Visā Latvijā Līgo svētku garās brīvdienas kopumā pavadītas bez nopietniem nelaimes gadījumiem. Taču diemžēl neiztika arī bez iereibušiem līgotājiem, dzērājšoferiem un dažādām sadzīves traumām.
Arī šogad lielākā uzmanība tika pievērsta ceļu satiksmes negadījumu novēršanai, iepriekš rīkojot reklāmas kampaņas pret braukšanu reibumā, kā arī organizējot plašus policijas reidus un citas policijas aktivitātes. Lai panāktu, ka svinētāji nebrauc reibumā un ievēro ceļu satiksmes noteikumus, policija Līgo svētku brīvdienās veica plašākās autovadītāju pārbaudes pēdējo desmit gadu laikā. Reidu laikā policija kontrolēja arī automašīnas drošības jostu lietošanu un to, cik apzinīgi tiek ievērots atļautais braukšanas ātrums.
Par spīti preventīvajiem pasākumiem un pastiprinātajām policijas aktivitātēm Līgo svētku laikā arī šogad netrūka vadītāju, kas pie transportlīdzekļu stūres sēdušies alkohola reibumā. Kā informēja Vidzemes reģiona Kārtības policijas biroja Prevencijas grupas vecākā inspektore Dace Jukāma, Vidzemes reģiona teritorijā Līgo svētku laikā reģistrēts 41 gadījums, kad transportlīdzekļa vadītāji bijuši alkohola reibumā. 10 gadījumos (25%) vadītas automašīnas, pārējos – velosipēdi vai mopēdi. Kopumā pārbaudīti vairāk nekā tūkstotis autovadītāju. Promiļu „rekordu" – 3,16 promiļu – uzstādījis kāds motorollera vadītājs Madonā. Jāņu brīvdienās visā Vidzemes reģiona teritorijā reģistrēta informācija par 17 ceļu satiksmes negadījumiem, trijos no tiem cietušas piecas personas. Viens negadījums izraisīts, vadītājam esot alkohola reibumā. Tas noticis Valmieras iecirkņa teritorijā.
– Šogad, tāpat kā pagājušajā gadā, ceļu policijai svētki pagāja samērā mierīgi. Tika reģistrēts tikai viens ceļu satiksmes negadījums, kurā cietušo nebija, tikai bojāts transportlīdzeklis. Svētku laikā tika aktīvi pārbaudīti transportlīdzekļu vadītāji, vai tie nesēž pie stūres alkohola reibumā. Laikā no 22. līdz 27. jūnijam Madonas reģionā tika apturēti divi mopēdu, divi velosipēdu un viens automašīnas vadītājs alkohola reibumā. Šogad policija vairāk uzmanības pievērsa velosipēdu un mopēdu vadītājiem, pagājušajā gadā – mehānisko transportlīdzekļu vadītājiem. Turklāt 23. jūnijā stājās spēkā izmaiņas administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz bargākus sodus arī par velosipēda un mopēda vadīšanu alkohola reibumā. Ja konstatētā alkohola koncentrācija pārsniegs 1,5 promiles, par to paredzēts naudas sods – 120 latu līdzšinējo 60 latu vietā. Šāds liktenis piemeklēja arī mūsu puses „rekordistu", –
komentēja Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors Jānis Freijs.
Savukārt mediķi palīdzību sniedza pārsvarā vieglos negadījumos cietušajiem. Sīkāk par to, kā svētkus pārlaida SIA „Madonas slimnīca", pastāstīja tās valdes priekšsēdētājs Bruno Kokars: – Viena no tendencēm, kas raksturīga jebkādiem svētkiem un bija novērojama arī šogad, ir pārmērīga alkohola lietošana ar visām no tā izrietošajām sekām. Taču kopumā varētu teikt, ka brīvdienas tika pavadītas tikpat kā ikdienā. Protams, netrūka arī pa kādam sasitumam un traumai, taču dzīvībai bīstamu negadījumu nebija. Prieks, ka iedzīvotāji līgoja vairāk vai mazāk apzinīgi. Tāpat patīkams pārsteigums bija salīdzinoši daudzās dzemdības šo dienu laikā –
pasaulē nāca 9 bērniņi. Māmiņas pārsvarā bija no citiem novadiem – Aizkraukles, Jēkabpils, Viļāniem, pat Ventspils.
Bruno Kokars arī atzina, ka, lai gan svētku brīvdienas bijušas garas, „Madonas slimnīcai" pārāk lielas atelpas nav bijis: – 23. un 24., kā arī 26. un 27. jūnijā slimnīca strādāja dežūrrežīmā, savukārt 25. jūnijā darbā bija gandrīz visi darbinieki.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģionālā centra operatīvā darba vadītāja Sniedze Bračka komentēja situāciju Madonas reģionā Līgo svētku laikā: – Līdzīgi kā visur Latvijā arī Madonas reģionā izsaukumi svētku laikā pārsvarā bija saistīti ar negadījumiem, kas notikuši alkohola reibumā. Piemēram, bija kritis 18 gadu vecs puisis, braucot ar kvadriciklu. Tāpat svētkos ir nerakstīts likums, ka alkohola lietošanai ir dažādas negatīvas blakusparādības – pašnāvnieciskas tieksmes (arī šajos Jāņos reģistrēti divi pašnāvības mēģinājumi), izteiktāka agresivitāte, kas parasti noved pie kautiņiem, pārdrošība. Varētu teikt, ka svētkos izsaukumu bijis par trešdaļu vairāk nekā ikdienā. 23. jūnijā izsaukumu skaits visā Vidzemes reģionā bija neraksturīgi augsts – iepriekšējos gados, rēķinot kopā visos rajonos, lielākais izsaukumu skaits bija 130-140, bet šogad tas sasniedza pat 170. Madonas reģionā 23. jūnijā bija reģistrēti 15, 24. jūnijā – 29 (iepriekšējos gados 20-22) un 25. jūnijā – 30 izsaukumu.
Ugunsdzēsēji svētkus pavadījuši pavisam mierīgi. – Šajos Līgo svētkos ugunsdzēsējiem bija tikai divi izsaukumi, bet abi – uz vienu un to pašu vietu Varakļānos, kur dega elektrības stabs, – informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes Madonas daļas inspektors Erlands Stangainis.
Autore: LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto