1. augusts Biksēres muižā iesākās ar jaunu tradīciju – muižas kompleksa svētkiem. Klātesošie bija liecinieki ne tikai vietējo iedzīvotāju un novadnieku radošumam, bet arī muižas senatnīgajam skaistumam apvienojumā ar praktiskumu.
Biksēres tautas nama „Kalnagravas" direktore Valda Kļaviņa atklāja, ka galvenā doma bijusi pasniegt Biksēres muižu nedaudz citādākā gaisotnē: – Visi zina, ka muižas telpās ir izvietojusies pagasta padome un klētī – Andra Trečaka privātais senlietu muzejs. Taču līdz šim daudzi varbūt nemaz nezināja, ka klētī ir ļoti skaisti velvēti pagrabi, kas tika iztīrīti pirms pāris gadiem. Pirms tam šie pagrabi nebija izmantoti. Mēs vēlējāmies šos pagrabus izmantot vismaz vasarā.
Iepriekšējos gados novada cilvēki bija vairāk lutināti ar grandioziem svētkiem un, nereti, svētku programmām, kas sarūpētas, izmantojot lielus līdzekļus. Valda Kļaviņa muižas svētku programmu galvenokārt izdomāja un organizēja pati, ar idejisku un praktisku palīdzību gan no entuziastiem, gan pašvaldības.
– Pirms pāris gadiem tēlniecības simpozijā pie mums viesojās mākslinieks no Viļņas, kas nakšņot izvēlējās savā busiņā kalna galā, jo viņu spēcīgi iespaidoja skats, kas paveras no kalna gala. Viņš apgalvoja, ka biksērieši varētu dzīvot, pelnot vienīgi no tūrisma. Man šī frāze spēcīgi iespiedās atmiņā. Lai gan valstī bremzē mazos uzņēmējus, esmu pārliecināta, ka Biksēre ir neliela pērle Madonas novadā, tāpēc vēlamies sevi parādīt un nedaudz vairāk popularizēt. Lai cilvēki zina, ka ir tāda Biksēre. Katrā vietā ir kas ļoti skaists un neizmantots. Mēs nevaram paspīdēt ar naudu, bet varam uzlabot to, kas mums jau ir, – uzsvēra Valda Kļaviņa. Izrādās, ka pirmais solis ceļā uz sevis parādīšanu no labās puses, neizmantojot iespaidīgus līdzekļus, ir sperts. Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Simtnieks pastāstīja: – Uz muižas svētkiem ciemos bija ieradies pārstāvis no Latvijas Piļu un muižu asociācijas, un viņš pieļāva iespēju, ka nākotnē varētu Biksēres muižu iekļaut braucienu programmās, tātad ieinteresējās par mums. Lai gan pati muiža nav no tām grandiozākajām, šādas klēts ar pagrabiem citur nav.
Viņš arī pavēstīja, ka nākotnē vēl notikšot darbi pie muižas – tiks mainīts jumts, siltināta otra muižas daļa un mainīti logi.
Svētkos atklātās trīs izstādes apmeklētāji pēc iepriekšējas pieteikšanās, zvanot tautas nama „Kalnagravas" direktorei, varēs apskatīt aptuveni līdz pat 20. septembrim.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 04.08.2009.
Autors: LAURA VOITIŅA
Foto no personiskā arhīva