Jau pierasts, ka aprīlis pie mums atnāk kā mākslinieks – ar lieliem otas triepieniem viņš iekrāso bērzu spurdzes un maigās lapiņas, zāle tiek pie sulīgās zaļās krāsas un maigiem zilo vizbulīšu punktiņiem, bet debesīs sajaucas debeszilie un saules dzeltenie toņi.
Šādā laikā arī bērniem ir vēlme kļūt par māksliniekiem, tāpēc pie mums, Madonas pilsētas PII „Kastanītī", aprīlī notika mākslas dienas. Iepriekšējos gados bērni izpauda savu mākslinieka talantu, iestudējot ludziņas, apmeklējot Madonas bērnu un jauniešu centru, veidojot savu darbiņu izstādes. Šogad izvēlējāmies tēmu – glezniecība. Tādēļ uzrunājām Madonas bērnu un jauniešu centra vizuālās mākslas studijas „Ota" vadītāju, gleznotāju Danuti Vēzi, kas pirms pāris gadiem arī mūsu pirmsskolas iestādē vadīja zīmēšanas pulciņu.
Un tā ar triju lielāko bērnu grupām devāmies uz Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju, kur no 10. aprīļa līdz 9. maijam skatāma mākslinieces Danutes Vēzes gleznu izstāde.
Mūs laipni sagaidīja muzeja darbinieces, pati māksliniece un viņas palīdze Ieva. Zina Apsīte ļoti saistoši un interesanti iepazīstināja bērnus ar mākslinieces darbiem. Viņa rosināja noteikt gleznās attēlotās noskaņas, krāsu toņus, kādas izjūtas bijušas, māksliniecei gleznojot, kā arī minēt, kāds varētu būt gleznas nosaukums.
Izstādē bija skatāmi arī mākslinieces tekstiliju darbi un kopā ar studijas „Ota" audzēkņiem un stilisti Ievu veidotās instalācijas, kas izgatavotas no dažāda lieluma kartona gabaliņiem.
Pēc tik pamatīgas iepazīšanās ar izstādītajiem darbiem bērniem radās vēlme arī pašiem radīt kādu mākslas darbu, tādēļ Danute mudināja ķerties klāt. Dažiem bērniem zīmēšana padevās labāk, tādēļ viņi izvēlējās uz gara papīra ruļļa uzzīmēt kopīgu darbiņu. Savukārt citi bērni no kartona gabaliņiem veidoja mājas. Darba gaitā radās arvien jaunas idejas, un rezultātā tapa interesanti un savdabīgi darbi, par kuriem prieks bija gan pašiem autoriem, gan vērotājiem.
Pašiem mazākajiem iestādes bērniem ceļš līdz muzejam bija par tālu, tādēļ, lai arī viņiem radītu mākslas dienu noskaņu, pie bērniem viesojās mākslinieks Otiņš. Viņš iepazīstināja ar gleznotāja piederumiem, kopīgi noskaidroja, ko un ar ko zīmē bērni. Tad mazie „Pelēnu" grupas bērni kopā ar Otiņu gleznoja pavasarīgu sižetu. Bērni darbojās ar lielu nopietnību un interesi, un sanāca ļoti skaists darbiņš.
Savukārt „Saulesstariņu" grupas bērniem mākslinieks Otiņš parādīja lielāko bērnu pašgatavotās mājas un pēc tam, kopīgi strādājot, izgatavoja vasaras nojumi mājdzīvniekiem.
Mākslas dienās gūtie iespaidi bērnos radīja pozitīvas un emocionālas izjūtas. Par to paldies sakām māksliniecei Danutei Vēzei, muzeja darbiniecei Zinai Apsītei un stilistei Ievai Repšei. Danute Vēze sagādāja pārsteigumu ne tikai bērniem, turpmāk arī vecāki varēs priecāties par skaistajiem mākslinieces darbiem, jo tie nu padarīs košākas un dzīvespriecīgākas mūsu iestādes telpas.
Autore: DACE RAUBIŠKA,
Madonas pilsētas
PII „Kastanītis" vadītāja
ĀRIJAS LOGINAS foto