Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Sadarbību ar apsaimniekotāju vērtē atzinīgi

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 12.05.2015.

Burtu lielums

Kad pagājušajā rudenī SIA „Madonas siltums" pieņēma lēmumu vairs nesniegt namu apsaimniekošanas pakalpojumus, vienpa­dsmit mājas nonāca grūtas izvēles priekšā.
Tām tika piedāvātas vairākas iespējas, tomēr neviena neizvēlējās atgriezties pie savu māju bijušā apsaimniekotāja – SIA „Madonas namsaimnieks". Sapulcēs iedzīvotāju vairākums, izņemot vienu māju, nobalsoja par apsaimniekošanas līguma slēgšanu ar Normunda Arama vadīto biedrība „Raiņi". Savukārt vienas mājas – Saules ielā 35 – apsaimniekošanu piekrita uzņemties SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums". Māju nodošana jaunajiem apsaimniekotājiem notika pakāpeniski, tās visas tika pārņemtas šāgada sākumā.

Vai ar savu izvēli ir apmierināti, kāda ir izveidojusies sadarbība ar jauno apsaimniekotāju un kādi lielāki darbi varbūt ir jau paveikti vai tiek plānoti, to lūdzu komentēt vairāku māju vecākos.

Enerģisks apsaimniekotājs
Divu māju vecākās – Anna Tomiņa Rūpniecības ielā 20/8 un Maija Ančupāne Saules ielā 41b – šos pienākumus vairs neveic. Abas, kā atzina sarunā, ir nolikušas pilnvaras, bet Anna Tomiņa mājas vecākās pienākumus tēlaini salīdzināja kā cīņu ar vējdzirnavām, jo iedzīvotāju domas par mājas apsaimniekošanu un veicamajiem darbiem reizēm ir tik atšķirīgas, ka rast kopsaucēju esot ļoti grūti.
– Tagad būs vienkāršāk, katrs neskaidrību vai problēmu gadījumā uzreiz var zvanīt apsaimniekotājam, kontaktinformācija visiem ir zināma. Viens no lielākajiem darbiem, ko esam šogad jau paveikuši, ir kanalizācijas cauruļu nomaiņa pie mājas. Katrā ziņā esam izvēlējušies enerģisku apsaimniekotāju. Viss notiek, nav nekādas vainas, – situāciju ieskicēja Anna Tomiņa.
Arī mājas vecākais Priežu ielā 6 Viktors Abramovs atzina, ka daudz ir atkarīgs no pašiem iedzīvotājiem, no tā, vai spēj vienoties par lielākiem darbiem. Joprojām atklāts jautājums ir par iecerēto mājas siltināšanu. Energoaudits ir veikts jau iepriekšējā mājas apsaimniekotāja laikā, arī siltuma maksa ir diezgan liela, bet iedzīvotāju domas par šo jautājumu dalās.
Savukārt mājas Saules ielā 35 pārstāve, šo rindu autore, sadarbību ar jauno apsaimniekotāju – SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" – var raksturot ļoti īsi – „Solīts – darīts!".

Esam ieguvēji
– Mēs esam ļoti apmierināti, un uzskatu, ka, izvēloties biedrību „Raiņi", esam tikai ieguvēji. Salīdzinājumā ar abiem iepriekšējiem apsaimniekotājiem gandrīz uz pusi ir samazinājusies maksa par administrēšanu. Un tas mūsu mazajai 19 dzīvokļu mājai ir liels ieguvums, jo no svara ir katrs cents, bet tā droši vien ir katrai mājai. Arī iedzīvotājiem, izvēloties nākamo apsaimniekotāju, tas, ka „Raiņi" bija ar mieru uzņemties mājas apsaimniekošanu, nosakot tikai 6 centus par kvadrātmetru, nevis, piemēram, vienpadsmit, bija svarīgs arguments. Paldies Dievam, ka biedrība „Raiņi", neraugoties uz lielajiem iedzīvotāju parādiem, vispār piekrita pārņemt mūsu mājas apsaimniekošanu,- uzsvēra mājas Rūpniecības ielā 20/2 vecākā Sandra Briede.
Viņa pastāstīja, ka lielus darbus vēl neesot veikuši, bet neko jau nevarot arī prasīt, jo padarīt varot tikai tik, cik ir naudas. Sāpīgs jautājums ir jumts, tāpat iekšējo cauruļvadu siltināšana, it īpaši bēniņos, pārējo vēl varētu pieciest.
– Jaunajam apsaimniekotājam nepieciešamības gadījumā varu zvanīt jebkurā laikā. Ja kas notiek, viņš ierodas nekavējoties, un problēma tiek novērsta, bet, piemēram, iepriekšējais apsaimniekotājs pēc pulksten deviņiem vakarā uz zvaniem neatbildēja. Taču kopumā labus vārdus par paveikto varu teikt arī SIA „Madonas siltums" adresē. Lai arī vairākkārt bija jāatgādina, tika paveikts daudz, īpaši uz „Madonas namsaimnieka" fona, kad mūsu mājā gadiem ilgi nekas netika darīts. Tiesa, tad mums nebija arī mājas vecākā un nevienu neinteresēja, vai mājā tiek vai netiek veikts remonts, – sarunas turpinājumā atzina mājas vecākā.
Svarīgākais, kam patlaban tiekot veltīta uzmanība, esot parādu piedziņa. Lielākie parādi ir izveidojušies Madonas novada pašvaldībai piederošajos divos dzīvokļos, līdz ar to atgūt naudu no pašvaldības kā šo dzīvokļu īpašnieka ir visai reāli.
– Varbūt tas kalpos kā brīdinājums pārējiem, kuriem parādu summa ir mazāka, jo gluži tā jau arī nevar, ka maksājumi tiek veikti tikai pēc tam, ja no pensijas vai algas mēneša beigās ir kas palicis pāri. Pats mazākais parāds mums ir 128 eiro, bet lielākais pārsniedz pat 3000. Kaut kas ir jādara, nevar taču gaidīt, kamēr sabrūk māja, – ir pārliecināta mājas vecākā.

„Cāļus skaita rudenī…"
Bet mājas Veidenbauma ielā 6 vecākais Vladislavs Batraņecs vispirms atgādināja sen zināmo patiesību, ka cāļus skaita rudenī: – Vēl jau aizritējuši tikai daži mēneši, kopš arī mūsu mājai ir mainījies apsaimniekotājs. Jāpaiet lielākam laikam, lai izdarītu secinājumus. Pirmais, ko mums vajadzēja atrisināt, – bija jāatrod apsaimniekošanas rēķinu nomaksas iespēja tiem iedzīvotājiem, kuriem mājās nav ne datora, ne internetbankas. Pašvaldības uzņēmumi šos rēķinus vairs neņēma pretī, un, manā skatījumā, tas nav pareizi, ka tajos, maksājot par ūdeni vai siltumu, nevar samaksāt arī par apsaimniekošanu. Katrā ziņā sākumā tas iedzīvotājos radīja lielu neizpratni.
Mājas vecākais atklāja, ka tuvākajā laikā tiks sasaukta iedzīvotāju sapulce, tad arī tiks izvērtēts finansiālais stāvoklis un atkarībā no naudas uzkrājuma spriests par konkrēti veicamajiem darbiem. Šai ziņā domas parasti daloties. Augšējo stāvu iedzīvotājiem vienmēr svarīgākais būs jumts, bet 1. stāvu dzīvokļu īpašniekiem – kanalizācijas sistēma, līdz ar to, plānojot darbus, tas jāņem vērā. Vladislavs Batraņecs plašāk raksturoja savu nostāju: – Kas man liekas svarīgs, un ko es gribētu? Es teiktu – kārtību maksājumos, lai varētu plānot gan mazākus, gan lielākus darbus, tai skaitā, iespējams, pat mājas siltināšanu vai vismaz fasādes uzprišināšanu.
Taču, kamēr būs parādi, šīs ieceres būs grūti īstenot. Noteikti vajadzētu panākt, lai visi iedzīvotāji maksātu laikus, tāpat būtu jāatgūst parādi, jo tas šūpina visu situāciju un negatīvi iespaido arī citu iedzīvotāju attieksmi. Laikus nomaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus taču nevienam nav viegli, tāpēc ir arī liela neizpratne, kāpēc vieniem ir jāmaksā, bet daži citi to var nedarīt un pat var nedeklarēt ūdens patēriņu, līdz ar to viņu vietā ir jāmaksā citiem.
Kārtību gan gribas visās lietās, bet man nav receptes, kā to panākt. Neesmu ne jurists, ne policists. Likumi tiek pieņemti, bet daudzi no tiem tāpat netiek ievēroti. Piemēram, cilvēki pārkāpj noteiktos smēķēšanas ierobežojumus, smēķē neatļautās vietās, bet kas viņus sodīs un pieķers, kā saka, „nozieguma vietā"? Arī dzīvokļa durvis bez prokurora sankcijas šāds pārkāpējs vaļā nevērs. Dažkārt pat dzīvokļos neielaiž, lai pārbaudītu ūdens skaitītāju rādījumus, saka, ka jau guļot, lai gan ir tikai seši septiņi vakarā. Ir arī tā, ka zvans pie durvīm ir atslēgts vai pat logi tiek aizsegti ar segām, lai no ārpuses nevarētu redzēt, vai deg gaisma dzīvoklī vai ne.

Lielākā problēma – jumts
Arī mājas Avotu ielā 9 vecākais Arkādijs Zeps un mājas Rūpniecības ielā 20/5 vecākā Jeļena Seikstule atzinīgi novērtēja sadarbību ar biedrību „Raiņi" pirmajos mēnešos, vienlaikus akcentējot, ka lielākā problēma ir mājas jumts.
– Iedzīvotāju domas par nākamo apsaimniekotāju dalījās, bet vairākums nobalsoja par biedrību „Raiņi". Dzīvosim – redzēsim. Galvenā problēma mums ir mājas jumts, šīferis ir uzklāts jau pirms gadiem četrdesmit piecdesmit, un tas vienā jaukā dienā var vienkārši sabrukt, bet tik liela uzkrājuma, lai to nomainītu, mums nav. Mājā ir tikai septiņi dzīvokļi, viens no tiem tukšs stāv jau gadus piecus, – informēja Arkādijs Zeps.
Vēl lielākas problēmas nekā Avotu ielā 9 jumts sagādā mājā Rūpniecības ielā 20/5, kur tas tiek atjaunots, bet iesāktie darbi līdz galam nav pabeigti un draud izvērsties par īstu katastrofu iedzīvotājiem.
– Mēs esam ļoti pateicīgi biedrībai „Raiņi" par to, ka šai situācijā, kad mūs SIA „Madonas siltums" ar iesākto, bet nepabeigto jumta rekonstrukciju un neskaidrajiem finansējuma nosacījumiem uzmeta un arī būvnieks neatbildēja uz zvaniem, vispār pārņēma. Pretējā gadījumā janvārī mums pat nebūtu, kas samaksā par elektrību, un tad gan varētu izdegt visas ierīces siltummezglā un mēs paliktu arī bez apkures. Situācija joprojām ir neskaidra, tāpēc organizēsim iedzīvotāju sapulci un spriedīsim, kā rīkoties. Bet attiecībā uz biedrību „Raiņi" neko sliktu nevaru teikt – Normunds Arama ir ļoti atsaucīgs, vienmēr atbild uz telefona zvaniem un iespēju robežās risina mūsu problēmas, – uzsvēra mājas Rūpniecības ielā 20/5 vecākā Jeļena Seikstule.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px