Šonedēļ sinoptiķi sola vēsu un lietainu laiku, kaut pagājušās nedēļas siltajās dienās daudzi jau paspēja noskaņoties pavasarim. Lai ikdienā un apkārtējā vidē ienestu vairāk krāsu, uzlabotu sakoptību, Madonā vairākās ielās puķu dobēs rotājas pirmie ziedi –
atraitnītes.
Stādiņus pagājušajā nedēļā uzsāka stādīt Madonas novada īpašumu uzturēšanas nodaļas darbinieki. Labiekārtošanas darbu speciāliste Gita Lutce pastāsta, ka atraitnītes sastādītas puķu dobēs pie Šķeltā akmens, Madonas autoostas, Biržu un Rīgas ielas krustojumā, pie Rūdolfa Blaumaņa pieminekļa, Saieta laukumā, pie Madonas pilsētas 1. vidusskolas un bērnu un jauniešu centra.
– Pagaidām ir sastādītas atraitnītes, maija sākumā sāksim viengadīgo augu stādīšanu puķu dobēs. Kā jau ierasts, atraitnīšu dobes nomainīsim pašas pēdējās. Kopumā pieturamies pie pārbaudītām vērtībām. Atraitnītes, manuprāt, pavasarī latviešiem ir jau asinīs. Tās tomēr ir viskrāšņākās. Var piemeklēt dažādas krāsas, lielziedu, sīkziedu vai nokarenās, pusnokarenās atraitnītes. Šogad stādiņus iegādājāmies „Puķu sētā", kas arī spēj nodrošināt pārbaudītu kvalitāti gadu garumā, – vērtē Gita Lutce.
Jautāta, vai puķu dobju papildināšanai vēlākā pavasarī tiks izmantoti arī iedzīvotāju ziedotie stādiņi, kas aizsākās kā lieliska un cilvēku atbalstīta akcija, Gita Lutce atbild: – Pagaidām gan ir klusums, neviens stādiņus vēl nav ziedojis. Pagājušajā gadā gan vienu brīdi bija bums. Varbūt iedzīvotāji jau ir iztīrījuši savus dārziņus, liekos stādiņus atdāvinot. Bet varbūt šābrīža klusumu ietekmē arī laikapstākļi, jo daudzas ziemcietes vēl nemaz nav sākušas domāt par līšanu ārā no zemes. Ja kādam ir lieki stādiņi atdāvināšanai, protams, lai droši zvana, un visu sarunāsim.
Kā pērn varējām pārliecināties, arī šķietami vienkāršās un dārzā tik ierastās puķes, augus var izmantot jaunās skaņās, apstādījumos variējot ar to krāsām, formām un rakstiem. Ar īpašumu uzturēšanas nodaļas labiekārtošanas darbu speciālisti par stādiņu atdāvināšanu var sazināties pa tālruni 64860143 vai 29287466.
Madonas novada pašvaldības ainavu arhitekte Agnese Silupa atklāj, ka šovasar turpinās priecēt jau iepriekš akcijā saziedotie stādiņi, kā arī gaidāmi jauni akcenti: – Pagājušajā gadā tika labiekārtotas četras lielas ziemciešu dobes Madonas pilsētā. No stādiņiem, kas tika ziedoti, daļa palika pāri. Tie tika pierakti, lai šogad dobes varētu papildināt vai aizstāt, kur kāds stādiņš varbūt ir iznīcis. Protams, ka idejiski akcija saglabājas un turpinās, iedzīvotāji ir aicināti sazināties, pastāstīt, kādi stādi viņiem ir pieejami, lai mēs varētu saplānot to iespējamo stādīšanu. Varu atklāt, ka, tuvojoties Madonas 90 gadu jubilejai, centīsimies maksimāli labāk pilsētu ietērpt svētku rotā – gan ar ziediem, gan veidojumiem, gan vides objektiem. Noteikti būs jauni akcenti, kas priecēs iedzīvotājus, bet pagaidām lai paliek noslēpums un intriga, kādi tieši.
Tikmēr jau šobrīd drūmajos laikapstākļos ikdienu krāšņāku padara mazie atraitnīšu akcenti, piekrīt Agnese Silupa. – Katru gadu iepriekš saplānojam lielās dobes, un ik pavasari tiek piedomāts arī pie mazākiem akcentiem. Tas parasti ir atkarīgs no pavasara. Ja tas ir agrs, var agrāk sastādīt stādiņus, ko vēlāk tad nomainām uz lielajām puķu dobēm.