16. februārī Lietuva svinēja valsts atjaunošanas dienu – 97. gadskārtu, kopš Lietuvas padome pieņēma aktu par neatkarības atjaunošanu, proklamējot Lietuvas Republiku.
Lai būtu kopā ar sadarbības partneriem viņu valsts nozīmīgajā dienā, uz Anīkščiem Lietuvā devās Madonas novada pašvaldības pārstāvji – novada domes deputāts Andris Trečaks un pašvaldības kultūras darba organizatore Inga Arāja.
Kā uzsvēra sagaidītāji – Anīkšču rajona pašvaldības kultūras, tūrisma un komunikācijas nodaļas galvenā speciāliste Audrone Pajarskiene un mēra padomnieks Antons Baura –
ar katru gadu šie svētki ieņem arvien nozīmīgāku vietu Lietuvas iedzīvotāju dzīvē, un arī pirmdiena nebija izņēmums. Par spīti diezgan skarbajiem laikapstākļiem svētku pasākumi Anīkščos bija kupli apmeklēti. Pilsētas ielās iznāca daudz cilvēku ar nacionālo simboliku. To, ka Lietuvas Neatkarības diena iegūst arvien lielāku nozīmību tautas acīs, apliecināja arī plaši apmeklētais āra pasākums centrālajā laukumā. Šķiet, anīkščieši bija ņēmuši vērā savas valsts prezidentes Daļas Grībauskaites aicinājumu sagaidīt valsts atjaunošanas dienu ar izdomu un piesakot svaigas idejas, kas ar laiku varētu pārvērsties paliekošās tradīcijās. Vispirms centrālajā laukumā pilsētas iedzīvotājus un viesus uzrunāja rajona pašvaldības pārstāvji. Anīkšču rajona pašvaldības mērs Sigutis Abelevičus atgādināja, ka 2015. gadā runas par valstu neatkarības aizstāvību ieguvušas gluži citu jēgu, jo tepat Eiropā vērojami jauni, bīstami konflikti. Uzrunāt sanākušos tika aicināts arī vietējais nacionālais partizāns, kas pabijis izsūtījumos un joprojām ar iekšēju uguni apliecināja neatkarīgas valsts idejas svarīgumu kā vakar, tā šodien. Jauno paaudzi mītiņā pārstāvēja kāda skolniece, kas deva svinīgu zvērestu, lai iestātos jaunsargu rindās.
Savu pienesumu pasākumam sniedza arī vietējie kultūras darbinieki – skanēja vīru vokālā ansambļa priekšnesumi, uzstājās arī citi vokālie sastāvi.
Kad likās, ka pasākums jau beidzies, viss tikai turpinājās. Karognesēji nostājās ierindas priekšā, un cilvēki aiz viņiem sastājās gājienam. Uz Anīkšču seno centru, kas joprojām ir vēsturiski nozīmīga vieta pilsētas attīstībā, nebaidoties skarbā ziemeļvēja, devās dažādu paaudžu ļaudis. Pilsētas vēsturiskajā vietā pie reiz simboliski stādīta ozola atkal un atkal skanēja patriotisma caurausti vārdi. Kāda sieviete atcerējās, kā padomju laikā slepus šuvusi Lietuvas karodziņus un kopā ar vēl pieciem jauniešiem tos izlikusi pilsētas ielās. Pēc tam, protams, sekojuši aresti…
Anīkšču laukumos vērotais apliecināja, ka nacionālās Neatkarības dienas popularitāte un ietekme Lietuvā pastāvīgi pieaug. Sākumā šie svētki vairāk bijuši kā protests pret ilgstoši uzspiestajiem padomju laika svētkiem, bet, laikam ejot, tie kļuvuši tautiskāki, ar dziļi sakņotu un cauraustu patriotismu.
Piebildīšu, ka 16. februārī Anīkščos notika arī svētku dievkalpojums skaistajā neogotikas stila baznīcā, kas mūsdienās ir augstākā baznīca Lietuvā. Anīkšču rajona mākslu inkubatora ēkā interesentiem tika piedāvāts noskatīties dokumentālas filmas par Atmodas laika notikumiem, turpat netālu – nogaršot karavīru virtuvē vārītu miežu putru. Savukārt kultūras namā ritēja koncerts, kurā uzstājās vietējie pašdarbības kolektīvi. Tāpat kā mītiņš laukumā un filmu skate inkubatora ēkā, arī koncerts notika ļaužu piepildītā, atsaucīgā gaisotnē. Uzrunu lietuviešu valodā, izpelnoties ovāciju šalti, te teica Madonas novada domes deputāts Andris Trečaks, dāvinājumu Anīkšču rajona pašvaldības mēram pasniedza mūsu novada pašvaldības kultūras darba organizatore Inga Arāja.
Pateicoties pārdomātajam dienas plānojumam, Madonas novada pārstāvjiem bija iespēja apskatīt Anīkšču rajona jaunuzcelto bibliotēku, mākslu inkubatoru, reģionālā parka apmeklētāju centru, Eņģeļu muzeju, iepazīties ar kalnu slēpošanas centru (vasarā te darbojas rodeļu trase) un pērn Valentīna dienā atklāto četrzvaigžņu viesnīcu SPA „Vilnius Anykščiai". Viesnīca atrodas 3 km attālumā no pilsētas centra un 3,4 km attālumā no šaursliežu dzelzceļa, netālu no tās tek Sventājas upe. Gar upi izbūvēts velosipēdistiem domāts celiņš 16 km garumā, savukārt iekštelpās apmeklētājus gaida peldbaseins ar minerālo ūdeni, sauna, burbuļvanna, dažādas skaistumkopšanas un veselības procedūras, restorāns.
Rezumējot jāsaka, ka bija patīkami sastapt cilvēkus ar patiesu ieinteresētību un zināšanām par mūsu valsti, atvērtus jaunai informācijai par sadarbības partneru dzīvi un gataviem ik uz soļa stāstīt un rādīt par sasniegumiem un pārmaiņām savā zemē. Sarunās izkristalizējās atziņa, ka nākamgad sadarbībai starp Madonu un Anīkščiem apritēs 50. gadskārta, un tas nebūt nav maz.
AUTORES foto