Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Skolēni sēj ozolus Likteņdārzam

Redakcija

Autors • 22.10.2010.

Skolēni sēj ozolus Likteņdārzam
Burtu lielums

Akcijas "Skābeklis" ietvaros organizētajos "Zīļu mačos" 3500 skolēnu visā Latvijā savāca vairāk nekā 800 tūkstošu ozolzīļu.

Trešdien Jelgavas kokaudzētavā lielākajā ozolu sēšanas pasākumā apmēram 100 skolēnu, kopā ar Lieni Šomasi, Annu Rozīti un Nikolaju Puzikovu, iesēja vairāk nekā 20 tūkstošus ozolu. 5000 skaistākie un raženākie no tiem pēc diviem gadiem tiks pārstādīti Likteņdārza teritorijā.

"Koku sēšanas un stādīšanas akcijā "Skābeklis" kopīgiem spēkiem esam jau iesējuši 2 177 063 kokus, šajā reizē šo skaitu papildinājām vēl par 20 000 ozolu. Ir liels prieks un gandarījums apzināties, ka Latvijas iedzīvotājiem šis projekts ir svarīgs, ka iesaistās ģimenes, skolas, organizācijas. Arī SEB bankā ar lielu aizrautību un rūpību esam izauklējuši pavasarī iesētos kociņus," stāsta SEB bankas valdes locekle Ieva Tetere.

A/s "Latvijas valsts meži" valdes priekšsēdētājs Roberts Strīpnieks pēc ozolu sēšanas atzina: "Skaistākie no šodien iesētajiem ozoliem pēc diviem gadiem aizceļos uz Likteņdārzu. Tā veidotāji teic – lai gūtu spēku, vispirms ir jāizprot, jāpiedod un jānonāk saskaņā un mierā ar sevi. Mūsuprāt, visveiksmīgāk to var darīt mežā, parkā vai vienkārši dabā. Turklāt ne velti šī piemiņas vieta tiek veidota kā parks. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc Likteņdārza atbalstīšanu redzam kā savu misiju."

Pasākuma laikā tika apbalvoti "Zīļu maču" laureāti. Šo sacensību uzdevums bija savākt pa 1 kg zīļu no vismaz 5 dažādiem ozoliem, iemūžināt vākšanu fotogrāfijās, uzrakstīt stāstu par to, kāpēc Latvijai būtu jākļūst par zaļāko valsti pasaulē un kas būtu jādara, lai tā notiktu. Konkursā piedalījās 3500 skolēnu jeb 145 klases no vairāk nekā 60 Latvijas skolām. Kopumā tika savākti apmēram 800 000 ozolzīļu un apkopoti vairāki simti ideju. Žūrija izvērtēja pieteikumu un ideju radošumu un asprātīgumu.
Pirmo vietu "Zīļu mačos" ieguva Mālpils internātpamatskolas 4. klases skolēni, viņi balvā saņēma 300 latu klases ekskursijai. 2. vietu un 200 latu ekskursijai saņēma Aizkraukles novada ģimnāzijas 11.b klases skolēni. 3. vietu ieguva Stalbes vidusskolas 5. klases skolēni, kas laimēja finansiālu atbalstu nākamajai klases ekskursijai 100 latu apmērā.

Madonas novada Dzelzavas pamatskolas 4. klases skolēni saņēma veicināšanas balvu – apmaksātu putnu vērošanas ekskursiju – kā "Zīļu maču" viscentīgākā klase, jo viņi bija savākuši vairāk nekā 900 kg ozolzīļu. Savukārt Ogres 1. vidusskolas 2. klases skolēni ieguva identisku veicināšanas balvu par visradošāko pieteikumu.

Aizkraukles vidusskolas 11.b klases skolēni uzskata, ka "Latvija kā zaļākā valsts pasaulē piesaistītu gan no Pekinas smoga nogurušos ķīniešus, gan Lasvegasas sastrēgumu nokaitinātos amerikāņus", savukārt Dzelzavas pamatskolas 4. klases skolēni atzīst, ka "arī viņu vecāki ir sākuši domāt zaļāk, piedalās un atbalsta skolēnu ieceres un aktivitātes". Krista Lauga no Stalbes vidusskolas skaidro, ka gribētu "aizliegt piesārņot dabu un, ja nepieciešams, dežurētu vietās, kur piemēslo". 5. klases skolniece Danute Bērziņa stāsta, ka "Latvijai jākļūst par labāko, skaistāko un zaļāko valsti pasaulē, jo tā ir mūsu dzimtene un mājas. Šeit ir manas ģimenes saknes, un es nevēlos nekur braukt prom", arī Mārtiņš Ūdris, 5. klases skolnieks, atzīst, ka "Latvijai jābūt viszaļākajai valstij pasaulē, jo es to ļoti mīlu". Anna rezumē: "Es būšu arhitekte un izdomāšu tādas mājas, kurām apkārt būs daudz, daudz koku. Un šajās mājās ļaudīm būs zaļa dzīve!"

Visas Latvijas koku sēšanas un stādīšanas akcija "Skābeklis" tika uzsākta šā gada maijā. Akcijas mērķis ir padarīt Latviju par vienu no zaļākajām valstīm pasaulē. Tās ietvaros apmēram 700 Latvijas skolu 5. un 6. klašu skolēni, dažādu uzņēmumu un organizāciju pārstāvji, kā arī vairāki tūkstoši Latvijas iedzīvotāju iesēja 2 177 063 egles un priedes. Plānots, ka projekts noslēgsies 2011. gada jūnijā, kad vairāk nekā 2 miljoni iesēto koku būs izauguši tik lieli, lai tos stādītu mežā un ļautu augt pašu spēkiem. Akciju "Skābeklis" īsteno a/s "Latvijas valsts meži" un SEB banka.

Autore: ILZE FILMANOVIČA,
akcijas "Skābeklis" koordinatore

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px