Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

“Man tas bija liels izaicinājums”

JEUŽENIJA ADAMOVIČA, bijusī Madonas novada domes deputāte

Autors • 06.07.2017.

“Man tas bija liels izaicinājums”
Burtu lielums

Atskats uz 4 gadu darbību Madonas novada domē deputātes statusā.
2013. gada pašvaldību vēlēšanās pirmo reizi Madonas novadā startēja saraksts "Visu Latvijai!"-„Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK" jeb „Nacionālā apvienība" (NA), ko ar lielu entuziasmu noorganizēja īstena nacionāli noskaņota latviete Marika Zeimule, kaut novadā nebija nodibināta partijas nodaļa, bet tikai atbalstītāji. Arī es šajā sarakstā „nokļuvu" pēc pārliecības, jo vienmēr esmu bijusi par nacionālām vērtībām, gan darbojoties Tautas frontē, gan piedaloties „Baltijas ceļā" un dažādās citās politiskajās akcijās Rīgā.

Liels izaicinājums
No NA saraksta domē tikām ievēlētas abas ar Antru Gotlaufu. Man tas bija liels izaicinājums, bet vienlaikus arī iespēja no iekšpuses pārliecināties, kā patiesībā norit darbs pašvaldībā un domē, jo iepriekš diezgan bieži to vēroju no malas kā Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības pārstāve. Tad bija sajūta, ka domes deputātu vidū valda tāda vienprātība balsojumos, ka citi viedokļi vai atšķirīgi balsojumi nemaz nepastāv, jo daudzi deputāti vienlaicīgi bija pakļauti domes vadībai, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc būtu jāaizliedz tai pakļauto pašvaldību iestāžu vadītājiem vienlaicīgi pildīt abus amatus (deputāta un iestādes vadītāja), līdzīgi kā tas ir attiecībā uz pagastu pārvalžu vadītājiem. Attiecībā uz pagastu pārvaldniekiem gan jāpiebilst, ka daļa, kandidējot vēlēšanās, apzināti māna vēlētājus, labi zinot, ka ievēlēšanas gadījumā noliks deputāta mandātu.
Pirms četriem gadiem no 17 ievēlētajiem deputātiem „Vienotībai" bija sešas balsis, ZZS – piecas balsis jeb tā saucamajai koalīcijai – 11 balsis, un seši, var teikt, bija neatkarīgie deputāti. Gandrīz trīs nedēļas tika dalīti amati tikai koalīcijas starpā tā, lai pat komiteju vadītāju vai vietnieku amatos netiktu neviens no malas. Tas nekas, ka varbūt pašiem nebija piemērotu vai zinošu kandidātu attiecīgajā jomā.
Es darbojos sociālajā komitejā, kuru ar lielu atbildību vadīja Andris Sakne, un izglītības un jaunatnes lietu komitejā, kuras vadība bija uzticēta vetārstam Kasparam Udrasam. Tagad Kaspars savās pārdomās 28. jūnija laikrakstā „Stars" domes priekšsēdētāja vietnieku ievēlēšanu salīdzina ļoti nekorekti – kā „kaķus maisā", un vēl sola, ka viņš vēros, vērtēs un par visu rakstīs iedzīvotājiem, bet tādā gadījumā arī pašam būtu jāatceras, kāds viņš bija kā izglītības komitejas vadītājs, kad pirmos 2-3 gadus pat nespēja novadīt komitejas sēdes. Vai arī – kā atteicās tikties ar Madonas pilsētas 1. vidusskolas pedagogiem sakarā ar ne visai godīgo direktora amata konkursu. Jājautā, kurš tajā laikā vēroja un informēja iedzīvotājus?

Bez pārsteigumiem
2013. gadā pirmā domes sēde noritēja mierīgi, bez pārsteigumiem, jo viss jau iepriekš bija sarunāts un sadalīts. Savukārt manu priekšlikumu domes priekšsēdētāja amatam virzīt Agri Lungeviču visa koalīcija uztvēra kā humoru. Arī vietas pie domes sēžu galda ar konkrētiem deputātu vārdiem jau bija saliktas, un mums pat sapņos nerādījās, ka pārtraukumā mēs uzrakstus varētu pārvietot sev vēlamajās vietās, kā tas notika šogad.
Jau ar pirmajām domes sēdēm jutu pret sevi vērstus nosodošus skatienus un izdvestas nopūtas, jo atļāvos uzdot tiešus jautājumus par jebkuru man nesaprotamu lietu un balsoju pēc savas izpratnes un sirdsapziņas. Ar laiku deputāti saprata, ka šāda attieksme no viņu puses mani nemulsinās un neatturēs iedziļināties jautājumos pēc būtības. Pamazām atmosfēra uzlabojās, un arī citi deputāti balsojot atļāvās paust savu viedokli – jutu vairāk atklātības domes darbā un izskatāmajos jautājumos. Arī domes darbinieki rēķinājās ar to, ka varu jebkurā brīdī uzdot mani interesējošus jautājumus un prasīt atbildes.
Tomēr vairākiem neskaidriem jautājumiem visus četrus gadus tā arī neradu atbildes – kā kultūras nodaļas abi darbinieki darbā ir tikai pāris dienas nedēļā; kā pašvaldības attīstības nodaļas vadītājs drīkst savienot amatu privātfirmā, bet nodaļā nepietiek darba roku; kāpēc domes un pagastu pārvalžu darbinieki nepārtrauktās ekskursijās apmeklē tuvas un tālas ārzemes par pašvaldības līdzekļiem; kāpēc neizdodas novērst negodīgu konkurenci uzņēmējdarbībā un nav konkurences arī projektu izstrādē. Neviens no domes vadības vai izglītības nodaļas nespēja paskaidrot, kāpēc ilgus gadus notikušas dažādas nelikumīgas darbības Madonas pilsētas 2. vidusskolā, un arī pašreiz notiek „interesantas lietas" ar šīs skolas direktora ilgstošo darbnespēju.
Visus šos četrus gadus manas prioritātes bija vienkāršo cilvēku vajadzības, lai kādā jomā tās būtu. Ceru, ka neviens neteiks, ka esmu kādu atraidījusi vai ignorējusi viņu problēmas.

Daudzas labas lietas
Pa šiem gadiem domē paveiktas arī daudzas labas lietas – siltinātas ēkas, realizēti ūdens un siltuma projekti; daudz līdzekļu ieguldīts sporta jomā; izveidota sociālā māja Parka ielā, kas pilda arī citas funkcijas; atvērts pansionāts Mārcienā; uzsākta ielu sakārtošana Madonā un realizēti vairāki projekti šajā jomā; daļēji uzlikta sēta pie bērnudārza „Kastanītis", sakārtota piemiņas vieta brīvības cīņu dalībniekiem Liseskalnā u. c.
Galvenais, ka uzsākta un veiksmīgi tiek realizēta pilsētas skolu reforma (kas bija paredzēts arī mūsu priekšvēlēšanu programmā). Šai domei jāturpina darbs pie novada skolu tīkla tālākas sakārtošanas, ņemot vērā mazo skolēnu skaitu vairākās novada pamatskolās – vai nu tās pārveidojot par sākumskolām vai kādām filiālēm.
Uzskatu, ka arī mans pienesums ir vairāku nelietderīgu projektu apturēšana un vairāku pirkumu lielos apmēros neiegāde Sarkaņu, Mētrienas pagastos; daža pagasta pārvaldes vadītāja nomaiņa; negodīga konkursa uz amatiem novēršana; V. Rakstiņa nelikumīgās deklarēšanās dienesta dzīvoklī Raiņa ielā anulēšana (par ko pašreiz izjūtu sekas).
Toties daži deputāti visus četrus gadus tā arī nobumbulēja, neiesniedzot nevienu ierosinājumu vai priekšlikumu domes darbības uzlabošanai vai iedzīvotāju problēmu risināšanai, turklāt izrādīja pārsteidzošu vēlmi startēt arī šinīs vēlēšanās. Man tas nav saprotams.
Personīgi lielas pūles prasīja arī sadzīves atkritumu jautājuma sakārtošana Madonas pilsētā, jo apsaimniekotājs nemaz necentās to pilnveidot iedzīvotāju labā.
Ir arī lietas, kuras nekādi nav izdevies realizēt – bērnudārza ēkas Sarkaņu pagasta Biksērē pārveidošana par daudzfunkcionālu ēku dažādu paaudžu iedzīvotāju vajadzībām, kaut notika pat piketi un bija mūsu ar Antru nepārtraukti atgādinājumi domē. Tai pat laikā līdzekļi šajā pagastā tiek lietoti dažādu atsevišķu objektu remontam šajā jomā.
Joprojām nav sakārtots jautājums par caurspīdīgumu ēdināšanas jomā bērnudārzā „Saulīte", lai piektdienu vakaros vai brīvdienās darbinieki netiktu izmantoti cita biznesa vajadzībām. Tāpat nav pārliecības, ka tiek ievēroti interešu novēršanas konflikta noteikumi produkcijas piegādē ēdināšanas uzņēmumā šajā bērnudārzā.

Arī zaudēt ir jāprot
Šā gada pašvaldību vēlēšanās „Nacionālā apvienība" startēja jau kā oficiāli izveidota Madonas novadā. Domē tika ievēlēti divi deputāti. Jāsaka, ka es neesmu starp tiem. Bet tur neko nevar darīt – tāda ir demokrātija un arī pāris saraksta biedru ne pārāk godīga rīcība, kas uz priekšdienām jāņem vērā.
Taču tas, ka domē iekļuva Zigfrīds Gora, ir labākais, kas noticis ar mūsu sarakstu. Arī zaudēt ir jāprot ar godu. Tāpēc man nav pilnīgi saprotami Kaspara Udrasa visa veida nepatiesie pārmetumi jaunievēlētajiem deputātiem par viņu brīvu izvēli balsojumā, vēlot domes priekšsēdētāju, tai skaitā arī „Nacionālās apvienības" deputātiem. Un ne tikai par izvēli balsojumā, bet pat tādā jautājumā kā „nacionāļu" nepiedalīšanās piemiņas brīdī pie Šķeltā akmens. Tur bija pat vairāki „Nacionālās apvienības" biedri, tai skaitā arī es. Turklāt – ko Kaspars var pārmest, ja pats un gandrīz neviens deputāts visus četrus gadus nav bijis nedz pie Šķeltā akmens, nedz Brīvības cīņu dalībnieku atdusas vietā Liseskalnā, izņemot dažreiz domes vadību („nacionāļi" bija vienmēr). Vai tiešām, pēc viņa domām, par visām Latvijas tautai nodarītajām pārestībām jāsēro tikai „nacionāļiem" –
pārējie var veidot savu biznesu, dzīvot zaļi un vērot citus?

Novēlu strādāt kopsolī
Jaunievēlētajai domei novēlu vislabākās sekmes visu veicamo darbu un ideju realizēšanā, protams, iedzīvotāju labā un novada vajadzībām. Divu domes priekšsēdētāja vietnieku amati pašvaldībā jau sen ir pat ļoti nepieciešami.
Viens vadīs un uzraudzīs izglītību, kultūru un sociālo sfēru, kas pašreizējā posmā ir plašs un svarīgs darba lauks (ceru, ka iegūs pozitīvu virzienu un tiks pabeigts šajās jomās viss nesakārtotais). Varbūt beidzot Madonā būs kultūras centrs visam novadam, par ko tika skandināts jau vairākus gadus, un darbinieki beidzot strādās; izglītībā veiksmīgi tiks realizētas nepieciešamās reformas, un arī izglītības nodaļa likumā paredzētās funkcijas visās pakļautajās iestādēs veiks vienādi.
Otrs vietnieks būs atbildīgs par komunālajiem jautājumiem un nopietnu uzņēmējdarbības attīstības veicināšanu novadā, kas arī ir ļoti svarīgas jomas, bet dažas jau vairākus gadus dzīvo savā vaļā, tai skaitā SIA „Madonas namsaimnieks", AS „Madonas ūdens" un arī SIA „Madonas siltums". Arī pagastu pārvaldes vadītāju darbībām jāuzmet acs, jo līdz šim nebija jūtama nekāda nopietna uzraudzība. Uzņēmumu kapitāla daļu turētāja pārstāvja statuss jau nav tikai amata nosaukumā, bet gan reālā darbībā, kas no iepriekšējā domes priekšsēdētāja puses nebija jūtams, bet attiecībās uz SIA „Madonas namsaimnieks" tā sastāvēja no uzņēmuma aizstāvēšanas, jo pretspars bija visiem maniem, iedzīvotāju, tāpat citu deputātu iebildumiem vai ierosinājumiem uzņēmuma darbības uzlabošanai iedzīvotāju labā. Šis uzņēmums jau ilgāku laiku atbildīgi un nopietni nepilda daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanas funkcijas, bet visas pūles velta tam, lai jebkādos veidos vairāk iekasētu no mājām līdzekļu, lai uzturētu savus uzpūstos štatus.
Ceru, ka jaunais kapitāldaļu turētājs ieviesīs nepieciešamo kārtību arī šinī uzņēmumā, iestrādes jau notiek, tai skaitā attiecībā uz PVN apsaimniekošanas maksām un sadzīves atkritumu šķirošanas un noglabāšanas kārtību.
Domei, deputātiem un domes darbiniekiem novēlu strādāt pēc tīrākās sirdsapziņas visiem vienotā kopsolī, nevērot no malas, jo iedzīvotāji paši visu var redzēt un dzirdēt, apmeklējot gan domes, gan komiteju sēdes, kas ir pieejams jebkuram bez ierobežojumiem. Tad arī radīsies pareizais priekšstats par katra deputāta darbu, bet es nopietni atsākšu darboties Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrībā –
laipni lūgti!

07.07.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px