemes foruma dalībnieki, kas pulcējās Cēsīs.
Uzrunājot foruma dalībniekus, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns aicināja vienoties par to, kādu mēs redzam Latvijas nākotni, vai spējam vienoties par fundamentālām lietām, paskatīties pāri šaurai savas individuālās dzīves perspektīvai, ieraudzīt kopīgo nākotni.
Klātesošie vidzemnieki tika aicināti izteikt savu viedokli par diviem Latvijas nākotnes attīstībai svarīgiem jautājumiem – digitālā vai fiziskā attāluma samazināšana un dabas resursu saglabāšana vai aktīva izmantošana tautsaimniecības attīstībai.
Digitālā vai fiziskā attāluma samazināšana?
"Digitālā viensēta" ir tāda, kurā pieejamas visas modernās tehnoloģijas, darbinieki, kas nestrādā pilsētās, bet gan katrs savā mājā. Latvija, kurā nav nepieciešamības braukt uz Rīgu, bet visi pakalpojumi ir pieejami tuvākajā pilsētā vai pat viensētā. Līdz ar to samazināts mašīnu skaits uz ceļiem, samazināts piesārņojums – tādu nākotni ieraudzīja daļa no diskutētājiem.
Tomēr vairums klātesošo viennozīmīgi uzsvēra nepieciešamību rūpēties pirmkārt par fiziskā attāluma jeb ātruma samazināšanu, jo bez tā "drīzumā laukos vairs nebūs palicis neviens, kas tajā digitālajā viensētā dzīvotu". Turklāt, kā norādīja viens no klātesošajiem, "es zooloģisko dārzu negribu redzēt virtuāli". Vairākkārt tika skarts jautājums par nepieciešamību nodrošināt personīgo kontaktu ar cilvēkiem. Tehnoloģiskā ziņā mēs daudz esam ieguvuši, bet zaudējuši cilvēciskā ziņā. Jau tagad ir jaunieši, kas sēž pie datoriem, nesatiek vienaudžus un ir ieguvuši veselības problēmas. Diskusijas noslēgumā balsojot klātesošie ar lielu pārsvaru (81%) atbalstīja fiziskā attāluma samazināšanu, uzsverot nepieciešamību pēc kvalitatīviem un attīstītiem autoceļiem. Vienlaikus Vidzemes foruma dalībnieki norādīja, ka labprātāk būtu balsojuši par trešo iespēju, kas paredzētu abu risinājumu vienlaicīgu īstenošanu. Komentējot rezultātu, Roberts Ķīlis norādīja: – Piedāvājot trešo izvēli, mēs tikai atliktu risinājumu. Tas nedotu nekādu rezultātu. Nevar visu darīt vienlaicīgi un vienādā apmērā. Pieņemt, ka jādara viss, un tad budžeta sastādīšanas laikā griezt un pārdalīt pieejamās finanses.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 29.03.2008.
Autore: JUSTĪNE PLŪMIŅA
RAPLM komunikācijas nodaļas vadītāja,
projekta mediju
koordinatore