Madonas Grāmatu draugu biedrības vadītāja Beāte Ozoliņa pirms gadiem desmit Madonā iedibināja skaistu tradīciju. Katru gadu Lāčplēša dienā Poruka ielā, pieminot latviešu tautas varoņus un brīvības cīnītājus, līdzīgi kā Rīgā, tiek iedegtas svecītes.
Arī šogad svecīšu liesmiņas Poruka ielā sasildīja daudzu pasākuma „Mūžam nerimst varoņu gars!" dalībnieku sirdis. Svecītes iedegt, neraugoties uz lietu un visai stipru vēju, bija atnākuši samērā daudz cilvēku, viņu vidū – arī ģimenes ar bērniem. Organizēti uz Lāčplēša dienai veltīto pasākumu Poruka ielā, katrs līdzi paņemot svecīti, ieradās bērnu tautisko deju kolektīvu koncerta „Cīrulīši mazputniņi" Madonas kultūras namā dalībnieki.
Svecītes tika iedegtas arī pie Šķeltā akmens. Tāpat 11. novembra pievakarē, braucot vai ejot pa Saules ielu, nevarēja nepamanīt liesmojošās svecītes pie tirdzniecības nama „Konzums" un tur plīvojošo sarkanbaltsarkano karogu.
Patriotisku noskaņojumu nenoliedzami veicināja Ļaudonas pagasta jauktā kora „Lai top!" (diriģente – Anita Melnupa) skanīgais patriotisku dziesmu izpildījums. Aizkustināja arī Sarkaņu amatierteātra „Piņģerots" aktieru izjustie dzejas lasījumi (teātra režisore – Gunta Apele).
Atklājot pasākumu „Mūžam nerimst varoņu gars!", tā organizatore Beāte Ozoliņa atgādināja bijušā Madonas novada domes deputāta, ilggadējā J. Norviļa Madonas mūzikas skolas direktora Arta Kumsāra 2010. gadā Madonas kultūras namā Lāčplēša dienai veltītajā koncertā teiktos vārdus, ka „Lāčplēša gars ir jāprasa, nevis jālūdz. Lāčplēša garu vajag katram, ne tikai valdībā. Vajag ģimenē, darbavietās, aizstāvot savus darbiniekus, vajag novadu domēs". Arī Beāte Ozoliņa ir pārliecināta, ka, ja mūsos būs Lāčplēša gars, dzīve kļūs labāka un daudz kas valstī mainīsies uz labo pusi.
Tradīcija Lāčplēša dienā iedegt svecītes Poruka ielā turpinās, pateicoties galvenokārt Beātes entuziasmam, uzņēmībai un neatlaidībai, kā arī iestāžu, biroju, veikalu un citu firmu, kas darbojas Poruka ielā, atsaucībai. To, uzrunājot pasākuma dalībniekus un sveicot Lāčplēša dienā, akcentēja arī Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris.
Savukārt Beāte „Staram" uzsvēra: – Esmu pateicīga visiem, kas mani atbalstīja. Īpašs paldies maiznīcai „Liepkalni" par dāvāto maizes klaipu Ļaudonas pagasta korim „Lai top!". Atsaucīga allaž ir arī J. Norviļa Madonas mūzikas skolas direktora vietniece Ingrīda Gailīte. Daudzu gadu garumā veiksmīgi sadarbojos ar Madonas novada pašvaldību, bet šogad ļoti sirsnīga sadarbība izveidojās arī ar Madonas kultūras namu. Liels paldies jauniešu centra teātra pulciņa dalībniekiem un tā vadītājai Dacei Ādamsonei par varoņiem, kuri cīnījās par brīvību, veltītajiem vārdiem, viesojoties apdrošināšanas sabiedrībā „Ergo" un apgāda „Zvaigzne ABC" grāmatnīcas telpās Madonā, tāpat J. Norviļa Madonas mūzikas skolai par sagatavoto muzikālo priekšnesumu.
Pasākuma organizatore atzina, ka arī viņai daudzi teikuši paldies par iedibināto tradīciju, vienīgais, kas šoreiz patraucēja, bija tas, ka netika slēgtas ielas un ierobežota transporta kustība, līdz ar to pasākuma laikā garām brauca automašīnas, un viņa par to ļoti atvainojas (pieteikums Valsts policijai esot jāraksta vai divus mēnešus iepriekš). Katrā ziņā nākamajos gados tas noteikti tiks ņemts vērā, un pasākuma laikā ielas tiks slēgtas.
Šogad bijis arī jāpieliek lielas pūles un jābūt gandrīz vai tikpat neatlaidīgiem kā savulaik strēlniekiem brīvības cīņās, lai iedegtu svecītes un izgaismotu uzrakstu „Latvija".
– Jau pirms pasākuma kopā ar Madonas kultūras nama darbiniecēm to mēģinājām izdarīt, bet pilnībā tas neizdevās, tāpēc noslēgumā aicināju pašus dalībniekus vēlreiz iedegt daļu vēja nopūsto svecīšu liesmiņu. Bērni to darīja ar tādu entuziasmu, ka patiešām svecītes kādu laiku arī dega, – piebilda Beāte Ozoliņa.
17.11.2017.