Pagājušajā otrdienā, 11. aprīlī, gaisu virs Mārcienas pierībināja ne tikai brāzmainais vējš un krusas graudi, bet arī četri Latvijā nesen ieradušies ASV 10. kaujas aviācijas brigādes helikopteri "UH-60 Black Hawk", kas vienā no Mārcienas pļavām desantēja vairākus desmitus karavīru.
Vietējie iedzīvotāji gan varēja būt droši, jo karš, viņiem nezinot, nebija izcēlies – desants bija daļa no Nacionālo bruņoto spēku (NBS) mācībām „Gaisa Vanagi" („Sky Hawks").
Kā „Staram" militāro mācību norises laikā skaidroja Zemessardzes 25. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Normunds Baranovs, mācību „Gaisa Vanagi" mērķis ir uzlabot sadarbību ar sabiedrotajiem no ASV un trenēties veikt uzbrukuma un aizsardzības uzdevumus, tai skaitā kaujā apdzīvotā vietā.
– Mācībās piedalās Zemessardzes 25. kājnieku bataljona zemessargi, NBS Sauszemes spēku kājnieku brigādes 2. kājnieku bataljona karavīri un ASV 10. kaujas aviācijas brigādes vienība „Fēnikss". Mācību scenārijs īsumā ir šāds – 2. kājnieku bataljona karavīri ar ASV karavīru atbalstu, izmantojot helikopterus, tiek nogādāti Mārcienā ar uzdevumu ieņemt noteiktu objektu. Savukārt Zemessardzes vienības uzdevums ir šo objektu aizsargāt. To, kura puse būs pārāka, pirms mācību noslēguma nezinām, – pastāstīja Normunds Baranovs.
Arī „Staram" bija iespēja sekot līdzi mācību, kurās piedalījās vairāk nekā 60 karavīru un zemessargu, gaitai. Tiesa, pirms paša to sākuma vēl nebija 100% pārliecības, ka mācības Mārcienā vispār notiks, jo par galveno „spēlētāju" tajās kļuva grūti prognozējamie laikapstākļi – vienu brīdi spīdēja spoža saule, bet jau nākamajā sākās spēcīgas vēja brāzmas ar lietu un krusu, tādēļ vēl līdz pēdējam brīdim tika sekots līdzi laika prognozei, un tikai tad, kad bija pārliecība, ka laikapstākļi ir piemēroti karavīru desantēšanai, tika dota atļauja helikopteriem pamest aviācijas bāzes Lielvārdē militāro lidlauku. Paraudzīties uz ne vienā vien ASV asa sižeta filmā redzētajiem „melnajiem vanagiem" bija ieradies krietns pulciņš vietējo iedzīvotāju.
Uzreiz pēc nosēšanās 2. kājnieku bataljona karavīri, ievērojot visus priekšrakstus, sāka virzīties uz dažu kilometru attālumā esošo pamesto padomju armijas karabāzi, kur četrstāvu ēkas pirmajos divos stāvos jau no agra rīta pozīcijas bija ieņēmuši 25. kājnieku bataljona zemessargi. Mums, kā arī citiem žurnālistiem, pašvaldības, Valsts policijas un Zemessardzes pārstāvjiem tika nodrošināta iespēja ēkas ieņemšanu vērot teju rokas stiepiena attālumā. Protams, vienlaikus tas arī pašiem ļāva nedaudz izdzīvot kaujas apstākļus, jo 2. kājnieku bataljona karavīri, veicot māņu manevru, palaida dūmu aizsegu un atklāja atbalsta uguni netālu no punkta, kur atradās neitrālie vērotāji.
Dūmiem izklīstot, tik tiešām atklājās, ka tas ir bijis māņu manevrs, un, kamēr ēkā nocietinājušies zemessargi atšaudījās ēkas kreisajā spārnā, karavīri pa labajā sānā esošo logu bija iekļuvuši ēkā un uzsākuši tās „tīrīšanu", kas kopumā aizņēma aptuveni 20 minūtes. Līdz ar to šoreiz pārāki izrādījās ēkas ieņēmēji. Mācību laikā tika pielietota mācību munīcija un imitācijas līdzekļi, tādēļ, atskaitot troksni, cita veida draudus šo ieroču lietošana neradīja.
Jāatzīst, ka pēdējos gados lielāka uzmanība militārajās mācībās tiek pievērsta tieši kauju imitācijai apdzīvotās vietās, jo arī reālais kauju profils gadu laikā ir mainījies un mūsdienās karadarbība aizvien retāk notiek lauka apstākļos, bet biežāk – apdzīvotās vietās.
Vaicāts, cik nozīmīga ir iespēja 25. kājnieku bataljona zemessargiem piedalīties kopīgās mācībās ar ASV karavīriem, bataljona komandieris pulkvežleitnants sacīja, ka šī nav pirmā reize, kad mūsu zemessargi piedalās kopīgās mācībās ar ASV karavīriem, un katrās no tām gūtā pieredze bijusi vērtīga.
– Vēlos uzsvērt, ka mēs aizvien vairāk pievēršam uzmanību sadarbībai tieši ar regulārajām Bruņoto spēku vienībām, piemēram, šodien ar NBS Sauszemes spēku 2. kājnieku bataljonu. Biežākas kļūst mācības arī ar Latvijas sabiedroto karavīriem – ne tikai ASV. Esam ieguvuši lielu pieredzi un, pateicoties šādām mācībām, nostiprinām savstarpējo saikni un sadarbību, tai skaitā jautājumos, kas saistīti ar mācību koordinēšanu. Lai varētu organizēt šādas mācības, nepieciešams atbalsts gan no pašvaldībām, gan valsts policijas, gan arī plašākas sabiedrības. Mācību organizēšanai Mārcienā lielu atbalstu ir sniegusi gan Madonas novada pašvaldība, gan Valsts policijas Madonas iecirknis, gan arī zemes īpašnieki, kuru īpašumā šodien nosēdās 2. kājnieku bataljona karavīru desants. Vēlos izteikt lielu pateicību visām iesaistītajām pusēm par šo atbalstu, – to, ka mācību organizēšana ir komplekss pasākums, atzina Normunds Baranovs.
To, kādēļ NBS mācību „Gaisa Vanagi" norisei izvēlēta tieši Mārciena, noteica vairāki apstākļi.
– Mārciena ir interesanta tieši ar savu vidi. Kā zināms, te agrāk atradās padomju armijas karabāze ar vairākiem militāriem objektiem. Izvērtējot vairākas potenciālās vietas, kur rīkot mācības, nonācām pie slēdziena, ka šī būtu piemērotākā, kur izspēlēt militāro mācību scenāriju. Būtiski, ka šī ir arī Zemessardzes 3. brigādes 25. kājnieku bataljona atbildības teritorija, kas kopumā aptver Gulbenes, Madonas, Lubānas, Varakļānu, Cesvaines un Ērgļu novadu. Mācību pieredze mūsu bataljona zemessargiem ir ļoti vērtīga, jo katrās šādās mācībās gūstam praktiskās iemaņas, ceļam savas kaujas spējas un atstrādājam tos elementus, kurus vēl nepieciešams pieslīpēt, – raksturoja Normunds Baranovs.
Pēdējos gados valsts aizsardzībai pievērsta īpaša uzmanība, un tā ir atsaukusies arī aizsardzības budžeta pieaugumā. Agrāk Zemessardze bija pabērna lomā, taču nu tās materiāltehniskā bāze aizvien vairāk uzlabojas.
– Materiālais nodrošinājums Zemessardzei ir uzlabojies. Regulāri saņemam jaunu ekipējumu, uzkabes, guļammaisus, un tuvākajos divos gados plānots iegādāties vēl vairāk ekipējuma. Apgādes jautājums noteikti ir pavirzījies uz labo pusi, un zemessargi, katru reizi saņemot ekipējumu, to jūt un novērtē. Tas arī kalpo par vienu no iemesliem, kādēļ Zemessardzes rindās iestājas aizvien vairāk cilvēku. Vēlos arī aicināt gan jauniešus, gan arī citus cilvēkus, kuri sirdī ir patrioti, iestāties Zemessardzē. Mana pārliecība ir, ka Zemessardzē jāstājas, patriotisku jūtu vadītiem. Ļoti būtiski, ka gan ikdienā, gan arī šajās mācībās valsts aizsardzībā un drošības stiprināšanā uzrunājam un iesaistām pēc iespējas plašāku sabiedrības daļu. Runājot par drošību, ne vienmēr jāraugās tikai uz zemessargiem vai karavīriem – šodienas mācības ir labs piemērs tam, ka arī vietējais iedzīvotājs, atvēlot savu zemes īpašumu desanta izsēdināšanai, ir devis savu ieguldījumu valsts drošības stiprināšanā, – to, ka valsts drošība nav tikai karavīru jautājums, akcentēja Normunds Baranovs.
AGRA VECKALNIŅA foto
18.04.2017.