Madonas novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē tika skatīts jautājums par finanšu līdzekļu iedalīšanu Madonas novada bērnu un jauniešu ārpusģimenes aprūpes un atbalsta centram „Ozoli", kur nepieciešams ierīkot sanitārās higiēnas mezglu.
„Ozolu" vadītāja Sarmīte Pabērza norādīja, ka, jauniešu ārpusģimenes aprūpes un atbalsta centram uzsākot darbu, ir nonākts pie secinājuma, ka ir nepieciešams speciāli ierīkot vēl vienu telpu, kuras šobrīd centrā nav.
– Bērni uz mūsu iestādi tiek atvesti dažādā stāvoklī. Patlaban mums nav tādas telpas, kur bērnam varētu veikt medicīnisko apskati, bērnu nomazgāt, nomainīt viņam drēbes un, ja nepieciešams, veikt atutošanu. Nesen bija viens šāds gadījums, kad bērnu, kura matos bija līdzeklis pret pedikulozi, pārējie centra bērni atteicās pieņemt savā vidū. Bija arī gadījums, kad pēc kāda no centra bērnu ģimenes apmeklējumiem uzzinājām, ka diviem tās locekļiem ir kašķis, tādēļ bērnu vedām uz slimnīcu. Lai izvairītos no šādām nepatīkamām situācijām, esam ieplānojuši izveidot higiēnas mezglu, kur atbilstoši prasībām tiktu uzņemts katrs jaunais bērns, lai neienestu centrā „Ozoli" ādas un citas slimības vai pedikulozi. Medicīnas māsa veiktu bērna apskati, bērns izietu dušu, vajadzības gadījumā tiktu veikta arī veļas nomaiņa. Šāds sanitārais mezgls – izolators netika plānots un iekļauts pašreizējā remonta tāmē.
Plānojot šo jautājumu, saskārāmies arī ar tādu problēmu, ka visos trijos ēkas stāvos nevarējām atrast sanitārajam mezglam piemērotu telpu. Visbeidzot, par labāko variantu atzinām bijušo tualešu telpu ēkas pirmajā stāvā. Tai blakus ir arī medmāsas kabinets, un telpas izvietojums arī ir ļoti piemērots, jo pārējie centra bērni dzīvos augšējos divos stāvos, līdz ar to nebūs kontaktā ar to bērnu, kas izies apskati sanitārās higiēnas mezglā, kur paredzēts ierīkot dušas, tualeti un profilaktiskās apskates telpas, – par savu jautājumu deputātus informēja Sarmīte Pabērza.
Kā zināms, aprūpes centrā „Ozoli" joprojām pirmajā un otrajā stāvā norisinās remontdarbi. Centra vadītāja gan pauda piesardzīgas cerības, ka tie varētu noslēgties vēl šogad, taču par to galvu ķīlā šobrīd nevar likt. Arī sanitārās higiēnas mezglu varētu iekārtot paralēli jau uzsāktajiem remontdarbiem.
Pašlaik „Ozolos" atrodas 14 bērnu, un Sarmīte Pabērza norādīja, ka tā īsti vairāk nevienu uzņemt nav iespējams, jo pietrūkst telpu. Kopējais vietu skaits, kas centrā plānots pēc remonta, ir aptuveni 30. Otrajā stāvā dzīvotu meitenes un mazie bērni, bet trešajā stāvā paredzēts izmitināt zēnus. Pagaidām gan visi draudzīgi spēj sadzīvot trešajā stāvā.
Deputātu Andri Sakni interesēja jautājums, vai pirmā stāva izolatoru varēs izmantot arī kā telpu, kur slims bērns varētu uzturēties ilgstošāk un ārstēties, kas būtu lētāks risinājums, nekā bērnam uzturēties slimnīcā.
Sarmīte Pabērza atbildēja, ka izolatorā būs divas gultas, līdz ar to šāda iespēja nav izslēgta, taču to, vai bērns ir vedams uz slimnīcu vai arī var tikt ārstēts centrā, izlems medicīniskais personāls.
Kopumā deputāti nolēma pēc izdevumu tāmes precizēšanas piešķirt Madonas novada bērnu un jauniešu ārpusģimenes aprūpes un atbalsta centram „Ozoli" finanšu līdzekļus projekta „Sanitārās higiēnas mezgla izveidošana" realizācijai.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS