Kā jau noteikts vadlīnijās, no 1. oktobra Latvijā sākas cenu paralēlais atspoguļošanas periods, kad cenām veikalos jābūt abās valūtās – gan latos, gan eiro.
Arī SIA "Zīles" pārtikas un rūpniecības preču veikalā Bērzaunes pagastā pircējiem tiek piedāvātas cenas abās valūtās – gan latos, gan eiro.
Veikala īpašniece Māra Meržvinska cenu pārrēķināšanu no latiem uz eiro veikusi pati: – Zinot, ka tas nav vienas dienas darbs, sāku rēķināt jau augustā. Pa naktīm nestrādāju, bet pussešos rītā biju veikalā, līdz deviņiem rēķināju. Nedomājiet, ka cenu noapaļošana uz eiro notiek tikai uz augšu, tā tas nav, un neviena cena eiro, pārvēršot no latiem, neiznāk apaļa. Drīzāk esmu to noapaļojusi uz leju. Varbūt ļaudis, kas iepērkas SIA "Zīles" veikalā, domā, ka es tās cenas sadārdzinu. Nekad to neesmu darījusi, jo vēlos, lai uz veikalu nāktu pircēji, lai būtu preču apgrozījums, lai būtu arī kas lētāks. Tas taču nav noslēpums, ka cenu palielinājums latos bāzēs jau ir noticis krietni iepriekš.
Veikala īpašniece neslēpj, ka pārejas laiks uz eiro nav viegls un daudziem nerada pozitīvas emocijas. – Pircējiem, īpaši vecāka gadagājuma ļaudīm, abas cenas tikai jauc galvu, jo pārprot, uz kuru cenu tad īsti ir jāskatās. Piemēram, veikalā ir lietās sveces, kas maksā 45 santīmus jeb 64 eirocentus. Biju klāt brīdī, kad cilvēks skatās un nosaka, ka dārgas sveces – 64 santīmi, kaut gan tie ir eirocenti. Taču ne jau es to izdomāju, tāds ir noteikums, ka jābūt paralēlajām cenām – gan latos, gan eiro. Kad izdzirdēju, ka paralēlajām cenām vēl jāsaglabājas līdz nākamā gada 30. jūnijam, tie no 1. oktobra būs 9 mēneši – viss dekrēta laiks, – ar bērna gaidīšanu pāreju uz eiro salīdzina Māra Meržvinska.
Tāpat par eiro pasūtīšanu bankās viņa teic, ka tā ir garantija, ka eiro nepietrūks, bet grūti paredzēt, kāda summa jāpasūta. – Zinu, ka naudas vajadzēs daudz, bet īsti nevaru prognozēt, cik naudas eiro valūtā janvārī būs nepieciešams. Kad rēķina pēc formulām, iznāk milzīga summa. Zinu, ka pēc Ziemassvētkiem un Jaunā gada svinībām janvāris ir tāds klusāks laiks, kad mazāk pērk, pat ņem uz parāda, jo naudas maks ir tukšs. Man žēl pensionāru – tantīšu un onkuļu, kas aiziet ar kūjiņu līdz autoveikalam. Kā viņiem veiksies ar naudas konvertāciju? – par vecajiem ļaudīm aizdomājas Māra Meržvinska.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto