Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Saņem Tieslietu ministrijas apbalvojumu

Redakcija

Autors • 23.11.2009.

Saņem Tieslietu ministrijas apbalvojumu
Burtu lielums

Valsts svētku priekšvakarā Tieslietu ministrijas (TM) apbalvojumu „Zelta spalva" un Atzinības rakstu par nozīmīgu un radošu pienākumu pildīšanu saņēma Valsts probācijas dienesta (VPD) Madonas teritoriālās struktūrvienības vadītāja Valda Buiķe.

Viņa pati Tieslietu ministrijas atzinību vērtē kā kolektīva pūļu un darba rezultātu.
– Ministrijas apbalvojums man bija neliels pārsteigums, jo no visa plašā VPD apbalvojumus saņēma tikai divi cilvēki. Acīmredzot TM, izvērtējot mūsu struktūrvienības darbu, bija secinājusi, ka paveiktais ir tā vērts, lai to izceltu. Es to uztveru kā visam mūsu kolektīvam veltītu atzinību, ne tikai kā savu nopelnu. „Zelta spalva" tika piešķirta par nozīmīgu pienākumu pildīšanu, taču es uzskatu, ka tādu nenozīmīgu pienākumu mums nemaz nav, tāpēc vienmēr cenšos iesaistīties arī Ministru kabineta noteikumu un likumu, kas skar mūsu dienestu, izstrādē, – norādīja Valda Buiķe.

Viņa neslēpa, ka šis laiks VPD Madonas struktūrvienībai nav no vieglajiem, jo ir nācies samazināt darbinieku skaitu un esošajiem darbiniekiem slodze kļuvusi lielāka. Tiesa, ar jūliju mazāks ir kļuvis veicamo funkciju apjoms.

Dienestu novērtē atzinīgi

VPD kopš šā gada jūlija vairs nav jāsniedz izvērtēšanas ziņojumi par pilnīgi visiem klientiem, ko tiesa un prokuratūra pieprasīja. Šādi ziņojumi tiek sniegti vairs tikai par dzimumnoziedzniekiem un nepilngadīgajiem. Dienests arī vairs nesniedz postpenitenciāro palīdzību, kas pienācās cilvēkiem, kuri sodu bija izcietuši un tikko atbrīvojušies no cietuma. Dienesta darbinieki šiem cilvēkiem palīdzēja kārtot dokumentus, izņemt nepieciešamās izziņas un kontaktējās ar vietējo pašvaldību, Nodarbinātības valsts aģentūru, lai sodu izcietušais saņemtu sociālo palīdzību un varētu atrast darbu. Tagad šiem pasākumiem valsts līdzekļus vairs neatvēl, līdz ar to ieslodzījuma vietu pametušajam pašam jātiek ar visu galā. Pārējās dienesta funkcijas būtiskas izmaiņas nav piemeklējušas: piespiedu darbs, uzraudzība pirms termiņa atbrīvotajiem un tiem, kas izcieš nosacīto sodu, kā arī cilvēku iesaistīšana probācijas programmās.

– Mūsu klienti ir dažādi. Viņu vidū ir cilvēki, kas tiesāti jau 15 reižu un ieslodzījumā pavadījuši lielāko dzīves daļu, ir arī tādi, kas pārkāpumu izdarījuši pirmo reizi. Mums ir vieglāk strādāt tieši ar šiem cilvēkiem, kas ir mazāk rūdīti, taču vienlaikus viņos arī ir jāiegulda vairāk darba, jo nedrīkst pieļaut, ka noziegums tiek izdarīts atkārtoti. Ar recidīvistiem strādāt ir grūtāk, it īpaši, ja viņi ir vecāki par 40 gadiem. Cilvēka uzvedība, ieradumi jau ir nostiprinājušies un tos lauzt ir ļoti sarežģīti, – savus klientus raksturoja VPD Madonas teritoriālās struktūrvienības vadītāja.

Vaicāta, kā Latvijas probācijas dienests izskatās uz citu valstu fona, Valda Buiķe atzina, ka citās valstīs mūsu paveikto vērtē augstāk nekā pašu valstī.

– Latvijā dienests darbojas nedaudz vairāk nekā 5 gadus. Citur, piemēram, Īrijā vai Kanādā, šāda tipa dienesti pastāv jau 100 gadu un tur funkcijas un dienesta attīstība ir veidojusies pakāpeniski. Mums neilgā laika posmā ir izdevies izveidot stabilu struktūru un arī noteikt funkcijas. Sākumā darbs gāja smagnēji, piemēram, pagāja diezgan ilgs laiks, līdz tiesas saprata, ko dod izvērtēšanas ziņojumi un uzraudzība.
Problēma ir arī tā, ka šā dienesta darbiniekus profesionāli neviena augstskola nesagatavo un kvalitatīvi sagatavot speciālistus darbam probācijas dienestā īsā laikā ir ļoti sarežģīti, jo darbs te ir specifisks. Taču kopumā citās valstīs par mūsu dienestu un tā attīstību atsaucas ļoti pozitīvi. Ne velti mūsu dienests ir kā pamats Moldovas, Gruzijas un Krievijas probācijas dienestu attīstībai, jo tur šādas struktūras tikai nesen ir izveidotas, līdz ar to viņi brauc pieredzes apmaiņā uz Latviju un mācās, kā organizēt dienesta darbu, – gandarījumu par to, ka VPD salīdzinoši neilgā laika periodā ir izdevies izveidot par veiksmīgu, labi darbojošos valsts struktūru, pauda Valda Buiķe.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 24.11.2009.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px