Martā pirms 12 gadiem Madonas muzejā rīkojām 1949. gada izsūtīšanai veltītu konferenci "Lauzums Latvijas laukos". Sadarbojāmies ar vēsturnieku komisiju pie Valsts prezidenta. Pasākumu atklāja toreizējais Valsts prezidents Guntis Ulmanis.
14. jūnijā plaša konference "Latvijas armijas iznīcināšana, 1940.-1941. gads" notika Litenes tautas namā. Savulaik dažus kilometrus tālāk Pededzes upes krastā atradās trīsdesmitajos gados iekārtotā karavīru vasaras apmācību nometne. No turienes uz Gulbenes staciju un tad tālāk slēgtos apsargātos vagonos uz Sibīriju pirms 70 gadiem aizveda vairāk nekā 400 agrākās Latvijas armijas virsnieku. Tolaik viņi dienestu turpināja 24. teritoriālajā korpusā. Tā divu divīziju karavīru lielākā daļa atradās šajā lauku nometnē toreizējā Madonas apriņķa dienvidaustrumu malā. Arestēja arī Rīgā palikušos virsniekus, izsūtīšanai pakļāva lielu daļu komandieru, kuri iepriekš atzīti kā padomju varai nevēlami un atvaļināti.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 18.06.2011.
Autors: INDULIS ZVIRGZDIŅŠ
AUTORA foto