Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Madonas novads – veselīgākā pašvaldība

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 11.10.2016.

Madonas novads – veselīgākā pašvaldība
Burtu lielums

6. oktobrī koka ēku renovācijas centrā „Koka Rīga" tika pasniegta Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) ikgadējā „Veselības gada balva", un šogad desmit laureātu – pārtikas ražotāju, sabiedrisko organizāciju, pašvaldību un cilvēku, kuri ar savu darbību veido un veicina izpratni par sabiedrības veselību – vidū bija arī Madonas novada pašvaldība, kas tika atzīta par 2016. gada veselīgāko pašvaldību.

„Veselības gada balvu", kas ir atzinība par paveikto darbu Latvijas sabiedrības veselībā, pirms četriem gadiem iedibināja Latvijas Ārstu biedrība. Šo balvu piešķir desmit nominācijās par nozīmīgu ieguldījumu tautas sporta attīstībā, par ieguldījumu Latvijas ekoloģijā un vides veselībā, par veselīga uztura ražošanu, par profilakses darbu sabiedrības veselības veicināšanā u. tml. Pasniedzot šo balvu, LĀB aktualizē veselīgas vides nozīmi sabiedrības veselībā un valsts nākotnes attīstībā kopumā. Tas nozīmē ne tikai rūpes par cilvēka fizisko, bet arī psihoemocionālo veselību, par tīrām upēm, ezeriem un jūrām, par veselīgu pārtiku un fiziskajām aktivitātēm. LĀB ir svarīgi, lai nākamās paaudzes dzīvotu tīrā un veselīgā vidē, ēstu veselīgu pārtiku, elpotu nepiesārņotu gaisu un dzertu tīru ūdeni, lai Latvijas laukus neapsmidzinātu ar pesticīdiem un herbicīdiem, lai mēs nepapildinātu pasaules plastmasas maisiņu kalnus, lai sportotu un būtu laimīgi.

Balva motivē
Pasniedzot Madonai balvu par nopelniem sabiedrības veselības veicināšanā, Latvijas Ārstu biedrība novērtējusi pašvaldības paveikto ziemas sporta veidu attīstīšanā un popularizēšanā, uzsverot, ka Madonas novadā notiek gan vietējā mēroga, gan starptautiskās sacensības, ar sportu var nodarboties katrs, kam patīk aktīvs dzīvesveids.
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters, kas ceremonijā balvu saņēma no Cēsu (kas pērn tika atzītas par veselīgāko pašvaldību) mēra Jāņa Rozenberga rokām, minēja, ka apbalvojums nācis visai negaidīti.
– Par šādu balvu nebijām nedz domājuši, nedz gaidījuši, ka Madonas novada pašvaldībai tādu varētu piešķirt, taču jāsaka paldies tiem vērtētājiem, kas pamanīja un atzinīgi novērtēja Madonas novada kompleksi sniegtās iespējas ne tikai veselības aprūpē, bet arī kopējā vidē, kas saistīta ar veselību, – vai tā būtu veselīga pārtika, tīrs gaiss un ūdens, vai iespējas nodarboties ar sportu un fiziskām aktivitātēm. Droši vien daļa nopelnu pienākas arī LĀB prezidentam Pēterim Apinim, kuram mūsu novads nav svešs, jo sadarbībā ar viņu esam organizējuši orientēšanās uz slēpēm pasaules čempionāta un Eiropas kausu posmus. Saņemtā balva noteikti kalpo par spēcīgu motivāciju, lai šo līmeni ne tikai noturētu, bet radītu vēl labvēlīgākus apstākļus veselīgam dzīvesveidam. Dažas grandiozas ieceres, ko vēlētos īstenot jau pārskatāmā nākotnē, pašvaldībai ir, tikai šobrīd tās vēl par agru atklāt. Nākamgad varētu sākties pirmie darbi, bet tuvāko trīs gadu laikā – jau noslēgties, – „Staram" pēc balvas saņemšanas nominācijā par gada veselīgāko pašvaldību pastāstīja Andrejs Ceļapīters.

Balva arī citās nominācijās
Balvu par mūža ieguldījumu veselības veicināšanā šogad saņēma Latvijas Sporta veterānu un senioru savienības vadītājs Daumants Znatnajs.
Nominācijā par tautas sporta organizēšanu balva tika piešķirta taku skrējienu seriālam „Stirnu buks", kas apvieno sportiski aktīvu ģimenisku atpūtu ar Latvijas skaistāko vietu apskati. Par veselīga uztura ražošanu balvu saņēma zemnieku saimniecība „Salenieki", kas atrodas Vārkavas novada Rožkalnu pagastā Lielā Kalupes ezera pussalā. Par risinājumiem Baltijas jūras, upju un ezeru ekoloģiskā stāvokļa uzlabošanai balvu saņēma kampaņas „Mana jūra" organizatori. Šogad nominācijā par sasniegumiem Latvijas vides veselības uzlabošanā balva tika piešķirta SIA „Getliņi EKO".
Par nozīmīgu starptautisku ieguldījumu pasaules klimata kontrolē balvu saņēma Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Klimata pārmaiņu departaments un tā direktore Ilze Prūse. „Veselības gada balvu" par izciliem sasniegumiem paralimpiskajā sportā un sabiedrības iedvesmošanu godam pelnījis paralimpietis Aigars Apinis, kas paralimpiskajā sportā ir jau 16 gadu. Par nozīmīgu ieguldījumu dabas aizsardzībā balva piešķirta Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājam ornitologam Viesturam Ķerum. Godpilnā balva nominācijā „Gada cilvēks sabiedrības veselībā" tika pasniegta žurnālistei, žurnāla „Ievas Veselība" galvenajai redaktorei Anijai Pelūdei. Īpašā balva par nozīmīgu darbu bērnu un jauniešu izglītības un veselības veicināšanā tika piešķirta kustībai „Jaunsardze", kas ir lielākā bērnu un jauniešu kustība Latvijā.
„Veselības gada balvas 2016" pasniegšanas svinīgo ceremoniju vadīja Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis, profesori – Jānis Vētra, Ivars Kalviņš, Ilmārs Dūrītis un Arvīds Barševskis, bet par dzīvespriecīgu noskaņojumu gādāja bērnu vokālais ansamblis „Dzeguzīte".

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px