Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Pētnieciskā konference Cesvainē

Redakcija

Autors • 19.03.2010.

Pētnieciskā konference Cesvainē
Burtu lielums

Vakar Cesvaines vidusskolā notika otrā starpnovadu zinātniski pētnieciskā konference „Latviešu pēdas Sibīrijā un Tālajos Austrumos". Tajā bija sapulcējušies skolēni un viņu skolotāji, kā arī politiski represētie no Cesvaines, Madonas, Gulbenes, Lubānas, Viļakas, Apes, Balvu un Alūksnes novada.

Vakardiena iesākās ar Cesvaines pils un vidusskolas apskati, kam sekoja ekumeniskais svētbrīdis un ziedu nolikšana pie represēto pieminekļa baznīcas dārzā.

– Arī Cesvaines jaunizveidotā novada teritorijā tolaik bija pieci pagasti, no kuriem izveda 428 cilvēkus, no tiem ceturtā daļa bija bērni vecumā līdz septiņiem gadiem. Šodien konferencē svarīgākais ir ne tikai satikties, aprunāties, bet arī ieklausīties bērnu pētnieciskajos darbos, uzzināt viņu skatpunktu uz šiem notikumiem. Domāju, konference ir svarīga un veiksmīga jaunās paaudzes izglītošanā par politiski represētajiem un viņu gaitām Sibīrijā un Tālajos Austrumos, – konferencē klātesošos uzrunāja Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats.

Savukārt Madonas novada politiski represēto biedrības priekšsēdētāja Elza Serdāne vēlējās vilkt paralēles ar vairāk nekā 60 gadu senajiem notikumiem un mūsdienām: – Mājas palika tukšas, zeme – neapstrādāta. Bet pavērojiet, kas notiek mūsdienās.
Tagad arī dzīvokļi un mājas paliek tukšas, zeme – neapstrādāta. Atkal latvieši dodas projām no mājām, taču šī ir brīvprātīga trimda. Paši latvieši grib strādāt verga darbus un pamest tēvu zemi. Par ko domā tie, kas aizbrauc? Vai viņi domā atgriezties?
Šaubos, vai liela daļa to darīs. Iespējams, viņi sagaida, ka, atgriežoties mājās, kāds viņu vietā būs labiekārtojis dzīvokļus un apstrādājis laukus, bet tā dzīvē nenotiek. Ja kaut ko gribam, mums ir jāstrādā. Visiem novēlu stipru garu, izzinot pasauli un šā laika notikumus, lai nekad mums vairs nebūtu tādas valdības, lai paši kļūstam gudrāki, to ievēlējot.

Konferencē viesojās arī politiski represētā, dzejniece Anda Līce, režisore, dokumentālo filmu autore Dzintra Geka, Latvijas Valsts arhīva sabiedrisko attiecību un dokumentu popularizācijas vecākā eksperte Iveta Šķiņķe, Latvijas Politiski represēto apvienības priekšsēdētājs Gunārs Resnis, kā arī filmu „Ekspedīcija uz Sibīriju" prezentēja asociētais profesors, ekspedīcijas koordinators un konferences idejas autors Jānis Vanags. Pasākuma noslēgumā tika apbalvoti labāko prezentāciju autori, kā arī noliktas svecītes pie deportēto piemiņas akmens Cesvaines dzelzceļa stacijā.

(Plašāk – nākamajā numurā.)

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px