Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Piemin 14. jūnija deportācijas

Redakcija

Autors • 17.06.2014.

Piemin 14. jūnija deportācijas
Burtu lielums

73 gadi šķir mūsdienas no notikumiem, kas līdztekus Baigajam gadam uzsāka masveida represijas pret Latvijas civiliedzīvotājiem un ikvienu, kurš šķietami spēja apdraudēt komunistisko režīmu.

1941. gada 14. jūnijā, gadu pēc Latvijas okupācijas 1940. gada 17. jūnijā, no savām mājām izrauti, nošķirot ģimeņu locekļus, tika vairāk nekā 15 000 iedzīvotāju.
Pagājušajā sestdienā, pieminot komunistiskā genocīda upurus, daudzviet Latvijā notika atceres pasākumi. Madonā deportāciju upuri jau tradicionāli tika godināti represēto piemiņas vietā pie Šķeltā akmens.
Pasākumā pulcējās Madonas represētie, viņu tuvinieki, kā arī citi iedzīvotāji, kas deportāciju un citu represiju upurus tur gaišā piemiņā. Izskanot Madonas kultūras nama jauktā kora „Madona" dziesmām, pie Šķeltā akmens sanākušos uzrunāja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Madonas prāvesta iecirkņa evaņģēlists Agris Pilsums. Viņš sacīja, ka gandrīz katrā valsts svētku un atceres dienā tiek publicēta vai lasīta Jāņa Jaunsudrabiņa miniatūra „Piemini Latviju!". Pēdējos gados gan tas notiek aizvien retāk.
– Vai tas ir tādēļ, ka teksts raisa asociācijas ar mūžībā aizsauktu cilvēku pieminēšanu? Varbūt tādēļ, ka pārāk biedējoši šai brīdī ir miniatūras pēdējie teikumi: „Turi Latviju dziļi ieslēgtu savā sirdī. Turi to kā lielāko dārgumu, ko nedrīkst pazaudēt. Jo, zaudējis Latviju, tu zudīsi pats." Gandrīz katrā dienā, kas veltīta kāda notikuma atcerei, apgalvojuma formā arī dzirdam tekstu – neviens nav aizmirsts, nekas nav aizmirsts, taču patiesībā aizmirsts ir tik daudz un tik daudzi. Šodien mēs pieminam komunistiskā genocīda upurus. 14. jūnija deportācijas bija Baigā gada kulminācija. Latvijas Valsts arhīva datu bāzē ir apkopotas ziņas par 15 443 1941. gada 14. jūnijā deportētajiem Latvijas iedzīvotājiem. 5263 no tiem arestēja. Arestētos ieslodzīja dažādās PSRS Iekšlietu Tautas komisariāta labošanas darbu nometnēs. Ieslodzījuma vietās nošauti 700 cilvēki, 3453 mira labošanas darbu nometnēs. Izsūtījumā – nometinājuma vietās – mira 1940 cilvēki. Starp izsūtītajiem bija 3741 bērns vecumā līdz 16 gadiem, – uzsvēra Agris Pilsums.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 17.06.2014.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px