Sestdien, 26. aprīlī, neraugoties uz to, ka Madonā, Saieta laukumā, notika plašs stādu gadatirgus „Viss dārzam", daudzviet arī mūspusē, līdzīgi kā citur Latvijā, notika Lielā talka. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem piedalīties tajā rosināja arī siltais un saulainais laiks. Lielā talka Latvijā šogad bija pulcējusi apmēram 160 tūkstošus iedzīvotāju.
Kā atzina sastaptie talkas dalībnieki, Latvija ar katru gadu kļūst sakoptāka un arī cilvēki kļuvuši apzinīgāki, vairs ar atkritumiem tā netiek piemētātas ceļmalas un citas koplietošanas teritorijas, līdz ar to ievērojami ir samazinājies arī savākto atkritumu skaits. Tas gan nenozīmē, ka piesārņotu vietu Latvijā vairs nav. Gatavojoties Lielajai talkai, piesārņoto vietu kartē tika reģistrētas vairāk nekā 800 talkošanas vietu.
Dažos objektos talkas dienā iegriezāmies arī mēs. Šoreiz devāmies uz Cesvaines novadu, kur talciniekus sastapām Grašu bērnu ciematiņā, kā arī sakopjot barona kapu teritoriju Grašos. Savukārt Madonā talcinieki bija sastopami gan bērnu rotaļu laukumā skvēriņā iepretim strūklakai, kur ir iecerēta visai vērienīga rekonstrukcija, gan kartinga trasē, kur tika salasīti akmeņi, lai vasarā bez problēmām varētu appļaut zālienus, gan citviet. Īsta rosība valdīja Madonas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādē „Saulīte", kur teritorijas labiekārtošanā piedalījās ap 70 bērnudārza darbinieku kopā ar bērnu vecākiem (plašāku ieskatu publicēsim nākamajā laikraksta numurā). Apsveicamu iniciatīvu parādīja arī Madonas pilsētas 1. vidusskolas 4.c klases skolēni, kas Lielās talkas dienā, spītējot karstajam laikam, kopā ar vecākiem, brāļiem un māsām skolotājas Silvijas Rampānes vadībā čakli strādāja Madonas pilsētas estrādē. Ne velti talkas noslēgumā klases pārstāvim tika uzticēts ļoti svarīgs un atbildīgs pienākums – no ziemas miega Mīlestības graviņā pamodināt lielo strūklaku…
Dažos objektos uzmundrināt talciniekus, kā, piemēram, kartinga trasē, tāpat kā pagājušajā gadā, ieradās arī „Rimi" komanda ar Gulbenes tautas nama pūtēju orķestri. Arī pēc sakopšanas darbiem talcinieki tradicionāli tika aicināti neizklīst. Daudzviet Lielā talka noslēdzās ar kopīgām pusdienām, atpūtu un desiņu cepšanu pie ugunskura.
Vairāki talcinieki, kā, piemēram, madoniete Biruta un cesvainiete Gita, kas lasīja akmeņus kartinga trasē, vaicātas par talkas rīkošanas aktualitāti nākamajos gados, aicināja Madonas novada pašvaldību turpmāk tomēr vienā dienā nerīkot Lielo talku un pavasara stādu gadatirgu. Iespējams, tāpēc jau talkas dalībnieku nebūs vairāk, taču iespēja iegādāties stādus un citus tirgus labumus, bez steigas izbaudot šo dienu, netiks liegta talciniekiem. Arī Madonas PII "Saulīte" vadītāja Daiga Elga Ābola ir tieši tādās pašās domās.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 29.04.2014.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
OĻĢERTA SKUJAS foto