Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Svētkiem noskaņo Lieldienu rota pilsētā

LAURA KOVTUNA

Autors • 31.03.2015.

Svētkiem noskaņo Lieldienu rota pilsētā
Burtu lielums

Vēl gan nav zināms – baltus vai zaļus svētkus pavadīsim? Bet pamazām jau noskaņojamies Lieldienu sagaidīšanai un pavasara uzvarai pār ziemu. Saulītes enerģiju un spēku latvieši simboliski izceļ krāsotās olās – īpaši raibas un interesantas tās šogad saripojušas arī Madonas ielās.

Marta otrajā pusē madoniešus pamazām sāka iepriecināt svētku rota, un daudzu interesi saistīja it kā ierastās Lieldienu olas pie rotācijas apļiem, kas šogad atdzimušas jaunā veidolā.

– Šā gada moto: „Kas tad īsti radās pirmais? Vista vai ola? Nē, pirmais bija vārds." Idejas autore ir Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas direktore Kristīne Šulce, un šī tematika tika apspēlēta, krāsojot Lieldienu olas. Gan internetā, gan laikrakstā „Stars" iedzīvotāji tika aicināti izteikt savu viedokli jeb asociācijas, kodu vārdus, ar ko saistās Lieldienu tematika, svētku gaidīšanas laiks. Arī Madonas jauniešu iniciatīvu centrs „Burbulis" Ievas Repšas vadībā uzmeklēja savus vārdus, tautasdziesmas, attēlus, ar ko asociējas Lieldienas, un uzkrāsoja uz olām. Jauniešu darinātajām dekorācijām atvēlēts Augu ielas rotācijas aplis. Iesaistījās arī Madonas novada bibliotēka, kas sameklēja tautasdziesmas un mīklas par Lieldienām, piemēram, „Ne čiku, ne grabu, pie loga – labrīt!" vai „Zelta muciņa veļas pār kalnu" – kas tad tas ir? Arī tautasdziesmas tika uzliktas uz Lieldienu olām, – par svētku rotas idejas rašanos un tapšanu pastāsta Madonas novada pašvaldības ainavu arhitekte Agnese Silupa.
Jautāta, kādi bijuši interesantākie iedzīvotāju iesūtītie asociāciju vārdi par Lieldienām, ainavu arhitekte vērtē, ka atšķirīgākie bijuši, piemēram, „bērzu sulas", „taureņi", „pārdomu laiks". Savukārt kāda iedzīvotāja iesūtījusi skaistu novēlējumu ar dziļu domu: „Lai Lieldienas krāsās labās domas dvēselē zied!", kas tagad arī rotājas uz vienas no dekorācijām.
Šā gada Lieldienu tematikas ideja tapa jau gada sākumā, pamazām tika apzināti uzņēmumi, no kā iepirkt nepieciešamos materiālus. Savukārt intensīvi griešanas, krāsošanas un līmēšanas darbi noritēja 2-3 nedēļas, iesaistoties Agnesei Silupai, labiekārtošanas darbu speciālistei Gitai Lutcei, Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļas darbiniekiem, Kristīnei Šulcei, jauniešu iniciatīvu centram „Burbulis" un jaunietēm Sabīnei Riebai un Leldei Virziņai.
– No savas puses vēlos teikt ļoti lielu paldies visiem iesaistītajiem par nesavtīgajām darba stundām, kas brīvprātīgajiem palīgiem bija pēc darba laika, atsaucību un līdzdalību. Visi ar lielu prieku uztvēra šo ideju un bija gatavi iesaistīties. Darbs gan nebija viegls – stundām stāvēt kājās krāsas smakā. Tāpēc tas tiešām ir liels ieguldījums no visiem palīgiem un tagad priecē madoniešus un viesus, – teic Agnese Silupa.
Lieldienu dekorācijas divu dienu laikā, spītējot lielajam vējam, kas vienu Lieldienu olu jau centās aizpūst, uzstādīja īpašumu uzturēšanas nodaļas darbinieki.
– Bija svarīgi olas ne tikai vienkārši nolikt, bet raudzīties, lai no visām izbrauktuvēm šis skats atklātos kompozicionāli līdzsvaroti, – izaicinājumus, ar kādiem iznāca saskarties, atklāj Agnese Silupa.
Pagājušā gada Lieldienu rotā skaisti izcēlās arī vāzes ar zariem, kuros lidinās dekoratīvās spalviņas, kā arī no finiera darinātas oliņas un putniņi. Vai šogad tos neuzstādīs? Pašvaldības pārstāve atbild: – Kas attiecas uz finiera oliņām un putniņiem, kas bija iepriekšējo gadu, šīs dekorācijas sadalījām starp trim Madonas bērnudārziem, lai rotas varētu turpināt savu mūžu un priecēt mazos apmeklētājus un viņu vecākus. Savukārt tā saucamās spalvu vāzes diemžēl nolietojās un izvietotas netiks. Spalvas saulē izbalēja un vairs nav izmantojamas, arī vāzes jau nobružājās. Šī dekorācija bija ļoti smalka, diemžēl – ne izturīga. Lai tās atjaunotu, būtu nepieciešams liels darbs, tomēr gribas, lai katra dekorācija arī ilgāk kalpo.
Šogad no jauna ticis pasūtīts tikai viens olu komplekts (jo klāt nācis Lazdonas ielas rotācijas aplis), kā arī iegādāts plastikāts, no kā izgatavotas vējdzirnaviņas.
– Katru gadu cenšamies pielikt kaut ko jaunu klāt, pārveidot esošo, jo no finansiālā viedokļa ik gadu jaunas dekorācijas iegādāties nebūtu prāta darbs. Šogad jaunums ir dzirnaviņas un pie ēkas Saieta laukumā 1 uzstādītais fotostūrītis, kam zīmējumu veidoja Kristīne Šulce. Pie tā ikviens varēs nofotografēties, lai izjustu Lieldienu noskaņu, un, cerams, attēlotā tematika patiks gan lieliem, gan maziem, – pauž Agnese Silupa.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px