Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Maksu nepalielinās, bet jumts jāpabeidz

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 18.05.2015.

Maksu nepalielinās, bet jumts jāpabeidz
Burtu lielums

Trešdienas vakarā Rūpniecības ielā 20/5, Madonā, notika iedzīvotāju sapulce, lai vienotos par turpmāko rīcību saistībā ar iesākto, bet līgumā noteiktajā termiņā nepabeigto jumta rekonstrukciju.

Kopš 1. janvāra šo māju apsaimnieko biedrība „Raiņi", kas to pārņēma no SIA „Madonas siltums", turklāt visai sarežģītā situācijā, proti, ar iesāktu, bet nepabeigtu būvobjektu. Šai sakarā vairāki iedzīvotāji iepriekšējā apsaimniekotāja adresē izteica kritiku un pauda lielu neizpratni, kā SIA „Madonas siltums" šādā situācijā varēja atteikties no viņu mājas apsaimniekošanas, tas bijis jādara vismaz līdz brīdim, kamēr ne tikai pilnībā tiek pabeigta jumta nomaiņa, bet arī tiek samaksāts būvniekam – SIA „MDM-85" – par veiktajiem darbiem.

Iespējams vienoties
Jaunais mājas apsaimniekotājs, biedrības „Raiņi" valdes priekšsēdētājs Normunds Arama, informēja, ka ar būvnieku – SIA „MDM-85" – iespējams vienoties par jumta rekonstrukcijas darbu pabeigšanu. Katrā ziņā tas būtu izdevīgāk abām pusēm, nekā atteikties no līdzšinējā būvnieka, kā par to aptaujā ir izteikusies daļa iedzīvotāju, un pēc tam tiesāties. Tiesāšanās parasti ir garš process. Taču šajā situācijā iedzīvotājiem galvenais būtu, lai jumta nomaiņa tiktu pabeigta, ko tiesāšanās neveicinātu, turklāt par paveiktajiem darbiem SIA „MDM-85" jebkurā gadījumā būtu jāsamaksā, mainīties varētu vienīgi summas apmērs. Bet arī būvnieks ir ieinteresēts iesākto projektu īstenot līdz galam, it īpaši situācijā, kad lielākais darbu apjoms ir jau paveikts.
Biedrības „Raiņi" vadītājs ir ticies ar būvnieku, kopā ir izanalizējuši iepriekš apstiprināto tāmi (37 000 eiro) un nonākuši pie secinājuma, ka to iespējams samazināt apmēram par 5000 eiro, tātad jumta nomaiņa iedzīvotājiem izmaksātu apmēram 32 000 eiro, no tiem 12 000 eiro ir jau samaksāti.

Atgādina projekta ieceres vēsturi
Noslēgtajā līgumā bija paredzēts, ka iedzīvotājiem pēc jumta rekonstrukcijas pabeigšanas katru mēnesi būtu jāmaksā 2000 eiro, bet tas, kā vairākkārt akcentēja mājas vecākā Jeļena Seikstule, ņemot vērā iedzīvotāju maksātspēju un to, ka daži nemaksā vispār un ir uzkrājuši lielu parādu, nav reāli. Tad ir jāpaaugstina apsaimniekošanas nauda (tagad – 71 cents par kvadrātmetru vasarā, apkures sezonā – 50 centu par kvadrātmetru) uz 85 centiem vai pat vienu eiro par kvadrātmetru, lai būtu līdzekļi arī neparedzētiem gadījumiem – avāriju novēršanai.
Viņa atgādināja mājas jumta rekonstrukcijas ieceres vēsturi. Pirms iedzīvotāji piekrita šādam projektam, iepriekšējais apsaimniekotājs – SIA „Madonas siltums" – solīja, ka savas saistības pret būvnieku tas pildīs neatkarīgi no tā, vai mājai katru mēnesi būs tik liels uzkrājums, citiem vārdiem – pašvaldības uzņēmums kreditēs šī projekta īstenošanu. Konceptuāli tam esot piekritusi arī Madonas novada pašvaldība. Savukārt iedzīvotāji ar „Madonas siltumu" norēķināsies pakāpeniski, atbilstīgi finansiālajām iespējām, divos trijos gados vai pat ilgākā laika periodā. Pretējā gadījumā viņi jumta nomaiņai nemaz nebūtu piekrituši, jo vērā ņemama naudas uzkrājuma mājai neesot bijis. Vienošanās gan bijusi mutiska, bet to, ka tāda noruna patiešām bijusi, sapulcē apstiprināja arī SIA „Madonas siltums" pārstāvis Andris Lielvalodis.
Iedzīvotāji interesējās, kāpēc pirms darbu veikšanas netika rīkots konkurss. SIA „Madonas siltums" pārstāvis informēja, ka tikusi veikta cenu aptauja un izvēlēts lētākais piedāvājums. Turklāt jāņem vērā, ka ne katrs būvnieks piekristu veikt darbus ar atlikto maksājumu. Tad bijis jāņem kredīts, bet bankas, ņemot vērā, ka mājai ir lieli parādi gan par apsaimniekošanu, gan citiem komunālajiem pakalpojumiem, tam nepiekrita.

Sarunu jautājums
Savukārt būvnieka – SIA „MDM-85" – pārstāvis Linards Pelsis aicināja iedzīvotājus ne tik daudz kavēties pagātnē, bet gan vairāk pievērsties iespējamajam problēmas risinājumam nākotnē. Viņš informēja, ka izpildīto un vēl neapmaksāto darbu summa ir ap 10 000 eiro. SIA „MDM-85" darbus objektā varētu atsākt, ja tiktu samaksāta apmēram puse no tās – lai būvnieks būtu ieinteresēts turpināt darbus un pēc tam saņemt visu summu par paveikto, savukārt iedzīvotājiem tiktu samazināts risks, ka, par padarīto samaksājot visu, būvnieks, kā saka, „nepaceltu cepuri" un neko vairāk nedarītu.
Bet saņemot minēto maksājumu, būvnieks varētu pasūtīt materiālus, un tad darbi nedēļas vai divu laikā varētu atsākties, respektīvi, ierīkotu notekcaurules, vējkastes, sniega barjeras, kā arī zibensnovedēju, kas sākotnēji projektā nebija paredzēts, bet kas, pēc iedzīvotāju un apsaimniekotāja domām, noteikti ir nepieciešams.
Kā pastāstīja būvnieku firmas pārstāvis, attiecībā uz sniega barjerām tiek meklēts lētāks, bet tikpat drošs risinājums, kā projektā paredzēts. Viņš arī atzina, ka būvnieku firma sākotnēji esot vēlējusies par paveiktajiem darbiem saņemt visu summu uzreiz, bet, ieklausoties jaunā apsaimniekotāja – biedrības „Raiņi" – argumentos, sapratusi, ka tas nav reāli, tāpēc ir jāmeklē abpusēji pieņemams risinājums, lai vienotos par dalīto maksājumu. Cik daudz – 2000 vai 1500 eiro vai kāda cita summa – katru mēnesi būtu jāmaksā, par to, sastādot maksājumu grafiku, ir jāvienojas, tiekoties visām ieinteresētajām pusēm, tas jau ir sarunu jautājums.
Sapulces dalībnieku vairākums izteicās par to, ka ir jāmeklē kompromiss jeb, kā saka, „gudrām galvām jāvienojas", jo cita varianta, kā pabeigt iesāktos darbus, nemaz neesot. Tiesa, ar vienu nosacījumu – ka netiek palielināta apsaimniekošanas maksa, kas jau tāpat ir pietiekami liela. Apsaimniekotājs tam piekrita.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px