Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Par ūdeni un kanalizāciju būs jāmaksā vairāk

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 11.02.2016.

Par ūdeni un kanalizāciju būs jāmaksā vairāk
Burtu lielums

3. februārī gan Liezērē, gan Ozolos notika sabiedriskās apspriešanas sanāksme sakarā ar Liezēres pagasta pārvaldes Madonas novada pašvaldībā iesniegto ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifa projektu Liezēres pagastā.

Liezēres pagasta iedzīvotāji ir lielu pārmaiņu priekšā. Mainīsies ne tikai pakalpojuma cena, bet arī pakalpojuma sniedzējs. Ūdenssaimniecību gan Liezēres ciemā, gan Ozolos pakāpeniski pārņems AS „Madonas ūdens". Paredzams, ka ūdensapgādes un kanalizācijas tarifs mainīsies jau ar 1. martu un iedzīvotājiem par ūdeni un kanalizāciju būs jāmaksā tikpat, cik Madonā, – attiecīgi 1,20 eiro par m3 un 1,48 eiro par m3 (plus PVN).
Liezēres pagasta pārvaldes vadītājs Viktors Abramovs atgādināja, ka iedzīvotāji par to, ka mainīsies pakalpojuma sniedzējs, tika informēti jau pirms gada, kad arī notika sapulce, bet šoreiz uzmanības centrā ir iesniegtais tarifa projekts un kāda turpmāk būs norēķinu kārtība. Viņš aicināja iedzīvotājus būt par vēstnešiem un par paredzamajām izmaiņām informēt arī pārējos, kuri nav atnākuši uz sabiedrisko apspriešanu vai neko par tām nav ne dzirdējuši, ne lasījuši.

Kāpums būs liels
AS „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks atzina, ka jaunā tarifa kāpums, salīdzinot ar to, ka līdz šim Liezēres pagastā par ūdeni bija jāmaksā 1,42 eiro un par kanalizāciju 0,85 eiro no cilvēka, būs liels.
– Taču tas būs vienāds ar visā AS „Madonas ūdens" apkalpes zonā noteikto tarifu, proti, tas būs tāds pats kā Madonas pilsētā un vairākos novada pagastos, kur mūsu uzņēmums sniegs vai jau sniedz ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus. Jāņem vērā, ka, ja tarifu aprēķinātu atsevišķi Liezēres pagastam, tad šie cipari būtu dramatiski lieli. Par ūdeni tad būtu jāmaksā 1,29 eiro par m3 (nevis no viena cilvēka), par kanalizāciju – 3,21 par m3 jeb kopā 4,50 eiro par m3. Tas būtu tādā gadījumā, ja ūdenssaimniecība netiktu nodota AS „Madonas ūdens" un šo pakalpojumu turpinātu sniegt pašvaldība. Šie ir skaitļi, ko pagasta pārvalde aprēķinājusi saskaņā ar Ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifa aprēķināšanas metodiku, kā tas tiek darīts visā Latvijā. Kāpēc laikrakstā „Stars" ir publicēts tarifa projekts, kas paredz nevis pagasta pārvaldes aprēķinātos 4,50 eiro par m3 ūdens un kanalizācijas, bet gan 2,68 eiro par m3 ūdens un kanalizācijas, ir skaidrojams ar to, ka ar 1. maiju ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus Liezēres pagastā sniegs AS „Madonas ūdens". Iecerēts, ka jaunais tarifs un norēķinu kārtība, kad būs jāmaksā par m3, nevis no cilvēka, stāsies spēkā ar 1. martu. Pirmos divus mēnešus – martā un aprīlī – rēķinus vēl piestādīs Liezēres pagasta pārvalde, bet, sākot no 1. maija, – AS „Madonas ūdens", – akcentēja Guntars Dambenieks.

Apstiprināta patēriņa norma
Pārejot uz jauno samaksas kārtību, Madonas novada pašvaldība ir apstiprinājusi arī ūdens patēriņa normas mēnesī tiem, kuriem dzīvokļos, tāpat privātmājās nav uzstādīti skaitītāji, – 3 m3 mēnesī uz vienu cilvēku. Tas nozīmē, ka vienam cilvēkam turpmāk, ja tarifa projekts tiks apstiprināts, par ūdeni un kanalizāciju būs jāmaksā 8,04 eiro (plus PVN), nevis tikai 2,27 eiro (plus PVN) kā līdz šim, tāpēc ļoti svarīgi ir uzstādīt skaitītājus gan dzīvokļos, gan privātmājās, it sevišķi, ja ģimenē ir vairāki cilvēki un reāli katrs patērē mazāku daudzumu ūdens, nekā Madonas novada pašvaldības apstiprinātā norma – 3 m3 mēnesī katram cilvēkam. Skaitītāju uzstādīšana, kā atzīmēja uzņēmuma tehniskais direktors Guntis Šahno, ļaus ekonomēt, jo būs jāmaksā par reāli patērēto ūdeni, nevis noteiktajām normām.
– Tā ir mazākā ūdens patēriņa norma, kas ir apstiprināta Madonas novada pagastos. Ministru kabineta noteikumi to ļauj noteikt līdz pat 10 m3 vienam cilvēkam. Pagaidām, kamēr daudzviet skaitītāji nav uzstādīti, svarīgi ir precizēt iedzīvotāju skaitu. Var gadīties, ka, piemēram, dzīvoklī vai mājā, kurā nav uzstādīti skaitītāji, ir deklarēti četri cilvēki, bet reāli dzīvo mazāks skaits cilvēku. Tādā gadījumā, lai nebūtu jāmaksā par 12 m3 ūdens un 12 m3 kanalizācijas, ir jāprecizē iedzīvotāju skaits un par to līdz 1. martam jāinformē pagasta pārvalde, iesniedzot izziņu par reālo dzīvesvietu vai darbavietu. Savukārt, ja nav deklarēts neviens, bet tiek lietots ūdens un nav skaitītāju, būs jāmaksā par vienu normu, – situāciju skaidroja Guntars Dambenieks.

Var nedaudz samazināties
Viņš uzsvēra, ka AS „Madonas ūdens" vienlaicīgi ūdenssaimniecību pārņems ne tikai Liezēres, bet arī Sarkaņu un Ošupes pagastā.
– Kad apvienošana tiks pabeigta, mēs visus izdevumus un ieņēmumus saliksim „vienā grozā" un atbilstoši SPRK metodikai pārrēķināsim pašreiz spēkā esošo tarifu un jauno tarifa projektu iesniegsim apstiprināšanai regulatoram. Kā rāda mūsu aprēķini, tarifs, ko mēs jums šodien piedāvājam, tas ir – 2,68 EUR/m3 par ūdeni un kanalizāciju, nākotnē varētu nedaudz samazināties visā mūsu uzņēmuma apkalpes zonā, ņemot vērā, ka visi administratīvie izdevumi tiks izšķīdināti uz visiem pagastiem, kur mēs sniedzam pakalpojumus, un Madonas pilsētu. Regulatoram jauno tarifa projektu varētu iesniegt vasaras beigās, bet iepriekšējo tarifa projektu tas skatīja deviņus mēnešus. Šis process ir ļoti garš, taču cerams, ka jaunais tarifs ar pazeminājumu varētu stāties spēkā decembrī, – solīja Guntars Dambenieks.

Ir gan pieredze, gan iespējas
Sanāksmes dalībnieki interesējās, kāpēc Liezēres un Ozolu ciemā tarifs būs vienāds, ja ūdenssaimniecības attīstībā Liezēres ciemā ir investēts mazāk līdzekļu nekā Ozolu ciemā, kur ir īstenotas projekta abas kārtas, bet Liezērē tikai I kārta. Tika uzdots jautājums, vai tas būs taisnīgi.
– Es tam piekrītu, bet mēs nevaram tarifu rēķināt atsevišķi Liezēres ciemam un Ozolu ciemam, jo tad abos gadījumos tas būtu daudz lielāks nekā mūsu piedāvātais. Beidzamajos gados ūdenssaimniecības attīstībā, pateicoties ES investīcijām, ieguldīti lieli līdzekļi, bet tarifa projektā tiek iekļauts tikai 15% no nolietojuma. Turklāt mēs iestājamies par to, lai tarifs, kā jau teicu, būtu vienāds visā mūsu uzņēmuma apkalpes zonā, – uzsvēra uzņēmuma vadītājs.
Liezērieši arī interesējās, vai, pārņemot ūdenssaimniecību Liezērē, jaunais pakalpojumu sniedzējs spēs nodrošināt, ka ūdens nebūs brūns. Patlaban tas esot tīrs, bet pirms kāda mēneša tas nebija lietojams.
– Tādu pašu jautājumu mums uzdeva arī Sarkaņu pagastā. „Madonas ūdenim" šai ziņā ir gan pieredze, gan speciālisti un arī iespējas – gan intelektuālās, gan finansiālās. Arī bez Eiropas projektiem mēs spēsim nodrošināt pakalpojumu kvalitāti un varbūt pat veikt kādas investīcijas, lai novērstu dažādas problēmas. Šāda reorganizācija jau tiek veikta ar mērķi, lai saņemtā pakalpojuma kvalitātes ziņā iedzīvotāji būtu ieguvēji. Mēs to uzņemamies, un es zinu, ka mēs to varam un pēc labākās sirdsapziņas to arī nodrošināsim. Ir arī noteiktas normas, kas pakalpojuma sniedzējam ir jāievēro. Piemēram, dzelzs saturs nedrīkst būt lielāks par 2 miligramiem litrā, – atzīmēja Guntars Dambenieks.
Savukārt tehniskais direktors Guntis Šahno piebilda, ka, pārņemot pakalpojuma sniegšanu, sākumā varbūt viss tik gludi neritēs. Savs laiciņš paies, kamēr tiks apzināta visa ūdenssaimniecība, tas, kādas tehniskas problēmas ir jānovērš. Turklāt vienmēr jau kaut kas var saplīst, iziet no ierindas, un, kamēr tas tiek novērsts, iedzīvotājiem tad var būt arī kādas īslaicīgas neērtības brūna ūdens izskatā.

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px