Marta vidū „Stara" redakcija saņēma šādu vēstuli.
Nupat mēs – visi kaimiņi – bijām ļoti skumjās bērēs, kurās aizgājēja meita Ināra stāstīja par savu tēti – kā nepaspēja viņam palīdzēt citu cilvēku cietsirdības dēļ.
Un bija tā – tētim palika slikti ar sirdi, tika izsaukta „ātrā palīdzība" – lai pasteidzas, jo ir ļoti slikti. Protams, „ātrie" arī steidzās, zinot, kur ir taisnākais ceļš (kartē parādīts) un ka tas ir iztīrīts no sniega. Taču izrādījās, ka uz šī autoceļa pretī Kārkliņu ģimenes mājai priekšā ir barjeras – ķēdes, kuras kartē gan nav atzīmētas. Šoferis taurē no visa spēka, un pēc laika nesteidzīgi atnāk viens no mājas saimniekiem, pukodamies, ka šeit nav nekāds braucamais ceļš, bet privātīpašums, un lai nedomā braukt atpakaļ pa šo ceļu – netiks. Mediķi vēl skaidro, ka kartē šis ir autoceļš un viņiem steidzīgi jābrauc pie smaga slimnieka. Šīs skaidrošanās minūtes, iespējams, tik tiešām bija liktenīgas Jānim Višķerim.
Mēs, kaimiņi, esam ļoti, ļoti sašutuši par šo kaimiņa uzkundzēšanos 0,4 km garam ceļa posmam, kas iet pa viņa zemi.
Kaut gan sen ir noskaidrots, ka uz pašvaldības autoceļa uzliktās barjeras ir nelikumīgas. Un tas, ka šis ceļš ir ļoti nepieciešams ne tikai steidzamajos gadījumos, bet arī apkārtējo māju iedzīvotāju darba darīšanu kārtošanai uz Madonu un Biksēri.
Taču strīds par ceļu Spieķi-Baltiņi-Madona atbrīvošanu velkas jau pusotra gada garumā. To nekādi neizdodas atrisināt Cesvaines pašvaldībai.
P. S. Starp citu – ja ceļš Spieķi-Baltiņi jāattīra no sniega, tad gan barjeras ir vaļā un tas ir Cesvaines pašvaldības ceļš, un sniegu tīra Cesvaines komunālā uzņēmuma tehnika.
Mudīte Gasperoviča pārējo „veco ļaužu" vārdā
Kavēšanās nebija nāves cēlonis
To, vai vēstulē minētais fakts par cilvēka nāves iestāšanos, kā arī problēmām ar aizsprostotu ceļu neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai 7. martā, dodoties uz izsaukumu, aicinājām komentēt SIA „Madonas slimnīca" administrāciju.
Slimnīcas medicīniskā direktore Astrīda Svilāne kategoriski noraidīja faktu, ka dažu minūšu ilga neatliekamās palīdzības kavēšanās ir iemesls, kāpēc vēstulē minētā persona mirusi.
– Ierodoties izsaukuma vietā, feldšere konstatēja, ka cilvēks jau ir bez dzīvības pazīmēm un viņa ķermenis bija paguvis atdzist, tas nozīmē, ka nāve bija iestājusies jau pirms kāda laika. Bez tam, ja neatliekamā palīdzība būtu braukusi pa to maršrutu, kāds sākotnēji bija izstāstīts, tad līdz aizsprostotajam ceļam nemaz nebūtu tikts. Neatliekamajai palīdzībai, lai nokļūtu izsaukuma vietā, bija jānogriežas nedaudz ātrāk, taču tā kļūdījās. Pie aizsprostotā ceļa neatliekamās palīdzības darbiniekiem tika izskaidrots, ka viņiem vajadzēja nogriezties jau ātrāk, un šī kļūda arī tika labota, taču visa šī aizkavēšanās aizņēma vien dažas minūtes, – todien dežurējušās feldšeres paskaidrojumā minēto atklāja Astrīda Svilāne.
Cita runa, protams, ir par to, vai šādā situācijā, raugoties no cilvēciskā viedokļa, tomēr nevajadzētu aizmirst „ceļa statusu" un līdzšinējos strīdus – runa ir par smagi slimu cilvēku.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 02.04.2009.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto