9. decembrī Madonas novada bibliotēkas konferenču zālē notika „Sabiedrības informēšanas projekta par Eiropas Savienības jautājumiem „Saudzē klimatu!"" noslēguma pasākums, kurā tika apbalvoti labākie konkursa eseju un radošo darbu autori.
Kopumā tika iesniegti 49 jauniešu darbi – 4 esejas un 45 radošie darbi, kurus, saskaņā ar nolikumu, izvērtēja īpaši šim mērķim izveidota vērtēšanas komisija 13 cilvēku sastāvā, iedalot darbus 8.-9. klašu un 10.-12. klašu grupās. Lai gan konkursā piedalīties tika aicināti Madonas, Cesvaines, Ērgļu, Lubānas un Varakļānu novada skolu 8.-12. klašu jaunieši, aktīvāki izrādījās Madonas (Madonas pilsētas 1. vidusskola, Ļaudonas vidusskola, Bērzaunes vidusskola), Ērgļu (Ērgļu arodvidusskola) un Varakļānu (Varakļānu vidusskola) novada skolēni.
Iesniegtajos darbos īpaši akcentēta piesārņojuma ierobežošanas, atkritumu šķirošanas, globālās sasilšanas mazināšanas, energoefektivitātes pasākumu ievērošanas nozīme klimata saudzēšanas nolūkā, kā arī globālās sasilšanas un piesārņojuma sekas – dabas stihijas, ozona slāņa noārdīšanās, ledāju kušana, neparastu augu un kukaiņu sugu nekontrolējama vairošanās, smogs, nezināmu vīrusu izraisītas slimības.
Jaunieši uzsver, ka klimata saudzēšanas un dabas aizsardzības jomā liela nozīme ir mūsu rīcībai un attieksmei: „Domāsim zaļi jau šodien, rūpēsimies par apkārtējo vidi un resursiem, ko tā mums dod!" (Artūrs Krievs, Ērgļu arodvidusskolas 3. kurss). Bērzaunes pamatskolas 9. klases skolniece Marta Zvirgzdiņa esejā dod solījumu: „Es no šodienas apsolos nemest zemē konfekšu papīrus un nededzināt plītī plastmasas pudeles. Un savus draugus aicināšu šķirot atkritumus un nemēslot, kur pagadās. Ir vērts katram tā rīkoties, lai informācija par šodienas „zaļajām" dienām nebūtu jāieslēdz stikla lodītē."
Īpaša pateicība – pedagogiem un bibliotēku darbiniekiem, kuri rosināja jauniešus iesaistīties konkursā: Ērgļu arodvidusskolas skolotājai Inesei Maltavniecei, Ļaudonas vidusskolas skolotājai Vijai Točai, Madonas pilsētas 2. vidusskolas skolotājai Inesei Grāvītei; Varakļānu tautas bibliotēkas, Ļaudonas vidusskolas bibliotēkas, Ērgļu bibliotēkas un Bērzaunes bibliotēkas darbiniecēm. Paldies skolu vadībai par nodrošināto iespēju jauniešiem ierasties uz konkursa noslēguma pasākumu.
Šo pasākumu un visas projekta aktivitātes finansēja Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, kas ar šā gada 1. janvāri koordinē Eiropas Savienības informācijas punktu darbību 32 Latvijas pilsētās, tajā skaitā Madonā.
„Sabiedrības informēšanas projekta par Eiropas Savienības jautājumiem „Saudzē klimatu!"" aktivitātes tika realizētas 3 mēnešu laikā, sākot no šā gada oktobra līdz decembrim, un tās bija: ceļojošā izstāde par enerģētiku, energoefektivitāti un klimata mainību; lekcija par energoefektivitāti; eseju un radošo darbu konkurss 8.-12. klašu skolēniem; izbraukuma seminārs uz ES māju Rīgā, kā arī projekta aktivitāšu noslēguma pasākums.
Visu aktivitāšu mērķis bija vērst Madonas, Cesvaines, Ērgļu, Lubānas un Varakļānu novada iedzīvotāju uzmanību uz šobrīd visā pasaulē tik aktuālo problēmu, kas ir arī viena no Eiropas Komisijas komunikāciju prioritātēm – vides piesārņojums un klimata mainība, ko lielā mērā izraisām mēs paši.
Rīkojoties saudzīgi un pārdomāti, pasargāsim izmirstošas augu, dzīvnieku, putnu un kukaiņu sugas, palēnināsim globālās sasilšanas sekas un arī paši dzīvosim sakoptākā, drošākā un veselīgākā pasaulē.
Autore: DAIGA LAPIŅA,
ES informācijas punkta Madonā
koordinatore