Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Pie Ziemassvētku vecīša “Celmiņos”

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 22.12.2014.

Pie Ziemassvētku vecīša “Celmiņos”
Burtu lielums

Braucot uz lauku sētu "Celmiņi" Mārcienas pagastā, iegriežam meža ceļā. Pirmie iemītnieki, ko satiekam, nokļūstot meža ielokā, ir divas kaziņas, āzis, zirgs, suņi un zosis. Uzmanību saista romantiski kā pasakā izrotāta māja – logi apvīti ar egļu zariem, čiekuriem un krāsainām spuldzīšu virtenēm. Nospriežam, ka tādā mājā nudien var dzīvot Ziemassvētku vecītis.

Izdzirdis piebraucam automašīnu, durvis ver pats namiņa saimnieks – Ziemassvētku vecītis – Oļģerts Riekstiņš. Arī viņam pirms svētkiem netrūkst visādu iešanu un skriešanu, bet laukos mājās viss ir sakārtots un noformēts viesu uzņemšanai.
– Esmu izlēmis turpināt iesākto kultūras un tūrisma programmu savās lauku mājās "Celmiņos". Pagājušajā gadā piedalījos pasākumos "Mārcienas muižā", bet Ziemassvētku vecītim vispiemērotākā vieta tomēr ir savs namiņš. Daudziem labāk patīk, ka var atbraukt un apskatīt, kāda ir Ziemassvētku vecīša māja, izjust noskaņu meža ielokā, nogaršot latvisku cienastu, – atzīst saimnieks. Viņam šī jau ir ceturtā Ziemassvētku sezona, un šajā laikā radīt svētkus citiem palīdz kultūras darbinieka pieredze.
Apmeklētājiem gada nogalē "Celmiņu" saimnieks Oļģerts Riekstiņš piedāvā atbraukt uz romantisko "Ziemassvētku vecīša namiņu" – kur ir savs stāsts, ar programmu ģimenēm un bērniem, ar iespēju pasūtīt cienastu, apskatīt lauku sētu, dzīvniekus. Ziemassvētku vecītis iecienījis arī Dobeles novada ZS "Grantiņi" medu un "Garšvielu bodes" produkciju – daudzveidīgas garšvielas un tējas, ko piedāvāja Ziemassvētku tirdziņā Mārcienā, iesaka iegādāties arī saviem viesiem. Pie Ziemassvētku vecīša pirmie paviesojās Bērzaunes pamatskolas 3. klases skolēni, pieteikusies arī grupiņa ar bērniem no Mārcienas pagasta, brauks paliela grupa no Rīgas. Var ielūkoties, kas ir Ziemassvētku vecīša klētiņā, un katru gadu kaut kas te ir mainījies. Šogad eglīti palīdzēja izrotāt Bērzaunes skolēni. Lielais Ziemassvētku cienasta galds ciemiņiem tiek klāts ne vairs klētiņā, bet mājās. Ziemassvētku vecītis ir labs kulinārs, prot gan bukstiņbiezputru izvārīt, gan kēksu un pīrāgus izcept, gan kazas piena sieru sasiet.
Kopš lauku mājas "Celmiņi" ir Madonas novada tūrisma piedāvājumā, saimniekam ir jābūt uzdevumu augstumos, kad jāuzņem viesi.
– Arī vasarās te uz atvērto lauku sētu brauc no visas Latvijas, no Liepājas, Saldus, pat no Norvēģijas ir bijuši. Bērniem patīk dzīvnieki. Kopā tos ne tikai apskatāmies, fotografējam, arī barojam, un paiet pāris stundu, kamēr visus lopiņus, vistas, gaiļus, zosis, pīles iepazīst, pabaro. Ja iepriekš piesakās, izvāru īstu biezputru, kādu vāra laukos, vai sagatavoju kādu citu cienastu. Ziemassvētku galdā neiztikt bez zirņiem, pupām. Tagad sadarbībā ar zemnieku saimniecību piedāvāju medu, arī dažādas garšvielas. Man pašam ir naturālā saimniecība, ir uzplēsti zemesgabali, kur izaudzēju kartupeļus, saknes, gurķus, tomātus. Bija liels sausums, un raža nebija tik laba, kā cerēts. Toties rudenī bija pilns mežs sēņu, baraviku audzes, un, ja patīk sēņot, tad spaiņi – līdz malām. Taču šis nebija brūkleņu, melleņu gads, bet dzērvenes izlasīja jau pusgatavas, – pastāsta saimnieks.
Dzīvojot meža vidū, Oļģerts Riekstiņš nav iestidzis tikai lauku darbos, rūpēs, ko prasa dzīvnieku kopšana, zemes un dārza darbi vasarā, mājas solis. Lai dzīve nebūtu tik vienmuļa, pa šiem gadiem ir paguvis iesaistīties arī pagasta sabiedriskajā un kultūras dzīvē. Mārcienas pagasta dramatiskais kolektīvs ir iesaistījies koncertā "Pasaku meža rūķis".
26. decembrī pulksten 16 Mārcienas kultūras namā apmeklētājus priecēs gan teātra izrāde, gan šlāgeransamblis, gan dāmu deju grupa "Laima" un skolēnu tautisko deju kolektīvs. Vasarā iestudētajā izrādē "Skroderdienas Silmačos" Oļģertam tikusi Ābrama loma.
Jāpiedalās arī 31. decembrī Mārcienas pagastā rīkotajā dienas pasākumā vecākiem un bērniem – ar ugunskuru un desiņu cepšanu, kopā ar rūķiem.
Daudzi sūdzas, ka ziema ir zaļa, nevis balta, kā pienāktos decembra nogalē. Kopā ar mirdzošu sniedziņu rastos arī svētku noskaņojums, līdz ar to arī pie Ziemassvētku vecīša gribētu paviesoties vairāk interesentu. "Celmiņu" saimnieks gan zina, ka laukos liels sniegs rada problēmas, jo ir jātīra aizputinātie ceļi. Taču ir atsaucīgi kaimiņi, arī pagasta komunālais uzņēmums gādās, lai ceļi ir izbraucami.
"Celmiņu" saimnieks ciemiņus aicina vizīti pieteikt iepriekš un ieplānot savu braucienu pie Ziemassvētku vecīša līdz 30. decembrim ieskaitot. Ziemassvētkos viņš visiem novēl: – Snīpjus gaisā! Lai arī vienam otram klājas grūtāk, esiet optimisti, savā starpā draudzīgi. Galvenais ir strādāt, un tad jau viss izdosies.
Nākamā gada simbolu – kazu – Oļģerts Riekstiņš raksturo kā ļoti mīlīgu. Turklāt kaza gādā, lai būtu veselīgs piens, no tā – biezpiens, siers. Āzis ar ragiem varbūt iedveš respektu, bet tam ir laba daba – viņš draudzējas ar visiem, dod bučas.

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px