Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Projekts „Apaļš kā pūpols”

LETĪCIJA SOBOĻEVSKA, Madonas pilsētas vidusskolas komandas dalībniece

Autors • 26.12.2017.

Projekts „Apaļš kā pūpols”
Burtu lielums


Mūsdienās ir svarīgi par veselību rūpēties biežāk kā reizi gadā, tāpēc „O fonds" sadarbībā ar trim draudzīgām un aktīvām mācību iestādēm – Rīgas Juglas vidusskolu, Mārupes vidusskolu un Madonas pilsētas vidusskolu – programmas „Sabiedrības izglītošana un atbalsts" ietvaros veido projektu „Apaļš kā pūpols".
Minēto skolu vecāko klašu audzēkņi šajā mācību gadā mērosies spēkiem, lai noskaidrotu, kuri ir viszinošākie, visradošākie un visčaklākie, veidojot diskusijas, problēmsituāciju apskatus un prezentācijas.

Projekta norise plānota astoņu mēnešu garumā. Projekta laikā katru mēnesi tiks aplūkota atsevišķa tēma, kas saistīta ar veselīgu dzīvesveidu un laicīgu onkoloģisko slimību profilaksi, piemēram, oktobrī skolēni apskatīja tēmu par veselīgu pikniku: pareizu degšķidrumu lietošanu, PET pudeļu utilizēšanu utt., bet novembrī padziļināti pētīja tiešo ļaunumu, ko nodara smēķēšana. Projekta koordinatores ir Laura Briede un „O fonda" valdes priekšsēdētāja Inese Valdheima.
Projekta logo un seja ir Pūpolcilvēks, kurš mainīs savu veidolu atbilstoši apskatāmajai problēmai, piemēram, janvārī būs redzams ar gumijas cimdiem un masku, martā –
ar saulesbrillēm, bet maijā – saposies ballītei. Interesanti ir lasīt Pūpolcilvēka komentārus internetā: „Vietā, kur madonieši uz iesmiem cep Marshmallows, kas jau apgruzdējuši melni, es gandrīz nokritu no krēsla un iedomājos par nabaga Gunu, kurai šis būs jāskatās! Tomēr prezentācijas laikā sapratu, ka tas ir bijis tikai joks. Hmm, joks – bet tomēr viņi tos melnos zefīrus ēda arī… Ja jājoko, tad līdz galam un ar visiem ticamības momentiem! Tas man patīk!"
Uzsākot dalību projektā „Apaļš kā pūpols", oktobrī mēs, Madonas pilsētas vidusskolas komanda, noorganizējām veselīgu pikniku svaigā gaisā ar veselīgām uzkodām un spēlēm. Savukārt novembrī mēs veicām aptauju par smēķēšanu, lai noskaidrotu, cik daudz smēķētāju ir skolā, kā arī taisījām antireklāmas, lai rosinātu smēķētājus atmest un nesmēķētājiem nemaz nesākt to darīt. Antireklāmas izvietojām skolas gaiteņos. Apkopojot aptaujas rezultātus, secinājām, ka skolā ir maz smēķētāju, par to bijām ļoti priecīgi.
1. decembrī kopā ar skolas direktora vietnieci Rudīti Zausku braucām uz Rīgu, lai iepazītos ar ekspertiem un, protams, mūsu konkurentiem – Mārupes vidusskolas un Rīgas Juglas vidusskolas komandām. Pasākums notika Days Hotel zālē „Europa".
Iepazīšanās sākās ar Ineses Valdheimas uzrunu, pēc tam notika visu trīs skolu prezentācijas par oktobrī un novembrī paveikto. Katra uzstāšanās bija unikāla un ļoti atšķīrās viena no otras, bet, manuprāt, mēs izcēlāmies visvairāk, jo mums vienīgajiem prezentācija nebija uz ekrāna. Pēc skolu uzstāšanās mūs uzrunāja novembra galvenais eksperts, pulmonologs, medicīnas zinātņu doktors Viesturs Šiliņš, kas pastāstīja par smēķēšanu un tās negatīvo ietekmi un izanalizēja katras skolas veikumu.
Uzreiz pēc tam mēs apskatījām projekta organizatoru veidotās aptaujas „Vecāki par jauniešu ballītēm" rezultātus, kuri bija nedaudz pārsteidzoši, jo uzzinājām, ka vecāki vairāk uztraucas par nebūtiskām lietām, kā „misenes" neiznešanu, izbradātu rožu dobi vai pārmetumiem no kaimiņiem, bet maz uztraucas par to, lai ballītēs lietotais uzturs būtu veselīgs un lai nenotiktu alkohola lietošana vai smēķēšana.
Nākamais eksperts, ar ko iepazināmies, bija uzturzinātniece Guna Bīlande; viņa mums stāstīja nedaudz no personīgās pieredzes par jauniešu reakciju uz to, ja kāds no vienaudžiem ir izvēlējies patiešām veselīgu uzturu. Un pats interesantākais, protams, pašās beigās – Guna Bīlande bija sagatavojusi visdažādākos augļus un dārzeņus, no kuriem mums pašiem jāpagatavo uzkodas. Visu skolu pārstāvji sadalījās trīs jauktās grupās (nevis katra skola atsevišķi), katrai grupai bija savs galds ar produktiem: viena no grupām taisīja zaļo kokteili, otra – maizītes ar humusu un dārzeņiem, bet trešā grupa pagatavoja dārzeņu uzkodas. Beigās visi kopīgi degustējām veselīgās un ļoti gardās uzkodas.
Pasākuma noslēgumā ķērāmies pie apbalvošanas. Novembra uzvarētāji bija Rīgas Juglas vidusskola, bet mēs saņēmām godpilno 1. vietu kopvērtējumā, par ko bijām ļoti priecīgi. Pasākums noslēdzās uz ļoti patīkamas nots, un visi bijām gandarīti par paveikto un gatavi aktīvai darbībai jau janvārī, kad pievērsīsimies sadzīves ķīmijas kaitīguma izpētei.

27.12.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px